Hotel Thermia Palace je po soche „Barlolamača“ snáď druhým najznámejším objektom, ktorý takpovediac reprezentuje Kúpele Piešťany. Pozreli sme sa, čo sa skrýva v nádhernom secesnom objekte, ktorý je hosťami mimoriadne vyhľadávaný kvôli ubytovaniu a komplexnej balneologickej i fyziatrickej liečbe.
Ak patríte k tým návštevníkom kúpeľov Piešťany, čo doteraz obdivovali krásnu historickú budovu Thermia Palace len z vonku, máme príležitosť priblížiť vám , čo všetko sa skrýva za jej múrmi a čo všetko ponúka. „Hotel Thermia Palace bol postavený už v roku 1912. V súčasnosti slúži pre hostí z celého sveta, ktorí nás navštevujú kvôli liečbe reumatických ochorení, artrózy, poúrazových stavov a tiež po operáciách kĺbov. Liečime aj neurologické ochorenia, napríklad Parkinsonovu chorobu, či stavy po cievnej mozgovej príhode,“ hovorí riaditeľ hotela Branislav Igaz.
Thermia Palace má kapacitu 118 izieb a v liečebnom dome Irma, s ktorým je prepojený, je pristavených sedem nových izieb, už v modernej architektúre. Už samotný vstup do historickej budovy je pastvou pre oči. Odvšadiaľ na vás dýcha secesia – krásna výzdoba očarí na prvý pohľad. Má to proste svoju atmosféru. Pán riaditeľ nás berie do hlavnej jedálne – a to je ďalšia pýcha hotela. Ani tu neviete, kam sa skôr pozrieť – nádherne stropy, steny vyzdobené už spomínaným secesným štýlom, krásne lustre. Ocitnete sa, akoby na malom zámočku. Verím, že aj hosťom tu musí skutočne veľmi chutiť. A k tomu ako bonus si tu môžu zakaždým pozrieť aj obraz Alfonsa Muchu, ktorý je namaľovaný priamo na stene.
V župane až k liečivému bazénu
„Hostia môžu chodiť v rámci celého hotela v županoch, ktoré majú nachystané na izbe. Na procedúry prechádzajú z hotelovej časti Thermia Palace chodbou do liečebného domu Irma, kde majú všetky procedúry. To je, myslím si, veľká výhoda pre pacientov. Nemusia vychádzať z hotela, presúvať sa za liečbou do iného objektu. V Irme je zároveň wellness centrum, ktoré tiež môžu využiť,“ vysvetľuje Branislav Igaz. Základom liečby v Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany je termálna minerálna sírna voda a liečivé sírne bahno. Aj voda aj bahno majú výrazné protizápalové účinky, pretože znižujú aktivitu protizápalových buniek. Majú tiež protibolestivé, protiopuchové a regeneračné účinky. Thermia Palace poskytuje komplexnú balneoterapiu – čiže využíva všetky prostriedky z odboru fyzioterapie, balneoterapie a aj liečebnej rehabilitácie.
Ideme sa bahniť
Rovnako ako hostia – pacienti, prejdeme aj my chodbou do liečebného domu Irma. Ten je klenotom nie kvôli architektúre, aj keď aj tá je historická, no unikátom je v tomto prípade samotné liečivé bahno. „Liečebný dom Irma bol postavený priamo na výveri, na mieste odkiaľ z útrob zeme na povrch vyviera bahno. A priamo na tomto prameni je umiestnené bahnisko – teda bazén napustený liečivou termálnou vodu a na dne bazéna je vrstva bahna,“ upozorňuje nás Branislav Igaz. Vchádzame do priestorov, kde je spomínané bahnisko. A už to cítime – teplota je tu oveľa vyššia a v nose nás „pošteklí“ mierna vôňa síry. „Voda v bahnisku má až do 40 stupňov. Je to termálna minerálna voda, a čo je veľmi podstatné, obsahuje síru, prvok, o ktorom sme sa učili v škole na chémii. Človek vojde do bazéna a sám si z dna naberie bahno a rozotiera si ho po tele. Ľudia tu môžu byť maximálne 10 minút, lebo je to veľmi intenzívna kúra. Potom prechádzajú do odpočivárne, tam si posedia 15 až 20 minút. Buď im týmto procedúra končí, alebo ešte môžu prejsť na masáž. Ďalšou liečebnou kúrou je bahenný zábal, ktorý tu tiež poskytujeme. Klientovi priamo na telo aplikujeme piešťanské bahno, v ktorom zotrvá 20 minút. Zábal sa dáva prioritne na kĺby, má teplotu 44 až 46 stupňov. Bahenné zábaly sú naša topka, je to kúra par exellence,“ hovorí Simoneta Šebová, fyzioterapeutka.
