AI znižuje náklady na myslenie, dokáže predikovať potreby pre sociálne služby. Aj takéto odvážne myšlienky zazneli na biznis konferencii Future Fusion Smart City 2025, ktorá sa uskutočnila včera v bratislavskom v Skyparku.

Usporiadateľky podujatia Monika Reháková a Lenka Čech pozvali zaujímavých hostí z rôznych oblastí, pričom témy rozdelili do štyroch blokov.



V prvom bloku pod názvom Makroekonomické trendy a ich vplyv na vývoj miest a obcí Slovenska sa predstavili Dr. Roman Čech, analytik Matej Horňák a Juraj Hošták z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Ako prvý vystúpil a celé podujatie otvoril Dr. Roman Čech, dekan floridskej univerzity, uznávaný odborník na urbanizmus a strategický rozvoj miest, ktorý svojou prednáškou s názvom „Quo Vadis, Slovensko?“ nastavil tón celej konferencie – kritický, vecný a vizionársky.

Zástupca ministerstva investícií predostrel návrhy, akým spôsobom sa môže samospráva zlepšiť, najmä ako môže optimalizovať svoje fungovanie. „V zahraničí je veľmi bežné, že samosprávy medzi sebou veľmi intenzívne spolupracujú – dedina s dedinou, mesto s mestom. Napríklad, pri zbere a výmene dát v oblasti životného prostredia. Ide o dáta, ktoré môžu predvídať prírodné katastrofy, údaje z vodných tokov, z prietrže mračien a to aj cezhranične. Na tento účel môžu naše obce a mestá čerpať eurofondy,“ vysvetlil Juraj Hošták. Doplnil tiež, že ministerstvo pripravuje program dlhodobého vzdelávania najmä pre malé obce, malé samosprávy, kde sa pracovníci budú môcť školiť v oblasti technológií a inovácií.


V druhom bloku – Informačné a komunikačné technológie, pred obecenstvo predstúpili Martin Hrubý zo spoločnosti Natuvion Slovensko – generálny partner podujatia. Hovoril o digitálnej transformácii dát, ktorá je nevyhnutnosťou pri udržaní konkurencieschopnosti firiem a o používaní AI vo firemných procesoch. Práve tento rečník prišiel s odvážnym názorom, že AI znižuje náklady na myslenie, a že umelá inteligencia dokáže predpovedať pre mestá a obce potrebu sociálnych služieb. A to nie je všetko, čo povedal. „AI nie je hrozba, ale konkurenčná výhoda, pre tých ktorí ju aktívne využívajú. Báť sa jej musia len tí, čo ju nebudú používať,“ povedal Martin Hrubý.
Ďalší spíker, ktorý vystúpil v druhom bloku – Martin Volek, študoval AI na Harvarde minulý rok. Zameral sa na využitie AI v prezentácii firiem a podnikateľov na webe. Realitný maklér Branislav Čuri, zase ukázal, že vďaka technológiám podnikateľ nezabudne na biznis. Ukázal, ako moderné technológie dokážu riadiť vzťah so zákazníkom.

Denisa Žiláková, štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR, otvorila tretí blok – Investície a rozvoj krajiny a miest. V svojej prednáške Investície v železničnej a cestnej infraštruktúre a zjednodušenie výstavby zo strany štátu upozornila napríklad na význam suchozemského terminálu Dobrá na východe Slovenska, ktorý leží na ukrajinských hraniciach. Tiež, že na železničnej trati Devínska Nová Ves – Kúty má štát ambíciu dosiahnuť dopravnú rýchlosť 200 kilometrov za hodinu. Upozornila tiež na dokončenie uzla Žilina, kde vznikne moderná železničná stanica.
Spoločnosť Metec Consulting, hlavný partner podujatia, pôsobí na trhu už viac ako dvanásť rokov a špecializuje sa na poradenstvo v oblasti európskych štrukturálnych a investičných fondov. Jej zakladateľ, Juraj Till, podrobne vysvetlil mechanizmus financovania, výber projektov, výzvy v oblasti administrácie a dôležitosť odborného a efektívneho sprievodu počas celého procesu. Odľahčil ju aj niekoľkými úsmevnými historkami z kontrol a implementácie projektov.

V štvrtom bloku – Technológie a inovácie v stavebníctve a architektúre sa interiérová dizajnérka Martina Uhrinová zamerala na desať interiérových omylov, ktorých sa v súčasnosti dopúšťajú dizajnéri. Architekt Branislav Kaliský zase hovoril o smart architektúre a jej „boľačkách“.
Jedným z najpôsobivejších vstupov bola prezentácia Maroša Červenku zo spoločnosti Ismont, generálneho partnera podujatia. Prezentácia sa točila okolo konceptu OC Island, komerčno-administratívneho centra, ktorý navrhol Šimon Mišurda. OC Island sa pýši impozantným dôrazom na detail a kombináciou použitých materiálov. Základná ikonografia projektu – ostrov, bonsaj, loď a plachty – predstavuje nosné symboly identity stavby. Tieto motívy boli nielen vizuálnou inšpiráciou, ale aj filozofickým základom pre tvarovanie objektu. Dominantným princípom sa stal oblúk – tvar, ktorý reprezentuje pohyb, tok a spojenie s vodou.
V poslednom piatom bloku – Slovenský a zahraničný realitný trh, zaujal zaujímavou prednáškou Ako môžu nehnuteľnosti zachrániť Slovensko realitný maklér Martin Čapo.
Zahraničné investície sa dostali do centra pozornosti vďaka prezentácii realitnej kancelárie Cyprus Properties, ktorá sa špecializuje na predaj a prenájom nehnuteľností na Severnom Cypre. Rečník spoločnosti Peter Obert vysvetlil, prečo sa Cyprus stáva čoraz atraktívnejším pre slovenských investorov. Spoločnosť má priamy prístup k exkluzívnym projektom, keďže pracuje iba s overenými developermi, čím dokáže zabezpečiť kompletný a bezpečný servis klientom.

vm
Foto: autorka, Future Fusion