Moment, ktorý rozplakal celé Slovensko, sme sledovali so zatajeným dychom. Keď sa na obrazovkách rozlúčila postava Wolfiho v seriáli Dunaj, k vašim službám, mnohí diváci cítili hlboký smútok. No Šimon Jakuš, mladík s Downovým syndrómom, ktorý si touto úlohou získal srdcia Slovákov, sa nestratil v tieni. Naopak, žiari ďalej a posúva hranice možného.
Za sympatickým Šimonom na obrazovkách smútiť nemusíme. Najnovšie ho televízia Markíza obsadila do tanečnej šou Let’s Dance, kde ukáže, že tanec je pre každého.
Športový multitalent s nezlomnou vôľou
Šimon nie je len hereckým prekvapením. Venuje sa plávaniu, atletike, volejbalu, cyklistike aj stolnému tenisu. Už vyše desať rokov je aktívnym členom Špeciálnych olympiád Slovensko a reprezentuje krajinu na medzinárodnej úrovni. Vo svojich disciplínach si vybojoval medaily doma i vo svete. „Mojím najväčším úspechom boli dve prvé miesta na Svetových hrách Špeciálnych olympiád v Berlíne.



Zlato som doniesol aj z Uzbekistanu a najnovším úspechom bolo zlato z decembrových majstrovstiev Európy v inkluzívnom volejbale v Bratislave,“ rekapituluje Šimon. „Zažil som aj neúspechy, no pochopil som, že sa kvôli nim nemôžem vzdať, keď bojujem veľmi dobre a snažím sa dávať čo najviac. Viem, že aj vďaka neúspechom budujem svoju silu,“ dodáva. „Šimon mal veľké šťastie, že odmalička športoval spolu s ostatnými deťmi – lyžoval so súrodencami, bicykloval, hral volejbal či navštevoval bežný plavecký klub v Pezinku.




Stolný tenis trénoval v stolnotenisovom oddieli vo Svätom Jure. Myslím si, že toto bol kľúčový faktor pri rozvoji jeho športových schopností a som veľmi vďačný všetkým, ktorí mu to umožnili a prijali ho medzi seba,“ pridáva sa do debaty Šimonov otec Dalibor, ktorý v pohybe podporuje celú sedem-člennú rodinu. A úspešne. Aj Šimonova adoptívna sestrička Adelka je nádejná športovkyňa – plavkyňa. So Šimonom má veľa spoločného, obaja sa narodili s Downovým syndrómom a ani jeden z nich ho neberie v živote ako prekážku. „Rád ju podporujem,“ hovorí milovaný brat, ktorý jej ide príkladom. Doma im je veselo. Majú totiž ďalších troch súrodencov – starších Bratov Tadeáša a Jonáša a sestru Barborku.
Rodina ako základná opora
„Keďže chalani sú vekovo k sebe blízko, obidvaja bratia fungovali často ako neoficiálni Šimonovi asistenti – či už na tréningoch, kde často chodili spoločne, no napríklad aj počas letných táborov. Dodnes s ním spolu športujú v rámci inkluzívneho stolného tenisu alebo volejbalu, kde športujú športovci s i bez znevýhodnenia,“ vysvetľuje hlava rodiny, otec Dalibor, ktorý v synom vzbudil akýchsi troch mušketierov – jeden za všetkých, všetci za jedného. Sestra Barborka o Šimonovi hovorí, že: „Je veľmi obetavý a strašne veľa spraví pre druhých“. „Asi to mám po mamine a po sestre. Je potrebné mať pre ľudí vždy otvorené srdce,“ zamýšľa sa Šimon.

Aké ďalšie silné či slabšie vlastnosti má, nám naňho prezradil otec Dalibor:„Šimon je veselý a optimistický – nerobí si z vecí ťažkú hlavu a verí, že všetko vždy nejako dobre dopadne. Je aj veľmi cieľavedomý (niekedy až tvrdohlavý), keď chce niečo dosiahnuť. Jeho zaujímavou vlastnosťou je veľká zvedavosť, svedomito si vyhľadáva informácie, keď sa chce o niečom dozvedieť viac, v súčasnosti je pri hľadaní informácii jeho veľkým kamarátom umelá inteligencia. A ako klasický tínedžer je občas lenivý a neporiadny.“
Herecký sen, ktorý sa stal skutočnosťou
Šimonova herecká kariéra sa začala takmer náhodou. „Napriek tomu, že Šimon vždy chcel byť hercom a hrá aj v divadle, informácia o možnosti účinkovania v Dunaji prišla z nečakanej strany. Ozvala sa mi kamarátka z Prievidze, že zachytila rozhovor sestričky v ambulancii, ktorá sa známych pýtala, či nepoznajú vhodného kandidáta na herca s Downovým syndrómom pre účinkovanie v televíznom seriáli. A táto moja kamarátka povedala, že jedného takého pozná,“ predznamená pán Dalibor a nám je už jasné, koho mala na mysli.

