Divoká príroda s vysokými horami, hlbokými kaňonmi, nádhernými plážami a romantickými starobylými prístavmi.
Čierna Hora je na európskom kontinente pomerne mladý štát, pýšiť sa však môže bohatou históriou. Prvá zmienka o tejto oblasti siaha do obdobia Byzantskej ríše, do 7. storočia. Je popretkávaná majestátnymi horami, nádhernými rôznorodými plážami, tyrkysovým morom a historickým mestami ako sú Kotor, Ulcinj, Bar či Budva, ktoré sa nachádzajú na zozname UNESCO. V porovnaní napr. s Chorvátskom, možno Čiernu Horu stále považovať za panenskú a neobjavenú. A keď k tomu pridáme pohostinnosť a úžasnú gastronómiu, budeme mať pocit, že sme sa ocitli v raji.
Pobrežie Čiernej Hory má necelých 300 km. Poďme sa ním spoločne potúlať od severu po najjužnejšiu časť Čiernej Hory. Objavíme možno najkúzelnejšiu krajinu v Európe.
Kotor – čierna perla Jadranu
Úžasné mestečko v zálive s nádhernými výhľadmi na vodu a hory, ovplýva nezameniteľnou zmesou dedičstva a prírody. Kotor bol súčasťou Benátskej republiky v rokoch 1420 až 1797. Nie je teda veľkým prekvapením, že keď sa prechádzate starobilými uličkami Kotoru, väčšina architektúry je v benátskom štýle.
Už v roku 1979 bolo mesto zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a to hlavne vďaka masívnym mestským hradbám, ktoré sú 5 km dlhé a miestami až 20 metrov vysoké. Obklopujú mesto od mora až na vrchol pevnosti sv. Ivan, budované boli postupne v období od 9. do 18. storočia.
Po vstupe do srdca mesta Kotor na vás čaká spleť úzkych uličiek, v ktorých nájdete nevídané skvosty. Hneď pri hlavnej bráne vás privíta hodinová veža z roku 1602. Najväčším lákadlom je ale okrem zachovaného historického mesta, románska katedrála Sveti Trifun z 13. storočia, tiež palác Grgurina, v súčasnosti námornícke múzeum. Je najznámejší z deviatich palácov, ktoré sú v meste zachované. Palác bol „sídlom“ rodiny Grgurina, ktorá patrila medzi najvplyvnejších obchodníkov v meste.
Úžasná atmosféra kotorských kľukatých uličiek plných vôní a nádherných kaviarničiek očarí každého návštevníka . Kotor sa už od 14. storočia riadi prísnymi pravidlami čo sa výstavby týka. Ulice sa zriedkakedy pretínajú v pravom uhle, a tak sa skôr podobajú na neprehľadný labyrint. Historické centrum s malebnými mestskými domami nadväzuje priamo na marínu a kontrastuje so strohosťou zachovaného vojenského opevnenia , ktoré sa šplhá až k pevnosti vo svahu nad mestom. Po zdolaní stoviek schodov sa pred vami rozprestrie nezameniteľný výhľad na prístav a záliv s tyrkysovo modrým morom a krásnymi horskými masívmi lemujúcimi krajinu.
Námestie mlieka či šalátu
Našinca zaujmú aj názvy niektorých ulíc a námestí. Pusti me prećo (Nechaj ma prejsť), je taká úzka, že dve oproti idúce osoby by ňou prešli s veľkými ťažkosťami. Niekoľko námestí je pomenovaných podľa surovín – Trg od brašna (Námestie múky), Pjaca od mlijeka (Námestie mlieka), či Trg od Salate (Námestie šalátu).
Budvianska riviéra
Jedným z najnavštevovanejších miest centrálnej časti čiernohorského pobrežia je mesto Budva ukryté v širokom Budvianskom zálive. Túto časť čiernohorského pobrežia nazývajú Budvianska riviéra. Dejiny mesta siahajú až 2 600 rokov do minulosti. Mesto ovládali od jeho počiatku až po súčasnosť Gréci, neskôr Rimania, po nich Benátčania, Osmani, Francúzi a nakoniec Rakúšania. Každý z týchto národov tu zanechal badateľnú stopu. Negatívne sa do histórie mesta zapísali Arabi, ktorým sa nielen podarilo v roku 831 zastaviť jeho rozkvet, ale taktiež sa podieľali na jeho zničení a drancovaní. Napriek tomu bola Budva opätovne obnovená a v súčasnosti patrí k najobľúbenejším a zároveň k najdrahším letoviskám Čiernej Hory.
