„Veľakrát sme dostali otázku, prečo už aj u nás nemáme hyperbarickú komoru. Dnes môžeme pacientom odpovedať, že ju už máme,“ hovorí s úsmevom primárka MUDr. Katarína Recabarrenová zo Špecializovaného liečebného ústavu Marína v Kováčovej.
Zariadenie, ktoré zvonku pôsobí ako nejaký kozmický modul, dali do prevádzky pred mesiacom a pol. Je určené pre detských i dospelých pacientov a tiež pre širokú verejnosť – profesionálnych športovcov, ľudí holdujúcich napríklad bežkám či klasickému behu. „V prípade detí, využívame hyperbarickú komoru u pacientov s detskou mozgovou obrnou alebo u detí po rôznych poúrazových stavoch. Ide napríklad o úrazy hlavy, ktoré sú k nám prekladané niekedy aj priamo z nemocničného lôžka. Ďalej jezariadenie určené pri stavoch po resuscitácii, po rôznych hemoralgiách, alebo v prípade apalického syndrómu, čo je ľudovo povedané, vegetatívny stav,“ vysvetľuje primárka. Pokiaľ ide o dospelých, pomáha ľuďom po cievnej mozgovej príhode, cukrovkárom, ale aj pacientom s rôznymi diagnózami pohybového aparátu.
Napumpuje do tela kyslík
Ako vlastne funguje hyperbarická komora a čo je hlavným liečivým prvkom? „V komore pacienti alebo bežní ľudia podstupujú oxygenoterapiu. To znamená, že pod zvýšeným tlakom sa im dostáva viac kyslíka do krvi. Ten sa následne dostáva ku tkanivám, k ranám, ktoré sú hlboko v orgánoch. Kyslík takto „dopravíme“ až do chorých, poškodených orgánov. Môžeme regulovať atmosférický tlak vo vnútri hyperbarickej komory, pričom, ten liečebný tlak, ktorý tú dosahujeme, je jedna atmosféra,“ uvádza doktorka Recabarrenová.
Pred miestnosťou s hyperbarickou komorou už čakajú mladí muži. Sú to hokejisti z HK Zvolen. Vojdú do modulu a skôr, než si nasadia kyslíkové masky, sa ich pýtame, čo hovoria na terapiu. „Chodíme tu kvôli celkovej regenerácii. Účinok sa prejaví až po piatej procedúre, takže teraz to ešte nemôžeme zhodnotiť. Tú hodinu a pol si čítame časopisy. Na začiatku, keď stúpa tlak, je to pocit, ako keď ste v lietadle. Potom si už na to človek zvykne,“ vysvetľujú športovci.
Stále vás sledujú
„Nemôžem sa odtiaľto pohnúť. Celý čas tu sedím a dohliadam na ľudí, ktorí sedia v hyperbarickej komore. Sledujem, ako to zvládajú. Stále sa na nich pozerám a môžem ich aj kontaktovať cez telefón, ktorý je vo vnútri zabudovaný. Ak by mali nejaké zdravotné ťažkosti, môžu mi aj sami zavolať,“ to už vysvetľuje Diana Dzuriková, ktorá obsluhuje hyperbarickú komoru. Aktuálne končí vysokú školu pre zdravotníckych záchranárov, a keď chcela obsluhovať hyperbarickú komoru, musela najprv podstúpiť školenie. „Do hyperbarickej komory nemôžu ísť ľudia, ktorí majú strach zo stiesnených priestorov, epileptici ani tehotné ženy. Rovnako pacienti s akútnou bronchitídou, so zápalom pľúc, ľudia, ktorí majú problémy so stredným uchom, prípadne sú po ušných operáciách. Taktiež sem nesmú ani osoby s neliečeným vysokým tlakom,“ vraví Diana. Dodáva, že pred každým vstupom do hyperbarickej komory ľuďom meria tlak krvi a telesnú teplotu. Komoru môže navštíviť výlučne pacient bez akútneho ochorenia alebo dekonpenzovaného chronického ochorenia.
