Kultúrne povedomie Slovenska a jeho obyvateľov treba pestovať bez ohľadu na to, kde na mape sa nachádzame. Jedným zo spolkov, ktoré sa venujú šíreniu nášho dobrého mena aj v zahraničí, je Rakúsko- Slovenská spoločnosť vo Viedni. Našich západných susedov zasväcuje do krás a kultúry nášho národa.
Pri príležitosti osláv 30. výročia založenia spoločnosti jej členovia zorganizovali prednášku vedenú slovenským premiérom Eduardom Hegerom na tému Slovenskej vízie pre Európu a dobré susedské vzťahy. Sála Diplomatickej akadémie vo Viedni sa zaplnila do posledného miesta a na slová nášho premiéra boli zvedaví diplomatickí predstavitelia zo všetkých svetových kontinentov.
Všetko sa začína dobrými vzťahmi
Premiér vo svojej prednáške kládol dôraz na otázku bezpečnosti, ktorá sa vzhľadom na udalosti uplynulého roka stala najviac pálčivou nielen pre Európu, ale aj pre celý svet. A práve dobré susedské vzťahy, keď viete, že sa môžete spoľahnúť na krajinu vo vašej bezprostrednej blízkosti, sú kľúčové. O ich rozvoj sa vo veľkej miere snaží aj Rakúsko- Slovenská spoločnosť.
„Sme následníkom Československej spoločnosti, ktorá vo Viedni fungovala už od roku 1928 a šlo o jednu z najstarších priateľských spoločností v Rakúsku,“ vysvetlila nám hneď na začiatku dlhoročné dedičstvo, ktoré za spolkom stojí, jeho generálna tajomníčka Elena Penzes- Strobl. Medzi najväčšie míľniky počas troch dekád považuje fakt, že sú obe krajiny v Európskej únii, ako aj to, že hranice prestali na dlhú dobu existovať. Uznáva, že pandémia nás vrátila naspäť do čias, keď boli kontroly bežné. Všetci sme tak mali možnosť uvedomiť si, že to, za čo bojovalo mnoho ľudí pred nami, vôbec nie je samozrejmosťou. Napokon aj samotná diaľnica spájajúca naše hlavné mestá patrí medzi jedno zo snažení, na ktoré Rakúsko-Slovenská spoločnosť vynakladala svoje sily. „Nejde o samozrejmosť, o vzťahy sa treba starať a zveľaďovať ich,“ pripomína generálna tajomníčka.
Spoločná história aj záľuby
Aktivity spoločnosti počas tridsiatich rokoch priamo či nepriamo zasahovali do formovania dôležitých rozhodnutí týkajúcich sa oboch susediacich štátov. Pre jej členov je nesmierne dôležité, aby mali Rakúšania pozitívne povedomie o Slovákoch a to sa snažia rozširovať pravidelnými aktivitami. Prezident spoločnosti a bývalý minister obrany Rakúska Werner Fasslabend, uznáva, že sa ich úloha flexibilne prispôsobuje aktuálnym potrebám medzi susedmi: „Naša úloha sa počas 30 rokov enormne zmenila. Myslím si, že sme mohli aspoň sčasti prispieť k tomu, že sa Slovensko tak rýchlo stalo členom EÚ aj NATO. V začiatkoch bolo nutné položiť aj základy ekonomickej spolupráce, ktorá dnes už funguje automaticky. V súčasnosti je našim hlavným cieľom prepájať občanov oboch krajín, primäť ich, aby si uvedomili, že sme si blízki nielen kultúrne a historicky. Akousi prestávkou bolo obdobie, keď bolo Slovensko za železnou oponou. Chceme, aby sa blízkosť, ktorá tu bola po stáročia, ešte viac prehĺbila.“ O tom, že ide o skutočných nadšencov, ktorým naša história a blízkosť nie sú cudzie, svedčí aj fakt, že sa svojich rol ujali bez nároku na honorár, motivovaní tým, že môžu robiť niečo prospešné pre občanov oboch krajín. Jednou z obľúbených aktivít, ktoré Rakúsko- Slovenská spoločnosť organizuje, sú napríklad návštevy Slovenského národného divadla, ktoré si pod svoj patronát vzal viceprezident spoločnosti a prvý rakúsky veľvyslanec na Slovensku po rozdelení Československa Maximilian Pammer. Veľmi obľúbené sú aj každoročné kultúrne cesty organizované spoločnosťou do všetkých končín Slovenska.
Medzinárodný záujem
Prednáška premiéra Hegera zaujala skutočne rozmanitú diplomatickú spoločnosť. Predseda vlády nebol ušetrený ani aktuálnych otázok týkajúcich sa bezpečnosti, silnej propagandy v našej krajine a spôsobov ako ju riešiť či čínskej politiky. Ako opäť prízvukoval, že mnoho sa dá riešiť práve dobrými susedskými vzťahmi, o ktoré sa snaží aj Rakúsko- Slovenská spoločnosť.
Svojou účasťou udalosť podporil Slovenský veľvyslanec v Rakúsku Peter Mišík aj Rakúska veľvyslankyňa na Slovensku pani Margit Bruck- Friedrich. Nechýbal ani Ukrajinský veľvyslanec v Rakúsku Vasyl Khymynets a mnoho ďalších významných osobností diplomatickej obce. Atmosféru umocnil zvuk tradičnej fujary v podaní vynikajúcej Veroniky Viťázkovej, Slovenky žijúcej a tvoriacej vo Viedni. Prítomní mali možnosť ochutnať, čo nás spája v oblasti gastronómie.