To, že sú izbové kvety dobrou voľbou, vieme všetci. Skrášľujú a zútulňujú nám príbytky, upokojujú dušu a zároveň prinášajú vlhkosť do vysušených panelákových bytov. No „zelená nádhera“ v kvetináči dokáže ešte niečo viac. Izbové kvety môžu čistiť vzduch od škodlivých látok. Ktoré kvety to dokážu?
Už dávnejšie je známe, že naše byty a domy sú, bohužiaľ, prostredím, kde vzduch nie je vždy ideálny. Zariadenie bytu, nábytok a ďalšie veci totiž uvoľňujú do vzduchu škodlivé látky. Najmä v zime, keď nemôžeme veľa vetrať, sa ich koncentrácia môže zvýšiť. Medzi najčastejšie toxíny v interiéri patria nasledujúce látky. Formaldehyd – nachádza sa v novom nábytku z drevotriesky, v novom oblečení, ale tiež v kozmetike, ktorú denne používame, v plyšových hračkách, kobercoch a v cigaretovom dyme. Ftaláty – tvoria súčasť detských plastových hračiek, tapiet, podlahových krytín. Toxické ftaláty sa nachádzajú aj v potlači tričiek z fast fashion reťazcov. Benzén – dôležité rozpúšťadlo pri výrobe plastov je obsiahnuté aj v cigaretovom dyme, vonných sviečkach či osviežovačoch vzduchu. Xylén – je silné chemické rozpúšťadlo, ktoré sa používa na zmäkčenie farby pri striekaní a svoje uplatnenie má aj pri výrobe plastov. Naftalén – nájdeme ho v PVC, lepidlách, farbách, ale i v deodorantoch, osviežovačoch vzduchu a v naftalínových guličkách.
Tieto izbovky vás zbavia toxínov v interiéry

Sansevieria trojpása (Sansevieria trifasciata)
Ľudovo nazývaný Svokrin jazyk je nenáročná rastlina vhodná do slnečných a polotienistých interiérov. Poradí si s benzénom, xylénom, formaldehydom, trichlóretylénom aj toluénom. A ešte jedna zaujímavosť o tejto rastline – svokrine jazyky produkujú kyslík v noci, nie cez deň, ako sme z poučiek o fotosyntéze zvyknutí.
Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)
Táto nenáročná popínavá rastlina je efektívna pri odstraňovaní formaldehydu, benzénu a oxidu uhoľnatého. Epipremnum, zvaný aj Divý Janko, je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rastlinu nenáročnú na starostlivosť.

Lopatkovec (Spathiphyllum wallisii)
Lopatkovec je známy svojou schopnosťou odstrániť široké spektrum toxínov vrátane formaldehydu, benzénu, trichlóretylénu a amoniaku. Okrem toho je lopatkovec považovaný za kyslíkovú bombu medzi izbovkami, pretože dokonale čistí vzduch od prachu i elektrosmogu. Vraví sa, že jej kvitnutie funguje ako barometer nálady, zlepší energiu domu a majiteľom prinesie šťastie a pohodu.

Fikus (Ficus elastica, Ficus benjamina)
Všetci ho poznáme, je to obľúbená izbová rastlina. Účinne filtruje formaldehyd, benzén a trichlóretylén zo vzduchu. Je tiež známy svojou schopnosťou absorbovať ďalšie chemikálie, ktoré sa uvoľňujú z kobercov a nábytku. Fikus zlepší náladu, odbúra hnev, negatívnu energiu a podráždenosť.

Palma bambusová (Rhapis excelsa)
Vyčistí vzduch od benzénu, formaldehydu, xylénu a amoniaku.
Nenáročná palma dobre prosperuje na miestach s rozptýleným svetlom a pôsobí ako prírodný zvlhčovač vzduchu. Pestujeme ju nielen v interiéri, ale od mája do októbra pokojne aj vonku na terase.
Nakoľko najviac uvedených škodlivých látok sa nachádza najčastejšie v obývačke, palma by v nej rozhodne nemala chýbať.
Areka palmová (Dypsis lutescens)
Táto palma, tiež známa ako palma motýlia, efektívne odstraňuje toxíny ako formaldehyd a benzén z ovzdušia. Navyše, areka zvyšuje vlhkosť vzduchu, čo je výhodné najmä v suchších prostrediach.

Nefrolepka (Nephrolepis)
Je to vznešená a najznámejšia izbová papraď. Perfektne vynikne v závesných kvetináčoch. V tropickom a subtropickom pásme, odkiaľ pochádza, rastie ako vždyzelená trvalka. Keďže nevyžaduje priame slnečné svetlo, skvelo sa jej darí aj v tmavších kútoch i v kúpeľniach.
Jediné, čo potrebuje, je dostatok vlahy. Byt vyčistí od škodlivého formaldehydu a xylénu.
Aloe
O aloe vieme, že má liečivé a antiseptické účinky. No okrem toho absorbuje zo vzduchu benzén, toluén a formaldehyd. Ideálne umiestnenie pre aloe je slnečný parapet.

Nádchovník alebo Mexický eukalyptus
Zázračná a nenáročná bylinka, ktorá osviežuje vzduch v interiéri.
Aromatické silice z listov uvoľňujú upchaté dýchacie cesty a zlepšujú vzduch v miestnosti, pracovni či kancelárii. Nádchovník ale pomáha aj pri hypertenzii, bolesti hlavy, znižuje cholesterol, stres i úzkosť, odpudzuje muchy.
Spracované: vm
Foto: Shutterstock