To ešte netušila, že sa svojím odporučením postará Šimonovi o hviezdnu kariéru. „Potom samostatne nakrútil video-vizitku, ktorú sme len spolu prekonzultovali cez správy a poslali sme ju priamo do Dunaja. A sem to celé viedlo,“ usmieva sa pán Dalibor. Rola v Dunaji bola jeho.
Zrodila sa hviezda
„V kolektíve ma prijali. Zapadol som skvele,“ chváli si Šimon. „Správali sa ku mne bez rozdielu, že som iný.“ Na pľaci ho kolegovia prijali s otvorenou náručou. Jeho postava Wolfi Slovensko dojala a zároveň šokovala. Príbeh o tom, ako sa stal obeťou zverstiev nacistického lekára Mengeleho, bol silnou pripomienkou minulosti. Šimon do svojej úlohy vložil dušu a svojím výkonom povýšil Wolfiho na postavu, ktorá divákom prirástla k srdcu.

„Druhá svetová vojna priniesla množstvo hrozných zverstiev, a to, čo sa dialo v experimentoch nacistického lekára Mengeleho, bolo strašné. Moja postava, Wolfi, zažívala obrovské utrpenie – na ľuďoch so zdravotným znevýhodnením skúšali experimenty, vrátane injekcií, ktoré im spôsobovali bolesť až smrť. Walter Klaus bol odvážny. Keď pochopil, čo sa deje v ústave, rozhodol sa urobiť ťažké rozhodnutie – ukončiť trápenie svojho brata, aby Wolfi už viac netrpel a mohol žiť na druhom svete,“ vysvetľuje Šimon, ktorý ukázal svoj talent pred celým Slovenskom. S láskou sa obracia na postavu, ktorej sa zhostil so cťou a prezrádza, aký odkaz mala priniesť divákom: „Aby sa nepozerali na ľudí s mentálnym znevýhodnením ako na iných, ale brali nás takých, akí sme. Z mojich 47 chromozónov, je predsa 46 rovnakých, ako majú ostatní ľudia.“

Šimon síce odišiel z hereckého kolektívu, no priateľstvá mu zostali naďalej. „Zostal som v kontakte s Janou Majeskou a s mojím filmovým bratom Jankom Koleníkom.“ Po svojej televíznej premiére okúsil čaro slávy. „Stáva sa mi, že ma niekto zastaví na ulici a spýta sa, či som Wolfi zo seriálu Dunaj. Rád odpoviem, aby mal dotyčný krásny deň,“ usmeje sa. Navštevuje špeciálnu strednú školu. Učí sa za pomocného kuchára.„Ak budem hrať niekedy postavu manžela, nebudem mať problém pre svoju manželku navariť niečo dobré pre dvoch na romantický večer,“ smeje sa Šimon. Hrá v divadle Dúhadlo. „V decembri sme mali premiéru nového predstavenia Odysseov návrat, teraz máme každý mesiac jedno predstavenie a pripravujeme sa na súťažné prehliadky,“ vymenúva rad povinností popri náročnej príprave na Let’s Dance.
Nová výzva: Let’s Dance
Po seriálovom úspechu sa teda Šimon vrhá do novej výzvy – tanca. Už niekoľko týždňov poctivo trénuje choreografie pod vedením skúseného tanečníka Petra Modrovského. Očakávania sú veľké, no Šimon v tom má jasno – chce sa baviť, šíriť radosť a dokázať, že bariéry existujú len v mysliach ľudí. „Chcem ukázať, čo je vo mne. Uvidíme, ako to dopadne,“ hovorí bezprostredne. „Našou ambíciou je nielen priniesť divákom zábavu a úžasné tanečné vystúpenia, ale aj šíriť dôležitý odkaz inklúzie a oslavy rozmanitosti. Šimon je príkladom, že sny sú dosiahnuteľné, a veríme, že jeho príbeh bude motivovať nielen našich divákov, ale aj celú spoločnosť,“ uviedol režisér Let’s Dance Pepe Majeský. Pre ľudí so zdravotným znevýhodnením môže byť tento mimoriadne akčný chalan veľkou inšpiráciou, že bez ohľadu na prekážky či stereotypy je možné dosiahnuť nemalé úspechy. Vníma to tak aj on?

„Uvedomujem si, ako na tom sme, a som rád, že môžem byť súčasťou projektu Let’s Dance. Chcem, aby diváci cítili vášeň a emóciu, aby sa nechali uniesť atmosférou a užili si túto tanečnú šou. Zároveň mi záleží na tom, aby ľudia nezabúdali podporovať organizácie, ktoré sa venujú ľuďom s Downovým syndrómom – ako napríklad občianske združenie Up-Down Syndróm, Špeciálne olympiády Slovensko či tanečnú školu Dansovia. Verím, že vďaka tancu môžem inšpirovať a ukázať, že naozaj dokážeme veľké veci. Dám do toho všetko,“ hovorí s odhodlaním šikovný športovec, herec a najnovšie aj tanečník, ktorý vo svojich snoch siaha vysoko – rád by sa totiž v budúcnosti dostal na strieborné plátno v zahraničí. Jedno je isté, jeden scenár na film už tento sympatický Bratislavčan píše sám svojím odhodlaním, s posolstvom pre celú spoločnosť – že sny si môže plniť každý, ak do nich vloží srdce a vieru v seba samého.
