Občianske združenie Kogneo zakončilo rok 2024 cestami po Slovensku. Porozprávali sme sa s jeho riaditeľkou Klaudiou Bednárovou o tom, čo bolo podnetom pre vycestovanie do regiónov, kde sa workshopy uskutočnili a aké plány má združenie do nového roku.
S Kogneom ste absolvovali intenzívne dva týždne na cestách po Slovensku. Ako sa zrodil nápad vycestovať do regiónov?
Tento rok sme v spolupráci s českou organizáciou Elpida, ktorá sa venuje vzdelávaniu seniorov a sociálnym podnikom už takmer 25 rokov, pripravili e-learningové programy, ktoré sú dostupné zdarma na stránke www.elbot.cz. Máme kurzy o kognitívnom zdraví a efektívnom učení sa jazykov, ktoré sme odprezentovali v šiestich slovenských mestách. V spolupráci s knižnicami sa workshopov zúčastnilo celkovo viac ako dvesto seniorov.
V ktorých mestách ste boli, kam ste až cestovali?
Spolupráca s knižnicami vznikla prirodzene, keďže knižnice sú v mestách často aj komunitnými centrami pre starších ľudí. Spolupráca bola výborná. Všetky knižnice, s ktorými sme prišli do kontaktu, či to bola Spišská Nová Ves, Sabinov, Košice, Prešov, Banská Bystrica alebo Zvolen, majú veľmi dobre vybudované komunity ľudí, ktorí sa vzdelávajú a sú aktívni. Bol to obohacujúci zážitok.
Aké témy ste prednášali na workshopoch?
Päť bolo o tom, ako sa starať o svoje kognitívne zdravie a podporiť oblasti, ktorými sú spánok, pohyb, strava, sociálne kontakty a učenie sa tak, aby si človek vytvoril návyk. Počas workshopu sa senior naučí potrebné techniky a metódy. Na Prešovskej univerzite, kde Univerzita tretieho veku poskytuje jazykové vzdelávanie, sme robili workshop na tému, ako sa efektívne učiť jazyky a ako pracovať s mozgom cez učenie sa jazykov.
Spomenuli ste, že workshopov sa celkovo zúčastnilo vyše dvesto seniorov. Záujem o témy teda je. Zažili ste aj nejaké milé stretnutia alebo prekvapujúce otázky?
Potešilo ma, že na workshopoch som stretla aj našich študentov. Naša študentka pani Radka porozprávala o tom, ako jej štúdium pomáha nielen udržiavať sociálny kontakt, ale dokonca ho vníma ako jedno zo svojich najlepších rozhodnutí. Dala nám vo Zvolene krásnu spätnú väzbu na náš kurz francúzštiny. To bola pre mňa silná emócia.
Viete v prípade záujmu zo strany knižníc poskytnúť svoje know-how a materiály tak, aby mohli workshopy organizovať aj bez vašej osobnej účasti?
Pracovníci v knižniciach majú záujem o pokračovanie spolupráce a my ich určite chceme podporiť v tom, aby mohli tréningy pamäti organizovať aj samostatne. Jedna naša študentka pracuje v domove seniorov, kde sú prevažne ľudia s diagnostikovaným neurodegeneratívnym ochorením. Vďaka nášmu kurzu Tréning pamäti pomáha obyvateľom domova aktívne trénovať mozog a zvyšovať kvalitu ich života.
Plánujete v týchto aktivitách pokračovať aj v novom roku?
Určite áno. Budeme sa snažiť o nadviazanie spolupráce aj v iných mestách. Je potrebné hovoriť o téme kognitívneho zdravia a zapojiť do procesu čo najviac ľudí. Prevencia je kľúčová.
Viera Mašlejová
Foto: Kogneo