Občianske združenie Kogneo dostalo minulý mesiac ocenenie za pôsobenie v oblasti vzdelávania dospelých a seniorov. Kogneo dlhodobo podporuje tento typ vzdelávania, zameriava sa na rozvoj kognitívnych a digitálnych zručností. S riaditeľkou Klaudiou Bednárovou sme sa porozprávali viac o prestížnej trofeji i ďalších plánoch.
Gratulujeme k oceneniu, ktoré vám udelila Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých v SR. Čo pre vás a celý tím Kognea toto ocenenie znamená?
Dostali sme Cenu Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých (AIVD) za rok 2024 , a to v Kategórii Popularizácia vzdelávania dospelých. Táto asociácia pôsobí na Slovensku už takmer tridsať rokov a vďaka nej sa skvalitnilo prostredie pre vzdelávanie dospelých. Vážime si, že sme členmi a môžeme aktívne prikladať ruku k dielu. AIVD sa napríklad zaslúžila aj o prijatie zákona o vzdelávaní dospelých, ktorý teraz prešiel v parlamente. Dostať ocenenie od takýchto odborníkov je teda veľmi motivujúce a inšpirujúce.
Vaše občianske združenie je veľmi aktívne, čo by ste chceli v rámci svojej činnosti vyzdvihnúť?
Robíme prezenčné podujatia nielen tu v Bratislave, ale aj kdekoľvek inde na Slovensku v seniorských centrách alebo knižniciach. Naším cieľom je byť dosiahnuteľní pre široké spektrum ľudí, preto sú naše aktivity aj v online prostredí. Publikujeme e-booky, robíme kurzy, workshopy a prednášky, buď zadarmo alebo platené, zamerané na aktuálne témy. Osobitne upozorním na projekt „Smart Senior“, ktorý pomáha seniorom lepšie sa orientovať v digitálnom svete a aktívne prispieva k ich inklúzii.
S angličtinou pre seniorov ste začali pred takmer pätnástimi rokmi ako s malým projektom. Nakoniec z toho vzišla úspešná značka – Kogneo…
V jazykovej škole The Bridge sme mali takmer sto seniorov, ktorí sa dlhodobo vzdelávali v angličtine. Chceli sme to rozšíriť na väčšiu platformu a nezameriavať sa iba na jeden jazyk a jednu tému. Popri jazykovej výučbe sa snažíme zapájať rôzne techniky, ktoré pomáhajú aj študentom s problémami s pamäťou alebo iným neuro-degeneratívnym ochorením. Čiže viac to jazykové vzdelávanie prezentujeme ako nástroj udržiavania sa v dobrej kognitívnej kondícii.
Viete sa s nami podeliť o príbeh z praxe, ktorý vám ostal v pamäti?
Pred pandémiou som bola v kontakte so seniormi – študentmi, ktorí mali diagnostikované rôzne neuro-degeneratívne ochorenia, či to bola Alzheimerova choroba alebo starecká demencia. Aj vďaka našim kurzom vedeli progres ochorení spomaliť a výrazne si tak zlepšiť kvalitu života. Keď prišli za mnou po návšteve lekára so slovami, že ochorenie výrazne nepostúpilo, bolo to niečo, čo mi do dnešného dňa dáva energiu rozvíjať našu organizáciu ďalej.
Aké sú vaše vízie a plány, čo sa týka budúcnosti Kognea?
Chceli by sme vytvoriť kurzy, ktoré sú dostupné pre seniorov po celom Slovensku, možno aj v Čechách alebo v zahraničí, aby sme tak vytvárali prostredie, kde sa ľudia môžu stretávať s inými ľuďmi s rovnakými záujmami a ambíciami, vzájomne sa podporovať, učiť sa nové veci a udržiavať sa tak kognitívne fit.
Máte na záver nejaký odkaz pre seniorov?
Môj odkaz pre seniorov, ktorí sa chcú pustiť do nového jazyka alebo rozvíjať inú zručnosť, spočíva v jednom slove – neváhajte. Nemáte čo stratiť, môže vám to len pomôcť. Nenechajte sa odradiť tým, že vám niečo nejde. Mozgu bez ohľadu na vek trvá, kým sa dostane do kondície, v ktorej je schopný učiť sa a prijímať nové vedomosti.
vm
Foto: Kogneo