V Zrkadlisku už bez bahna
To však nie je všetko, okrem bahniska je tu aj ďalší bazén s liečivou vodou. Volá sa Zrkadlisko. V tomto bazéne je rovnaká termálna minerálna voda s obsahom síry. Má však menej stupňov – medzi 38 až 39 stupňov a na dne už nie je bahno. Voda je jemne zakalená – to robí tá síra. Samozrejme, aj my cítime jemný zápach po tomto prvku. „Síra veľmi pomáha pri reumatických chorobách – na pohybový aparát. Na artrózu je to najlepšia vec, čo môže byť, lebo ide do hĺbky – do tela. Tu môžu klienti posedávať, ale môžu sa aj rozcvičovať, ale nesmú plávať. Sedia a nechávajú na seba pôsobiť tú termálnu vodu so sírou. Ak sa rozpohybujú – ohýbajú napríklad koleno v kĺbe, je to pre nich veľké plus. Tým totiž voda viacej pôsobí na bolestivé miesta – na šľachy, na väzivá, na kĺby,“ vyratúva klady takéhoto kúpeľa Simoneta Šebová.
Wellness v Irme
Súčasťou liečebného domu Irma je aj novovybudované wellness centrum. „Pre hostí je tu k dispozícií klasický plavecký bazén – vnútorný, vírivka a tri druhy sauny – fínska, parná a infra sauna. Okrem toho tu máme aj vonkajší bazén – je to ďalšia topka našich kúpeľov. Je totiž napustený termálnou vodou s teplotou okolo 36 stupňov,“ ukazuje nám pracovníčka vo wellness centre. Ako dodáva, hoteloví hostia majú vstup do wellness v rámci pobytu a za poplatok sem môžu prísť aj ľudia z vonku, ktorí tu nie sú ubytovaní. Samozrejme, aj oni môžu využiť ďalšie služby wellness – saunu, vírivku. Po plávaní môžete ešte relaxovať v oddychovej miestnosti, ktorá má krásny výhľad do záhrady, do parku. „Máme vlastných záhradníkov, ktorí sa o zeleň príkladne starajú, sú to naši zamestnanci,“ uvádza pracovníčka wellness centra.
Bryndzové halušky i exotika
Z wellness Irma sa opäť presúvame do Thermia Palace. Pre hostí je tu kaviareň – netreba zrejme znova vravieť, že v krásnom secesnom štýle. No plusom je aj vonkajšia kaviareň na terase. Hostia iste uvítajú, že kaviarenská terasa je vlastne prepojená s wellness centrom v Irme. Zo spomínaného vonkajšieho bazéna pri wellness sa pohodlne, trebárs aj v župane, dostanete k drinkom, rôznym miešaným nápojom, dobrému vínu a prossecu. A kto je hladný, hneď vedľa je aj reštauračná terasa. Hostia ju môžu využiť aj počas obedov, večerí a otvorená je už aj na raňajky. „Na terase pri peknom počasí robíme grilovačky. Každý piatok máme slovenský večer – čašníci obsluhujú v krojoch, podávame slovenskú kuchyňu, púšťame tradičnú slovenskú hudbu. Soboty sme vyhradili pre iné kultúry – pripravujeme karibský, taliansky, latino, či mediteránsky večer. Vždy prispôsobíme kuchyňu, hudbu i oblečenie personálu. Takto sa snažíme hosťom spestriť pobyt. Musím povedať, že tí zo zahraničia oceňujú tie piatkové slovenské večery, lebo sa viac dozvedia o našej kultúre,“ vraví riaditeľ hotela.
