Gazdinky dobre vedia, že bez cukru to nejde. Sereď je známym cukrovarníckym mestom. Cukrovar tu vznikol už koncom 19. storočia. Dnes tu sídli spoločnosť SLOVENSKÉ CUKROVARY, s. r. o. V rozhovore s Andrejom Ondrášom, manažérom pre obchod, vám ju predstavíme.
Celkom prvý cukrovar v Seredi založil ešte gróf Esterházy.
Áno, je to tak. Prvýkrát sa začal v Seredi vyrábať cukor už v roku 1844, a to na mieste dnešných Kávovín. Veľkostatkári, ktorí pestovali cukrovú repu v okolí Serede, boli nespokojní s cenou za odovzdanú repu. Preto sa rozhodli založiť v roku 1907 vlastný cukrovar priamo v Seredi. Najskôr bol postavený len ako surováreň, čiže nemohol vyrábať cukor rafinovaný, ale len surový. Už v roku 1908 sa uskutočnila prvá kampaň, počas ktorej sa mohol vyrábať iba surový cukor, dnes známy ako prírodný alebo hnedý cukor. Až v rokoch 1913-1914 sa mohlo začať aj s výrobou bieleho cukru. Cukor zo seredského cukrovaru mal veľmi dobrú kvalitu, preto mohli vyvážať až dve tretiny z celkovej produkcie. Na svetových trhoch získal veľmi dobré meno, najmä druh cukru označovaný ako Extra fine Sereď.
A teraz z histórie veľký skok do súčasnosti. Dnes ste modernou firmou.
V súčasnosti spoločnosť patrí medzi najväčšie potravinárske podniky na Slovensku. Je členom medzinárodnej skupiny AGRANA a patrí medzi podniky s najdlhšou tradíciou výroby na Slovensku. Svoju pozíciu na trhu si upevňujeme aj vďaka tomu, že na prvom mieste je kvalita výrobkov, zdravotná bezpečnosť a dodržiavanie vysokých hygienických štandardov. Počas vyše storočnej existencie zamestnávala naša spoločnosť viac než 20-tisíc zamestnancov. Prežila dve svetové vojny aj dve celosvetové hospodárske krízy a naďalej sa úspešne rozvíja. Tento vývoj ide ruka v ruke s podporou okolia a mesta Sereď.
Ste jedným z dvoch slovenských cukrovarov, ktoré u nás ešte fungujú. Je ťažké udržať sa na trhu, s čím najviac zápasíte?
Áno, je to dosť ťažké, a to z viacerých dôvodov. Cukrovarníctvo je energeticky náročné odvetvie a našou kľúčovou úlohou do budúcnosti je znižovať spotrebu energií investíciami do nových technológií a neustálym hľadaním možných úspor. Z tohto dôvodu sme v roku 2016 zaviedli systém energetického manažérstva – ISO 50001. Odborníkov pre cukrovarnícky priemysel si väčšinou vychovávame sami, pretože vzdelávanie v tomto odbore už neexistuje. Cukrovarníctvo je priamo prepojené s poľnohospodárskou prvovýrobou. Klimatická zmena, nedostatok zrážok a extrémne teplo a sucho v letných mesiacoch ovplyvňujú aj kvalitu cukrovej repy a obsah cukru v nej. To, či si potraviny ako cukor na Slovensku dokážeme vyrobiť aj v budúcnosti, už nie je úplnou samozrejmosťou.
Koľkým ľuďom v regióne dávate prácu a je záujem zamestnať sa v cukrovare?
