Domáce zvieratá sú viac než len roztomilé, prítulné zvieratká, s ktorými radi trávime svoj čas. Ak sa vám zdá, že vám pomáhajú k psychickej pohode nemýlite sa. Koniec-koncov existuje dôvod, prečo neraz ľudia označujú svoje zvieratá za súčasť rodiny.
Zvieratá mali na ľudí pozitívny účinok už v dávnej minulosti, kedy Starí Gréci tvrdili, že kone pozdvihujú ducha veľmi chorých a Belgičania rehabilitovali ľudí spoločne so zvieratami. Nie každý si to možno uvedomuje, ale dnes nám zvieratá pomáhajú ešte viac v porovnaní s našimi predkami.
Pomáhajú nám cítiť sa milovaní – pobyt s domácimi zvieratami nám zvyšuje hladinu dopamínu, serotonínu a oxytocínu. Práve tieto hormóny v nás zabezpečujú pocit šťastia a radosti. Oxytocín sa často nazýva aj hormón lásky, pretože podporuje rozvoj citových väzieb s ostatnými. Ak sa s vaším domácim miláčikom na seba dlhšie pozeráte, v oboch sa tento hormón vyplavuje.
Cítime sa menej osamelí – domáce zvieratá sú perfektnými spoločníkmi, vďaka ktorým sa cítite byť milovaní, akceptovaní, presne takí, akí ste. Je im jedno koľko máte peňazí, kde bývate a čo robíte. Jednoducho vás milujú! Množstvo lásky od domáceho maznáčika vám pomôže bojovať s pocitom stresu, osamelosti, smútku a iných negatívnych emócií. To je tiež dôvodom, prečo došlo počas pandémie k vyššiemu počtu adopcií domácich zvierat. Viaceré výskumy dokázali, že zvieratá pomáhajú v období izolácie duševnému zdraviu a pohode.
Znižujú krvný tlak v tele – áno, aj na toto bola zameraná štúdia už v roku 1998, ktorá potvrdila, že hladkanie psov môže pomôcť ľuďom znížiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Majitelia domácich zvierat mali nameraný nižší krvný tlak ako tí, ktorí domáce zvieratko nevlastnili aj keď mali podobné BMI a socioekonomické zázemie.
Znižujú stres a úzkosť – interakcia so zvieratkami znižuje hladinu stresového hormónu. Niekde sa dokonca môžete stretnúť s takzvanými terapeutickými psami.
Zvyšujú našu aktivitu a pohyb – pokiaľ vlastníte psa, s najväčšou pravdepodobnosťou s ním často trávite čas na čerstvom vzduchu. Prospieva to najmä ľuďom s určitými psychickými poruchami. Navyše ak máte doma psa, ktorý vyžaduje viac pohybu či dokonca cvičenie, o to viac fyzickej aktivity vynaložíte.
Zvieratá, a nie len psy, často naučia aj deti väčšej zodpovednosti. Predtým ako si však domáce zvieratko zadovážite, by ste mali zvážiť svoje možnosti. Ak chcete do starostlivosti o miláčika zapojiť aj vaše deti, vopred si otestujte, či budú schopné sa o ne starať. Prihliadajte pri tom na vek detí. Vopred im ukážte, ako sa zmení ich režim. Pošlite ich napríklad každé ráno počas testovacieho obdobia na pätnásťminútovú prechádzku alebo ich poučte, ako sa starať o čistotu klietky, akvária či mačacej toalety a koľko času tomu budú musieť obetovať. Všetky činnosti prispôsobte typu domáceho zvieraťa, ktoré máte vyhliadnuté.