Generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov (OSN) pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) QU Dongyu zavítal na Slovensko po 22 rokoch. Reagoval na osobné pozvanie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča a počas návštevy v dňoch 13. až 15. augusta otvorí medzinárodnú poľnohospodársku a potravinársku výstavu Agrokomplex 2024. „Pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka sú jednoznačnými prioritami vlády. Som rád, že je to vnímané aj na medzinárodnej úrovni, čo potvrdzuje osobná návšteva generálneho riaditeľa FAO u nás,” uviedol minister Takáč.
Takáč zároveň zdôraznil snahu vlády naplno využiť agrárny a lesnícky potenciál Slovenska, a to nielen na ekonomický, ale aj sociálny rozvoj vidieka. V prvom polroku 2024 Slovensko predsedalo Európskej regionálnej skupine FAO. QU Dongyu ocenil konštruktívnu spoluprácu a iniciatívy Slovenska, napríklad v oblasti biohospodárstva, inovácií a lesníctva. Nasledujúce predsedníctvo Európskej regionálnej skupiny prevezme Slovensko o 24 rokov, keďže rotujúce predsedníctvo si 48 členských krajín odovzdáva každý polrok.
QU Dongyu sa 14. augusta stretol na Úrade vlády SR s podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia SR Tomášom Tarabom a štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Rastislavom Chovancom. Na bilaterálnom rokovaní s ministrom Takáčom rezonovali témy ako zlepšenie správy a riadenia vodných zdrojov pre trvalo udržateľný a vyvážený rozvoj a poľnohospodárstvo, transformácia potravinových systémov, situácia spôsobená Ruskou agresiou na Ukrajine, humanitárna pomoc v pásme Gazy z hľadiska potravinovej bezpečnosti, agenda lesov a lesníctva, úloha poľnohospodárstva v kontexte prispenia k zmierňovaniu klimatickej zmeny či biohospodárstvo.
Agrorezort doplnil, že QU Dongyu spolu s ministrom Takáčom otvorí výstavu Agrokomplex 2024, ktoré tohto roku bude niesť podtitul „Generácie a prepojenie generácií“ a navštívi odborné pracoviská Národného poľnohospodárskeho a potravinového centra a Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (SPU). FAO je najväčšou špecializovanou organizáciou v systéme OSN zameranou na potravinovú bezpečnosť, výživu a rozvoj vidieckych oblastí. Z odborného hľadiska je FAO najväčším zdrojom poznatkov v oblasti poľnohospodárstva, výživy, rybárstva a akvakultúry, lesníctva a prírodných zdrojov.