Ako nadnárodná spoločnosť sme veľmi hrdí na náš rôznorodý pracovný tím, a preto kladieme veľký dôraz na rovnosť príležitosti a rôznorodosť. Vítame a podporujeme každého, kto sa chce uplatniť v našej spoločnosti. Cukrovar v Seredi patrí medzi dôležitých zamestnávateľov v regióne. Aj keď tu máme veľa veľkých konkurenčných firiem, naša spoločnosť sa snaží stabilizovať a motivovať zamestnancov. Momentálne pracuje v cukrovare okolo 130 stálych zamestnancov a môžeme sa pochváliť nízkou fluktuáciou, takže predpokladáme, že ľudia sú v cukrovare spokojní, aj keď práca je náročná a vyžaduje si skúsenosti a zručnosti cukrovarníkov. Na cukrovarnícku kampaň sa ľudia vracajú veľmi radi, najmä tí, ktorí sú nejako spojení s cukrovarom. Niektorí tu pracovali v minulosti alebo ich skrátka láka nezameniteľná sladká aróma počas výroby cukru. Na kampaň potrebujeme prijať ďalších približne 60 zamestnancov. Výroba bieleho zlata prebieha nepretržite približne päť mesiacov, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Od zberu až po varenie samotných kryštálikov cukru je to veľmi technologicky náročný proces a každý krok je dôležitý. Vážime aj našich pestovateľov cukrovej repy. Je to pre nás základná surovina. Kým nie je dopestovaná cukrová repa, nemôže prebiehať samotný proces výroby cukru. Ako cukrovar sa môžeme pochváliť skvelým regiónom. Cukrová repa sa tu pestuje na výmere okolo 12-tisíc hektárov a sú tu pestovatelia, ktorí podporujú pestovanie tejto dôležitej komodity.
Cukor je jedinou potravinárskou komoditou, v ktorej sme sebestační. Myslíte si, že je to dôležité, má to význam?
Áno, Slovensko je sebestačné vo výrobe cukru. Vieme pokryť požiadavky zákazníkov v priemyselnom segmente aj požiadavky konzumentov v maloobchodnom balení. Naše výrobky nájdete takmer v každom obchode. Má to veľký význam, pretože cukor je naozaj jednou s posledných komodít, v ktorej je Slovensko sebestačné a bola by to veľká škoda, keby sme o túto výsadu prišli. Okrem toho, je kryštálový cukor veľmi dobre skladovateľná komodita a štandardnú kvalitu si pri dobrých podmienkach skladovania udrží dlhé roky.
Dá sa v prípade výroby cukru prichádzať s inováciami, vymyslieť niečo nové?
V cukrovarníckom segmente nespíme na vavrínoch a prispôsobujeme sa aktuálnemu trhu rôznymi zlepšeniami. Prioritou je, samozrejme, samotná výroba podľa požiadaviek zákazníkov a kvalita cukru. Ako jediní na trhu ponúkame gazdinkám aj špeciálne typy cukru. Napríklad extra jemný púdrový cukor, ktorý sa pripravuje špeciálnym mletím a veľmi rýchlo sa rozpustí po pridaní do maslových a iných krémov. Práškový cukor ponúkame aj v špeciálnom balení vo forme „mlynčeka“, ktorým si veľmi jednoducho posypete už upečené dobroty alebo palacinky. Tieto výrobky sú bez prídavných látok. Ponúkame aj práškový cukor bez prídavných látok v menšom, polkilovom balení.
Niektorí ľudia považujú cukor za strašiak. Ako to je v skutočnosti?
Cukor je z chemického hľadiska sacharóza, čiže glukóza plus fruktóza, ktorá slúži telu ako rýchly zdroj energie. Vysoká konzumácia však môže na organizmus vplývať nepriaznivo. Vtedy je úplne jedno, či je to repný cukor, trstinový cukor alebo med. Dôležité je cukor konzumovať v zdravej miere a prispôsobiť tomu aj svoj životný štýl, mať dostatok pohybu. Prírodný cukor z cukrovej repy je v tomto prípade vhodnejší ako chemické náhrady sladidiel.
Sú na Slovensku regióny, kde holdujú sladkému viac a majú zvýšenú spotrebu cukru?
Nezaznamenali sme, že by na Slovensku boli regióny so zvýšeným množstvom spotreby cukru. Skôr pozorujeme rozdielne návyky vo varení a pečení v mestách a na vidieku. Ľudia väčšinou poznajú výrobky nášho cukrovaru v našom okolí a siahnu po nich aj v obchode. Predávajú sa aj v obchodnej sieti COOP a poznajú ich ľudia nielen v mestách, ale aj v malých dedinkách na vidieku.
Viera Mašlejová
Foto: Archív S. C.