Mesto Budva vďaka svojím dokonalým plážam, historickému starému mestu a zaujímavému okoliu boduje na zozname čiernohorských dovolenkových destinácií. Je plná reštaurácií, barov, klubov a obchodov a ponúka množstvo aktivít. V Budve a jej blízkom okolí nájdete 35 prevažne kamenistých pláží. Jednou z nich je aj Slovenska plaža (Slovanská pláž).
Sveti Stefan – ostrov celebrít
Cestou z Budvy ďalej smerom na juh vás čaká ďalšie prekvapenie. Pred zrakom sa vám objaví nádherný ostrov, nazývaný tiež ostrov celebrít, tak sa hovorí ostrovu Sveti Stefan.
Sveti Stefan je malý ostrovček s rozlohou iba 1,64 hektára, v skutočnosti je to polostrov spojený s pevninou hrádzou. Nachádza sa asi 10 kilometrov od Budvy a vďaka svojmu impozantnému prostrediu sa stal orientačným bodom Čiernej Hory. Dovolenkári milujú aj rovnomenné letovisko, ktoré láka jedinečnou atmosférou.
História mesta Sveti Stefan siaha do 15. storočia. V minulosti to bola malá, opevnená rybárska osada, ktorá v časoch vojen čiastočne slúžila ako úkryt. V tomto historickom starom meste malého ostrova vtedy údajne žilo asi 400 obyvateľov. Svoje meno má podľa kostola svätého Štefana, ktorý je tu rovnako ako niekoľko ďalších malých kostolíkov dodnes.
Až v polovici 20. storočia, v rokoch 1950až 1960, bolo malé staré mesto kompletne zrekonštruované v rámci projektu hotela, pričom si zachovalo svoj pôvodný charakter s nádhernými kamennými chalúpkami, romantickými uličkami a typickými červenými strechami a okenicami. Hosťami tu boli celebrity a politici z celého sveta, ako Marilyn Monroe, Sophia Loren alebo Elizabeth Taylor. Od roku 2007 sa celý ostrov Sveti Stefan spolu s vilou Milocer na pevnine stal komplexom luxusného rezortu Aman Sveti Stefan, špičkového 5-hviezdičkového hotela najvyššej triedy.
Skutočným vrcholom, dostupným pre všetkých dovolenkárov, sú nádherné pláže Sveti Stefan. Často sú označované ako ružové piesočnaté pláže, sú to však skôr veľmi jemné kamienkové pláže, ktoré sa naozaj rozžiaria jemnou ružovou farbou, keď na ne dopadnú slnečné lúče.
Plno barov v Bare
Pokračovaním po pobreží sa dostaneme do mesta Bar. Bar je plný histórie, očarujúcej aj tragickej a samozrejme plný barov. Drsné kúzlo spojené s jedným z najpamätnejších starých miest v celej krajine. Čierna Hora je krajina plná nádherných starých miest, no Bar prináša na stôl niečo iné. Stari Bar, ktorý sa nachádza na úpätí hory Rumija, je hlavnou atrakciou sám o sebe. Zemetrasenie v roku 1979 osadu vážne poškodilo, no ľudia sa vrátili a život na tomto strmom kopci opäť prekvitá. Každý kút ponúka niečo iné, od starých domov a obchodov až po zničené ulice a miesta, ktoré sú teraz zaplavené prírodou. Areál Starého Baru je prekvapivo veľký. Môžete sa prejsť okolo zrúcanín starých kamenných domov, pozrieť si pevnosť, kostoly, turecké kúpele, mestské brány a hodinovú vežu. Hneď za stenami je akvadukt, na ktorom sú prilepené domy. To všetko obklopujú nádherné hory, hlboká roklina a staré olivovníky (nachádza sa tu aj najstarší olivovník na svete). Nezameniteľnú atmosféru majú uličky, resp. ulička Starého Baru, plná vôni, suvenírov a reštaurácii, ktoré ponúkajú prevažne miestnu gastronómiu.
