Kedysi sa svadby konali najmä v zime, v období fašiangov, počas zabíjačkovej sezóny, keď nehrozilo, že sa mäso rýchlo skazí. Neskôr pribudol i čas mladých vín – na jeseň. Dnes je všetko naopak a hlavná svadobná sezóna sa sústreďuje na leto. Čo nevesty koncept zimnej svadby odrádza, aj to, čo im naopak ponúka, sme prebrali so svadobnou koordinátorkou Terezou Kurucovou.
V akom predstihu je vhodné začať s organizovaním zimnej svadby?
Je to pri každej svadbe veľmi individuálne, vplýva na to veľa faktorov. Organizácia svadby prevažne začína výberom miesta. Ak ste sa rozhodli pre svadbu vo vychytenom kaštieli, musíte rátať s tým, že termíny môže mať rok aj dva vopred úplne obsadené. Ak však chcete komornú svadbu v peknej reštaurácii, postačí miesto rezervovať pol roka vopred. Komplikovanejšie to býva napríklad pri medzinárodných svadbách, keď pozývate priateľov či rodinu zo zahraničia. Vtedy je dobré, dať o svojom termíne vedieť hosťom vo väčšom predstihu, aby si stihli zakúpiť výhodnejšie letenky, prípadne naplánovať dovolenku.
Je svadba v zime náročnejšia na organizáciu?
Čo sa týka organizácie zimnej svadby, je to veľmi podobné, ako pri letnej, no s tým rozdielom, že treba zohľadňovať odlišné sezónne faktory. Organizácia zimnej svadby je o niečo komplikovanejšia vzhľadom na výber lokality, podmienky, aké si určí počasie alebo užší výber kvetov. Fotky v snehu budú síce ako z rozprávky, no zrejme si fotenie nevesta so ženíchom neužijú tak, ako pri fotení portrétov v lete.
Aké plusy má svadba v zime?
Výhod svadieb v zime je skutočne mnoho. Za ten najpodstatnejší určite považujem svadobný rozpočet, na ktorom sa dá ušetriť pomerne vysoká suma. Mnohé svadobné miesta ponúkajú mimo letnej sezóny dostupnejšie ceny, no napríklad aj svadobná cesta a letenky do trópov na medové týždne vyjdú mladomanželov lacnejšie. Ďalšou výhodou je obsadenosť svadobných dodávateľov. Hoci sa svadby v zime stávajú stále viac obľúbenými, za hlavnú svadobnú sezónu sa aj naďalej považujú letné mesiace, z čoho vyplýva, že výber svadobných dodávateľov je omnoho širší. Ako som spomínala, že nevýhodou môžu byť nízke teploty pri vytváraní svadobných fotografií, v prípade hostiny je to naopak. Nemusíte mať strach, že sa vám svadobné koláče roztopia, taktiež nie ste obmedzení vo výbere svadobného menu a môžete hosťom ponúknuť aj pochúťky s nízkou trvanlivosťou.
Aké kvety sa hodia na výzdobu svadby v zime?
Hoci je výber obmedzený na sezónne kvety, dobrý aranžér si s tým iste hravo poradí. V zime majú sezónu ľalie, gerbery či kosatce, no vhodné sú aj biele ruže. Do aranžmánov môžete použiť aj vetvičky, šišky, jarabinu či bodliaky a cezmínu. Typické farby sezóny sú snehobiela, bordová, smaragdová zelená a všetky odtiene modrej. Tým, že sa stmieva skôr, tú pravú romantickú atmosféru dotvoríte aj tým, že kvetové aranžmány doplníte sviečkami a rôznymi svetielkami.
Čo zohráva úlohu vo výbere lokality, kde bude prebiehať zimná svadba?
Určite sa informujte, či je na mieste zabezpečené kúrenie. Zimná svadba v stodole bude pôsobiť priam rozprávkovo, no nie všetky lokality tohto typu dokážu hosťom zabezpečiť teplo. Taktiež si všímajte prístup z parkoviska, aby sa hosťom nestalo, že sa budú do sály v šatách a v lodičkách brodiť snehom.
Aké špecifiká nesie so sebou výber šiat a obleku v zime?
