Čakacia doba u reumatológa sa predlžuje z troch až na šesť mesiacov. Aj preto prichádzajú pacienti s iniciatívou: „Oslov a inšpiruj medika, aby si mal na staré kolená svojho reumatológa!” O nezvyčajnom projekte sme sa porozprávali s PhDr. Janou Dobšovičovou Černákovou, predsedníčkou Ligy proti reumatizmu na Slovensku.
Cez covid bol sťažený prístup k lekárom, odzrkadlilo sa to na zdravotnej starostlivosti ľudí s reumou?
Samozrejme, aj pacientov s reumatickými ochoreniami postihol sťažený prístup k zdravotnej starostlivosti. Odložili sa výkony, ktoré boli už skôr naplánované alebo boli akútne. Tento dlh sa dobieha ešte stále. No, prinieslo to aj niečo dobré, a to je napríklad telemedicína v praxi.Dostala sa viac do každodennej komunikácie cez mobil, vrátane sms a mailovej komunikácie či video-hovory cez rôzne aplikácie. Tiež sme si, už snáď nadobro, osvojili e-recepty a ďalšie možnosti sprostredkovanej komunikácie. Nesmieme však opomenúť aj nedostatky. Niekedy trvalo, a trvá, pacientom dni až týždne, kým sa k lekárovi dovolajú alebo dostanú odpoveď na svoj email. Odborníci by možno namietali, že toto ešte nie je telemedicína v pravom zmysle slova. Každopádne však nastal určitý posun v oblastiach sprostredkovanej komunikácie, čo sa aj pod vplyvom lockdownov presadilo oveľa rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Mimochodom, ako je to s počtom reumatikov? Mal či nemal covid vplyv na počet nových pacientov?
Naši odborníci – reumatológovia vraj u pacientov zaznamenali vyšší počet post-covidových ochorení, ktoré sa prejavili aj ako artritídy.
Čo vás naučil tento zlý čas, ak to teda môžeme takto formulovať?
Covid a „covidová doba“ nás pacientov ako jednotlivcov určite naučili veľa. Napríklad aj to, že prevencia a dodržiavanie hygienických pravidiel ako umývanie rúk, dezinfekcia a nosenie rúška či respirátora v rizikovom prostredí, sú to najmenej, čo môžeme pre seba a svoje zdravie urobiť. Pokiaľ ide o činnosť a fungovanie nášho pacientskeho združenia – Ligy proti reumatizmu SR, tak nás to posunulo o veľký kus dopredu v ovládaní online technológií, v propagácii a učení sa ovládať moderné komunikačné aplikácie naprieč generáciami reumatikov. V roku 2021 sme odvysielali 22 online Univerzít Reumy, tento rok to je doteraz dvanásť vysielaní Univerzity Reumy naživo. Edukačný projekt Univerzita Reumy je naša novinka. Jeho poslaním je dosiahnuť lepšie zručnosti v zdravotnej a sociálnej gramotnosti u pacientov. Počas dvoch covidových rokov sme mali celotýždennú sériu živých vysielaní pri príležitosti svetového Dňa reumatizmu 2020 a 2021, aj vrátane slávnostného online odovzdávania Novinárskej pocty KROK. A ako bonus, máme aj novú archiváciu. Všetky tieto osvetové, edukačné ale aj slávnostné programy archivujeme na www.mojareuma.sk a každý, kto má záujem, si ich môže pozrieť zo záznamu bezprostredne po odvysielaní alebo aj po rokoch. Sledovanosť nášho archívu je obdivuhodná. Sú to tisíce vzhliadnutí. Počas tohto neútešného obdobia vznikla nová kniha s názvom Rozhovory o reume s… Knižka vznikala už počas pandemických rokov 2020 – 2021 a dokončená bola v roku 2022. Tieto roky si asi budeme navždy pamätať, pre ich výnimočný priebeh a nový korona vírus. Nemohli sme sa teda vyhnúť ani covidovým témam. Podarilo sa mi zozbierať pätnásť rozhovorov.

Už v úvode sme spomenuli neúnosné čakacie doby, keď sa človek chce objednať k reumatológovi…
Je každodennou realitou, že reumatologických ambulancií v regiónoch ubúda z dôvodu generačnej výmeny, respektíve pre nedostatok mladých reumatológov. Čakacia doba u reumatológa sa predlžuje z troch až na šesť mesiacov. Sú regióny, kde je to aj dlhšie alebo je reumatologická ambulancia dlhodobo zatvorená. Prečo je to tak? Má to viacero dôvodov, no aj keby sme časom vyriešili systémové nedostatky v zdravotníctve, noví reumatológovia sa musia na svoju profesiu pripravovať dlhé roky. Už teraz je neskoro, avšak kedy to môžeme zmeniť, ak nie teraz, a začať hneď? Aj preto pacienti s reumatickými ochoreniami prichádzajú s iniciatívou: „Oslov a inšpiruj medika, aby si mal na staré kolená svojho reumatológa!” Je to reakcia na akútny a obzvlášť výhľadový nedostatok špecialistov – reumatológov na Slovensku. Všetci máme vo svojom bližšom či širšom okolí študentov medicíny – medikov alebo absolventov s práve dokončeným medicínskym vzdelaním. Chceme sa ich pýtať, kam sa chystajú po skončení školy. A inšpirovať ich, aby zostali doma na Slovensku a vybrali si reumatológiu. Minimálne ich chceme informovať, aby vedeli, že reumatológia je zaujímavý a progresívne sa vyvíjajúci medicínsky odbor. Ak sa nám takto podarí osloviť a inšpirovať aspoň pár budúcich reumatológov, bude to úspech.
Aktivity Ligy proti reumatizmu sú naozaj obdivuhodné. Všetky vaše podujatia a projekty majú podtext, že pomáhate. Kto pomáha vám?
Áno, aj my potrebujeme pomoc ako jednotlivci, no teraz by som skôr chcela upozorniť a požiadať o pomoc Lige. Potrebovali by sme pomoc od našich sympatizantov. Môžete nás podporiť, aby sme mohli pomáhať ľuďom s reumatickými ochoreniami ešte viac. Vďaka vašej finančnej podpore sa môžeme ďalej zameriavať na pomoc pacientom a ich vzdelávanie, združovanie, organizovanie, radenie, informovanie, spájanie a angažovanie. S reumou by nikto nemal byť sám.V mene pacientov s reumatickými ochoreniami vám ďakujeme.
Viera Mašlejová
FOTO: J. D. Č.
Rámček:
Pomôžte ľuďom s reumatickými ochoreniami. Finančný príspevok pre Ligu proti reumatizmu môžete venovať prostredníctvom internetovej stránky: https://lpresr.darujme.sk/pomoc-ludom-s-reumatickymi-ochoreniami/.