Ulcinj – mesto popretkávané mešitami a kostolmi
Ulcinj je najjužnejšie mesto na pobreží Čiernej Hory v blízkosti Skadarského jazera. Je to bývalé pirátske mestečko ležiace pár kilometrov od albánskych hraníc a väčšina obyvateľov sú moslimovia.
Mesto je akoby medzi dvoma mlynskými kameňmi – čiernohorskými a albánskymi. Pre Ulcinj sú typické hlučné a živé trhy, ktoré sa konajú dvakrát do týždňa. Nájdete tu všetko – ovocie, zeleninu, mäso, syry, oblečenie, muziku, bižutériu a všetko čo vám len napadne. Atmosféra je orientálna so všetkým, čo k tomu patrí.
Bezpodmienečne si nesmiete nechať ujsť návštevu Ulcinjského gradu, ktorý v dávnych rokoch slúžil ako obrana pred nepriateľmi. Stojí na malomskalnom ostrove na brehu mora, obklopený mohutnými hradbami. Má dve vstupné brány, Hornú a Dolnú z ulcinjského prístavu. Ide o rozsiahly komplex opevneného stredovekého mesta. Je tu viacero reštaurácii, penzión a niektoré domy sú obývané.
Ďalším lákadlom tohto zvláštneho miesta je Velika plaza (Veľká pláž). Pláž Ulcinjskej riviéri je vzdialená 5 km od mesta Ulcinj, dlhá približne 13 km, široká cca 60 m a miestni obyvatelia ju nazývajú “Ulcinjskou Copacabanou”. Kvalite piesku na tejto pláži sú prisudzované liečebné účinky, keďže je bohatý na minerály a doporučuje sa reumatikom, ako i ďalším chorým osobám. Nájdeme tu Mestskú pláž, Malú pláž a taktiež Ženskú pláž, na ktorú majú muži vstup zakázaný. Slúži vraj k liečbe ženských ochorení, predovšetkým neplodnosti.
V úplnej blízkosti, na hranici medzi Čiernou Horou a Albánskom, sa nachádza jedinečný, trojuholníkový riečny ostrov s nádhernými piesočnatými plážami Ada Bojana. Samotný ostrov sa rozkladá na celkovej ploche 600 hektárov a jeho rozlohu ovplyvňuje stav rieky Bojana, ktorá sa tu vlieva z oboch strán ostrova do Jadranského mora. Pozdĺž rieky Bojany stoja rybárske hausbóty a atraktívne reštaurácie s ponukou práve pripravených čerstvých rýb. Ada Bojana má vlastnú 2,8 km dlhú pláž s jemným pieskom, ktorá sa tiahne až k albánskej hranici.
Rocky beach – ideálne miesto na oddych, kúpanie, večerné posedenie a zábavu
Rocky beach (Skalnatá pláž) v lokalite Utjeha v Čiernej Hore je krásny turistický komplex pri mori s dvoma barmi a bazénmi pre dospelých a deti, je to skvelé miesto na strávenie dňa pre celú rodinu. More je len pár krokov od krytých terás, ktoré poskytujú vítaný únik z tepla. Rocky Beach má tiež vynikajúcu reštauráciu s kapacitou 200 miest a ponúka kompletné menu lahodných morských plodov, grilované špeciality, sladkosti a iné kulinárske prekvapenia. Reštaurácia disponuje vlastným parkoviskom. Počas celej sezóny sa tu konajú hudobné zábavy a hosťujúci dídžeji, ako aj vystúpenia rôznych umelcov, vždy navodia elektrizujúcu atmosféru, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži.
Veríme, že lákadlá, ktoré sme v článku predstavili si nenecháte ujsť a v letných mesiacoch túto nádhernú krajinu na Balkáne navštívite.
Tip na ubytovanie:
Príjemný apartmán v Utjeha 500 m od Rocky Beach. Rodinná atmosféra, slovenský majiteľ. Možnosť grilovania, zapožičania auta.
Kontakt: Soňa: +421903448148