Zimná svadobná móda by mala spĺňať okrem estetickej stránky aj účelovú. Dôležitý je materiál, ktorý zahreje a vrstvenie. Zamat, brokát, hrubá čipka a krep sú obsiahnuté v zimných svadobných kolekciách návrhárov a butikov po celom svete, nie náhodou. Tieto luxusné nadčasové materiály ponúkajú úroveň tepla, akú iné látky nedosahujú. Svadobné šaty je možné doplniť vkusnými doplnkami v podobe rukavičiek, dlhých zimných plášťov, kožúškov či pelerínok. Pre pánov platí rovnaké pravidlo. Zvoľte hrubší materiál, ktorý je vhodnejší do chladnejšieho počasia a taktiež myslite na kabát.
Prečo je pre nevestu výhoda mať koordinátora?
Žiadna nevesta nechce riešiť počas svadobného dňa nepredvídateľné situácie a byť v strese, a verte, že také situácie nastanú. Svadobný koordinátor ju odbremení od problémov a nájde riešenie ako ich vyriešiť, v ideálnom prípade bez toho, že by o nich vedela. Svadobný deň si má nevesta užiť a nie odbiehať vyzdvihnúť koláče či svadobnú kyticu.
Aká je úloha koordinátora pred svadbou a počas svadby?
Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že práca svadobného koordinátora začína až v deň svadby. Svadobný koordinátor sa obvykle podieľa na vytvorení celého konceptu svadby. Častokrát chodí s nevestou aj na obhliadky lokalít a pomáha jej vybrať tú správnu. Nasleduje vyhľadanie dodávateľov, medzi ktorých patrí catering, cukrár, florista, kameraman, fotograf, DJ, kapela a ďalší. Nevesta sa s ním radí o návrhu tlačovín a o rôznych detailoch v rátane zasadacieho poriadku a harmonogramu svadby. Koordinátor dohodne presné termíny na vyzdvihnutie kytice, dodanie svadobných koláčov či príchod ostatných dodávateľov, oddávajúceho i samotných hostí. Vytvorí časovú os svadobného dňa a počas celého večera dohliada na to, aby všetko plynulo podľa predstáv nevesty a ženícha. Usmerňuje ako dodávateľov, tak aj svadobčanov a rieši situácie, s ktorými nikto nepočítal.
Kedysi bol na svadbách starejší, dnes koordinátor. Je to to isté?
Starejší komentuje celkový priebeh svadby, pridáva do programu rôzne ľudové zvyky a súťaže. Stará sa ako o zábavu, tak aj o usmerňovanie hostí. S novými trendmi stúpa aj náročnosť organizácie, a tak jeho technické úlohy prevzal koordinátor. Starejší sa tak môže viac venovať „vzťahom“ a zabávať hostí.
Na čom by sa rozhodne nemalo šetriť?
Každý svadobný pár je iný a má odlišné priority, čomu treba prispôsobiť aj rozpočet. Premyslite si, či je pre vás prvoradá zábava do skorého rána alebo ste typ človeka, ktorý si zakladá najmä na vizuálnej stránke. Ak vám ide hlavne o zábavu a priestor až tak neriešite, pravdepodobne pôjde najväčšia časť z vášho svadobného rozpočtu do zábavného programu. Ak chcete elegantnú svadbu na luxusnom mieste, veľkú časť svadobného rozpočtu vložíte do prenájmu miesta a na výzdobu.
Čím môže nevesta v zime hostí prekvapiť?
Môže navodiť príjemnú atmosféru, ktorá sa spája so zimným obdobím napríklad v podobe typických vianočných nápojov ako sú varené víno a vianočný punč, v nadizajnovanom stánku pripomínajúcom vianočné trhy. Alebo vymyslí pre svadobčanov súťaž v zdobení medovníčkov či v stavaní snehuliaka. Kreativite sa medze nekladú. Napokon, to najdôležitejšie, čo sa snažím neustále novomanželom pripomínať, je že či už sa rozhodnú pre svadbu v lete alebo zime, je to ich deň a ide o to, aby si ho užili čo najlepšie. Nikdy neulahodia všetkým, no práve oni budú na tento deň spomínať po zvyšok života.