Je to založené na fyzike, takže sa na to môžete spoľahnúť. Hovoríme o bielení ovocných stromov vápnom. Biela farba odráža slnečné lúče, čím kôru stromov chráni pred prehrievaním a skorým prebúdzaním.
Na jar ešte dochádza k striedaniu slnečných dní a mrazivých nocí. Slnko povzbudí strom – jeho miazgu, aby začala pracovať. Prebúdza ich však priskoro k životu a včasnému kvitnutiu. Chladné noci takto zobudený strom môžu poškodiť. Kvety odmrznú a my prídeme o úrodu.
Trhliny na kmeni
Keď na prehriatu kôru stromu počas slnečných dní udrie nočný mráz, vznikajú na kmeňoch aj trhliny a to je ďalší problém. Mladý stromček to môže oslabiť v raste. Trhlina v kôre je aj vstupnou bránou pre choroby a škodcov. Predovšetkým u kôstkovín toto poškodenie kôry často vyvoláva glejotok. Je to hnedá tekutina vytekajúca z rany, pripomínajúca živicu. Z trhliny treba stvrdnutý glejotok vyrezať ostrým nožom, ranu ošetriť fungicídom a zatrieť voskom. Vápenný náter okolie rany následne vydezinfikuje a pôsobí na strome preventívne aj proti machom a lišajníkom.
Spracovala: vm
Foto: Shutterstock