O vstupe rozhodne lekár
Aby sa predišlo prípadným zdravotným problémom, musí pacient či záujemca o procedúru v hyperbarickej komore najskôr vyplniť dotazník. V ňom odpovedá na otázky týkajúce sa jeho zdravotného stavu. To však stále nie je všetko. S vyplneným dotazníkom zamieri ešte k lekárke. Až tá s konečnou platnosťou rozhodne, či môžete absolvovať oxygenoterapiu v hyperbarickej komore. „V rámci liečby musí podstúpiť viacero procedúr. Rozhodne nestačí jeden raz. Optimum je aspoň desať návštev, či už hneď za sebou každý deň alebo obdeň. Takto pocíti účinok a tkanivá sa zregenerujú,“ upozorňuje Diana Dzuriková. Hráči z Hokejového klubu Zvolen sú prví profesionálni športovci, ktorí navštevujú oxygenoterapiu v Maríne v Kováčovej. „Chodia k nám už aj bežci a bežkári – aktívni amatérski športovci. Hodnotia, že sa cítia lepšie. Dokážu napríklad rýchlejšie stúpať po schodoch a majú lepší spánok,“ dopĺňa Diana.
Je to nadštandard
Pre dospelých je liečba v hyperbarickej komore nadštandard – hradí si ju pacient. Poisťovne ju nepreplácajú. Jedna procedúra, ktorá trvá 1,5 hodiny stojí 50 eur. Momentálne majú akciu 5 procedúr za 200 eur. Je však potrebné absolvovať najmenej päť procedúr, ideálne desať.
Ďalšie efekty hyperbarickej komory
- zlepšenie látkovej výmeny
- detoxikácia
- regenerácia mozgových buniek
- zlepšenie prekrvenia tkanív a orgánov
- spomalenie procesu starnutia
- posilnenie imunity
- zbavenie únavy a chronickej vyčerpanosti
Dvadsaťnásobne viac kyslíka
Množstvo kyslíka v závislosti od tlaku rozpusteného v krvnej plazme môže v hyperbarickej komore narásť až o 20-násobok oproti normálnemu stavu. Krv s vyššou koncentráciou kyslíka sa z okolia pľúcnych mechúrikov transportuje pomocou krvného obehu do každej časti tela. Poškodené tkanivá v podmienkach zvýšeného okolitého tlaku príjmu viac kyslíka, čo je základnou podmienkou pre zlepšenie zdravotného stavu.
Marína drží krok so svetom
Špecializovaný liečebný ústav Marína v Kováčovej funguje už 46 rokov. V roku 1976 bol uvedený do prevádzky ako Detská kúpeľná liečebňa Marína a dlhé roky sa tu špecializovali len na detského pacienta. Od roku 2004 poskytujú kúpeľnú a rehabilitačnú starostlivosť aj pre dospelých.
A úspešne. V Maríne obe skupiny pacientov dostávajú tú najlepšiu starostlivosť. „Veľkým medzníkom bol rok 2019, keď sa nám podarilo otvoriť Špecializovanú detskú rehabilitačnú nemocnicu, jedinečnú svojho druhu na Slovensku. Je určená pre zvlášť závažné diagnózy detských pacientov s intenzifikovaným rehabilitačným režimom a možnosťou predĺženia pobytu, v závislosti od stavu pacienta,“ hovorí súčasný riaditeľ Ing. Vladimír Sitarčík. V rehabilitácii pacientov sa neopierajú len o klasické metódy. Stále sa snažia napredovať a držať krok s podobnými zariadeniami, či už na Slovensku alebo v zahraničí. „Pre pacientov sme zakúpili zariadenia s biofeedbackom – motomedy, balancetrener, závesné zariadenia, ktoré napomáhajú k tréningu chôdze. Ako prví na Slovensku sme začali používať elektrickú ortézu Walkaide na nohu, OmniHi5 na ruku,“ vyzdvihuje riaditeľ.
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov