Jednorodičové domácnosti tvoria na Slovensku početnú skupinu obyvateľov. Podľa posledného sčítania je to až 180-tisíc domácností. Mnohé z nich sú ohrozené chudobou.
Pomocnú ruku im najnovšie podáva Nadácia pre deti Slovenska, ktorá prichádza s projektom Odevná banka.Myšlienku prevzali z Česka, kde tento projekt funguje už niekoľko rokov pod rovnakým názvom. „V tejto fáze je to o dôvere k ľuďom. V dotazníku, ktorý nám rodičia vypĺňajú, zaškrtnú políčko s čestným vyhlásením, že sú jedno-rodičia, žijú sami v domácnosti so závislými deťmi. My na základe tejto žiadosti pripravíme balíček s oblečením, ktorý im pošleme priamo na ich adresu domov. V tom formulári uvádzajú zároveň veľkosť, akú potrebujú a oblečenie posielame aj pre rodiča, nielen pre samotné deti,“ hovoríLinda Pašková, projektová manažérka, s tým, že žiadne potvrdenie od úradov rodičia o svojom statuse dokladať nemusia.
Sezónne balíčky
Rodičia teda nikam nechodia, necestujú a zároveň sa pomoc v podobe oblečenia dostane do všetkých kútov Slovenska, aj do tej najvzdialenejšej dedinky. „Služba je prístupná všetkým 1-rodičovským rodinám po celom Slovensku. Najväčší dopyt po balíčkoch s oblečením sme zaregistrovali z východného Slovenska. Konkrétne sú to mestá a okresy ako Michalovce, Košice, Poprad a Prešov,“ uvádza projektová manažérka. Zasielanie balíkov s oblečením z Odevnej banky funguje od 9. septembra a za ten čas sa ozvalo už viac ako tristo rodín, kde je starostlivosť o deti na pleciach buď len mamy, alebo len otca. „Áno, naozaj je o túto službu veľký záujem a nám sa podarilo distribuovať už viac ako 170 balíkov. Máme úžasnú spätnú väzbu od týchto rodín. Veľmi sa im oblečenie páči, sú veľmi vďační. Takže naozaj im to pomáha,“ vraví Linda Pašková. Vysvetľuje, že balíky s odevmi pripravujú podľa sezóny, napríklad teraz na jeseň a zimu do nich dávajú bundy, svetre, dlhé nohavice, teda typické oblečenie pre dané ročné obdobie.
Pomôže crowdfunding?
„My – Odevná banka, toto oblečenie máme od darcov, ktorí nám ho nosia priamo sem na prevádzku – do Bratislavy, mestská časť Petržalka – Slnečnice. Zatiaľ nemáme možnosť, aby nám ľudia oblečenie posielali bezplatne. Ale pokiaľ by verejnosť veľmi chcela, môže nám odevy zaslať prostredníctvom kuriéra. Samozrejme, s tým, že si to sami uhradia,“ vysvetľuje Linda. Dodáva však, že aktuálne majú spustenú crowdfundingovú kampaň, kde zbierajú financie na prevádzku Odevnej banky. A pokiaľ sa im podarí prekročiť cieľovú sumu, tak chcú zabezpečiť bezplatné zasielanie oblečenia od darcov pre Odevnú banku z celého Slovenska. Teda, aby ľudia mohli bezplatne poslať oblečenie, ktoré už nenosia a takýmto spôsobom pomôcť ohrozeným skupinám.
Darcovia? – Aj rôzne firmy
V súčasnosti odevy a rôzne kúsky oblečenia prichádzajú do bratislavských Slnečníc aj od firiem. Ako hovorí riaditeľ Nadácie pre deti Slovenska Ondrej Gallo, oslovujú rôzne firmy v Bratislave a tie u seba vyhlásia zbierku oblečenia. Manažéri či pracovníci z administratívy prinesú do firmy, kde pracujú nepotrebné kúsky oblečenia, ktoré už nenosia a následne tá spoločnosť zabezpečí ich odvoz do Odevnej banky. Množstvo šiat sa značne navýši. Pomoc prichádza nielen od individuálnych, ale aj od firemných darcov.
„Komínky“ a lístky s veľkosťou
Náš článok robíme priamo na prevádzke v Slnečniciach a skutočne vidíme, že oblečenia je tu neúrekom. Všetky regály sú zaplnené a zároveň aj vzorne označené názvom oblečenia a pri každej kôpke je uvedené číslo, veľkosť. Od projektovej manažérky Lindy teraz prechádzame k pultu, kde stoja dve pracovníčky. Kontrolujú oblečenie, ktoré prišlo od darcov. „Všetko ukladáme do políc
tak, aby sme mali prehľad a vedeli potom rýchlo zabaliť balík podľa požiadaviek konkrétnej rodiny. Aby sme sa nezdržiavali hľadaním, prekladaním oblečenia, všetko musí byť vzorne uložené,“ vysvetľuje Magda, ktorá je už na dôchodku a v Odevnej banke si privyrába.
„Máme dôležité heslo – ak by sme si tie nohavice, svetre, alebo iný kúsok obliekli aj sami alebo by sme ho dali svojim deťom, znamená to, že to môžeme prijať do Odevnej banky a potom posielať ďalej,“ vraví ďalšia zamestnankyňa Magdaléna. Vraví, že jej rukami prešli už aj rôzne druhy oblečenia. „Dokonca k nám donesú aj značkové kusy, a to nielen ženské, ale aj mužské. Sú to rôzne značky od európskych až po americké. Veľa vecí je skoro ako nových a aj od pánov máme takmer nenosené kúsky oblečenia,“ dodáva Magdaléna.
Jednorodič je pod tlakom
Magdaléna má čierne vlasy učesané do copu a aj ona so svojím synom tvoria jednorodičovskú rodinu. „Ja síce mám trvalý pracovný pomer, to mi však pokryje len účty a tam sme skončili. Nejaké krúžky pre dieťa, alebo niečo navyše, to si vôbec nemôžem dovoliť. Musela som si zohnať ďalšiu prácu. Tu, našťastie, môžem skĺbiť zamestnanie so starostlivosťou o dieťa. Pre mňa je to veľká pomoc, že môžem robiť ešte aj v tejto druhej robote,“ konštatuje Magdaléna. „Voľakedy som bola ten typ, čo absolútne nepozeral na ceny. Kým som nemala dieťa, bolo mi jedno, čo to stojí. Keď som to chcela, tak som si to kúpila. Ale život jednorodiča je celkom iný,“ vraví mama štvorročného chlapčeka.
Kontakty
Adresa Odevnej banky je uvedená na webovej stránke www.odevnabanka.sk ako aj na našich sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
Jednorodičovstvo si nezvolili sami
„Upozorňovali sme na to už minulý rok na našej prvej konferencii o chudobe, ktorú sme organizovali na pôde Prešovskej univerzity. Súčasná situácia, v ktorej sa tieto rodiny nachádzajú, nie je výsledkom voľby, ale často životných okolností, ktoré nemajú pod kontrolou. Rodičia sa môžu stať jednorodičmi v dôsledku úmrtia partnera, opustenia rodiny alebo z dôvodu násilia a preto formulácia, že si jednorodičovstvo ,zvolili sami´, je mimoriadne necitlivá a neberie do úvahy individuálne životné príbehy,“ upozorňuje Prof. MUDr. Jozef Mikloško, PhD., komisár pre deti.
Viera Mašlejová
Foto: autorka