Obdobie jari je u mnohých veľmi obľúbeným časom v roku. Okrem teplejších dní a dlhšieho denného svetla pozorujeme sezónu rastu a sviežeho života v prírode. Na mnohých však dolieha únava, ktorá sa nedá ignorovať. Všetko čo máme na jari radi, môže byť v skutočnosti spúšťačom tohto vyčerpania.
Presná príčina jarnej únavy nebola vedecky nikdy definovaná. Hlavným podozrením jej vyvolania sú však tri faktory: hormóny, krvný tlak a výživa. Produkcia hormónu serotonín súvisí práve s obľúbeným slnečným svitom. Slnečný svit aktivuje produkciu tohto hormónu, ktorý síce zlepšuje náladu, no počas tohto obdobia je stále aktívny aj druhý hormón – melatonín. Ten je zodpovedný za spánok, a tak interakcia týchto dvoch hormónov spôsobuje stres telu, čo vedie k únave.
Rastúce teploty ovplyvňujú aj našu telesnú teplotu a tým aj krvný tlak. Pri zvýšení vonkajších teplôt sa rozšíria cievy v tele a krvný tlak klesá. Jeho pokles vedie opäť k únave. Ak počas zimných mesiacov obmedzujete konzumáciu zeleniny a ovocia, pretože jeho chuť nie je to, na čo ste zvyknutí, nepripravíte svoje telo na jar dostatočne. Z vášho tela sa totižto vytrácajú minerály a vitamíny. Dopad ich absencie vám dá tiež telo najavo.
Všetko, čo zima neumožní robiť aktívne – pohyb, konzumácia chuťovo dobrej zeleniny či ovocia, pobyt na slnku – sa na jar zrazu vracia. Naše telo teda prechádza dosť rapídnou zmenou, kedy má na adaptovanie pomerne krátky čas. Jarná únava má jednoduché riešenie. Je ním dostatok spánku. Vhodné je nastaviť si pravidelné hodiny, kedy si doprajete odpočinok a dodržiavať ich. Spánok je nápomocný pri zvládaní zmien, ktoré vaše telo na jar čakajú.
Autor: Rea Šimonová