Región Horná Nitra je známy predovšetkým svojím turistickým centrom, Bojnicami. Nad malým mestom sa týči najkrajší slovenský zámok. Zdravotné ťažkosti alebo zaslúžený oddych vám doprajú neďaleké kúpele. Región je však viac ako sto rokov známy aj baníctvom. Spolu so začiatkom transformácie uhoľného regiónu sa očakáva aj zmena kvality služieb v cestovnom ruchu.
Horná Nitra, najmä Bojnice sú destináciou obľúbenou nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Čo je ich najvýraznejšou doménou, prečo by si mal návštevník vybrať práve Bojnice?
Bojnice a celý prievidzský okres sú vo svojej podstate mimoriadne rozmanitý a zaujímavý kraj. Na jednej strane stojí ich historická a strategická hodnota, prečo sa aj v minulosti stali terčom mnohých nepríjemných útokov a na strane druhej už novodobé dejiny, v podobe rozvinutého turistického mesta v obkolesení krásnej prírody a ustávajúceho banského priemyslu.
Keď si návštevník naozaj vopred uvážlivo naplánuje víkend či týždeň v Bojniciach, zistí, že bude mať veru čo robiť. Môže navštíviť hlavné tri atrakcie – zámok, zoo, kúpele, zvoliť pokojnejšiu dovolenku alebo aktívny poznávací pobyt či turistiku a užiť si tak rodinnú dovolenku bohatú na zážitky.
Menia sa v posledných rokoch trendy v cestovnom ruchu? Ak áno, akým smerom?
Cestovný ruch je veľmi živé a neustále premenlivé odvetvie, kde sa ťažko odpúšťajú prípadné chyby. Veľmi dôležitý je celkový dojem. Doba ide neustále dopredu, možnosti cestovania sú takmer neobmedzené a konkurencia sa stále zvyšuje. Jedinou cestou je zvyšovať kvalitu služieb a rozširovať ponuku, taktiež informačné platformy – celkovo ich čo najlepšie etablovať a pripraviť tak v regióne bohatú celosezónnu ponuku rôznych aktivít s prihliadnutím na jedinečné genius loci miesta. Našimi cieľovými skupinami sú rodiny s deťmi, seniori a čiastočne partnerské dvojice, preto sa snažíme aj ponuku produktov v tomto smere prispôsobovať. No samozrejme, vždy je na čom pracovať…
Aké novinky sú vo vašom regióne?
Medzi najzaujímavejšie patrí jednoznačne nová séria podujatí s názvom Legendy ožívajú. Je to séria divadelných predstavení, ktoré prebiehajú počas celého večera v centre a neďalekom centre Bojníc na deviatich stanovištiach, samozrejme, zdarma a vhodné pre všetky vekové kategórie. Rovnaké predstavenia sa zopakujú počas troch sobôt v letnej sezóne a medziročne sa tri scénky vymenia za nové. Tento rok prebieha už druhý ročník a tešíme sa, čo prinesie nasledujúci. Takisto sa posilnili produkty a podujatia pre deti – počas leta niekoľkokrát týždenne na zámku, v areáli sokoliarov a obľubu si získali aj rozprávkové štvrtky v neďalekom rezorte pri plážovom kúpalisku. Približne päť minút od centra Bojníc vyrastá a rozširuje sa rodinný areál, v ktorom si to najmenší doslova užijú, sú tam skákacie hrady, pieskové sochy, hľadanie pokladu, kolotoč, trávnaté ihrisko a skôr pre staršie deti aj preliezky. Úplnou novinkou v tomto roku je ďalej produkt Po stopách rozprávok. Horná Nitra bola a stále je dejiskom mnohých filmov či rozprávok, ktoré sme zdokumentovali. Na tieto filmové miesta sa viete ísť pozrieť. Viac informácií nájdete na www.postopachrozpravok.sk.
Spomínali ste banský priemysel, viete nám priblížiť jeho význam pre región a do budúcna pre cestovný ruch?
Horná Nitra bola spojená s ťažbou hnedého uhlia viac ako sto rokov. Na jej území je niekoľko banských diel, ktorých činnosť a následky sú pozorovateľné aj voľným okom. Napríklad, golfové ihrisko v obci Koš bolo spočiatku úplne rovné. Postupným prepadom pôdy na pod dolovanom území máme dnes z ihriska krásny, výrazne zvlnený, členitý green. Na druhej strane, prepad tohto územia spôsobil, že desiatky ľudí aj so svojimi domovmi museli byť premiestnení na iné miesto, aby sa vyhli situácii ohrozujúcej život a majetok. Aktuálne si život baní a baníkov pripomíname fotografickou baníckou výstavou, ktorá je voľne dostupná na Námestí slobody v Prievidzi, najväčším regionálnym podujatím Banícky jarmok, novo vydaným informačným materiálom Baníctvo a baníci na Hornej Nitre, a v neposlednom rade je tiež stále sprístupnený Hornonitriansky banský skanzen, kde sa pozriete priamo do útrob pôvodnej bane Cigeľ. Toto je v každom prípade stále len začiatok úplne novej etapy. Koniec banskej činnosti je už stanovený na koniec roka 2023 a treba rozmýšľať, čo ďalej. Vo svete sa aktuálne rozmáha trend dark tourism, v preklade temný turizmus, ktorý privádza návštevníkov na miesta, kde sa v minulosti stala nejaká tragédia alebo nešťastie. Prostredie bývalých banských areálov tu ponúka ideálnu možnosť tento trend využiť, samozrejme, so zachovaním príslušnej bezpečnosti. Uvidíme, ako sa vyvinie začínajúca transformácia uhoľného regiónu.