Z vonkajšej kaviarne a reštaurácie je pekný výhľad do hotelovej záhrady. A práve tu si hostia môžu vychutnať rôzne koncerty. Naposledy sa tu predstavila Sima Magušinová, v auguste príde Jitka Zelenková a v septembri Samo Tomeček. A pred nedávnom tu mali dokonca módnu prehliadku – módnu šou známeho návrhára Fera Mikloška.
Rôzne kultúry, rôzne požiadavky
Thermia Palace a Irma sú unikátom Kúpeľov Piešťany. Určite nie je jednoduché zabezpečiť bezproblémový chod a tiež základnú vec – aby boli hostia spokojní. Aké to je, manažovať takýto hotel, čo to obnáša? – pýtame sa na záver Branislava Igaza.„Je to náročné, pretože tu máme rôzne kultúry a každá si vyžaduje svoje. Hostia z Kuvajtu sú napríklad zvyknutí na stály personál, nemôže ich obsluhovať hocikto. Chcú napríklad aj maséra, ktorý im najviac vyhovuje. A celkovo sú už z domu naučení na služobníctvo, takže potom aj tu u nás si vyžadujú akoby rovnaké nastavenie pri obsluhe,“ hovorí riaditeľ hotela.
Čo poskytuje Liečebný dom Irma
Celkovo tu môže hosť absolvovať až šesťdesiat procedúr. Okrem procedúr v už spomínanom bahnisku a Zrkadlisku a bahenných zábalov, je to individuálny termálny minerálny kúpeľ s teplotou 35 až 36 stupňov, individuálny termálny perličkový kúpeľ s teplotou 35 až 36 stupňov, peloidozinokynoterapia – spojenie pohybovej liečby rúk s piešťanským bahnom. Nehovoriac o rôznych druhoch masáži.
Najžiadanejší je Alfons Mucha
Thermia Palace má niekoľko apartmánov, tiež izieb de luxe a de luxe plus. „Najvybukovanejší“ býva apartmán Alfonsa Muchu. Sú to ozaj nádherné priestory a ubytovanie na tej najvyššej úrovni. Kúpeľňa aj s vaňou, dve toalety. Súčasťou je ďalšie vybavenie pre hostí, ako kávovar na izbe, 24-hodinový room servis, služba pranie pre klienta. Rovnako na vysokej úrovni sú zariadené aj izby de luxe. Tie sa nachádzajú aj v časti Irma. Apartmány aj izby de luxe majú veľké balkóny situované do záhrady, s výhľadom na bazén.
Spali tu cisári
Pre zaujímavosť môžeme uviesť, že v Thermia Palace boli ubytovaní aj významní panovníci. Konkrétne Viliam II. Pruský – posledný nemecký cisár a aj posledný pruský kráľ, vládol od marca 1888 do novembra 1918, Karol I. Habsburský – rakúsky arcivojvoda a posledný cisár, český a uhorský kráľ z habsbursko-lotrinského rodu, Ferdinand Coburg – Ferdinand I., narodený ako Ferdinand Maximilian Karl Leopold Maria Sasko-cobursko-gothajský, bol v rokoch 1887 – 1908 knieža a 1908 – 1918 cár Bulharska. A v salóniku Hubertus visia aj ich nádherné podobizne.
Viera Mašlejová
Foto: LK Piešťany