Že ste o nej ešte nepočuli? Tak sa s ňou zoznámte. Kolkvícia ľúbezná vám do záhrady prinesie prekrásnu záplavu ružových kvetov. Je to zaujímavý opadavý ker, ktorý môžete vysádzať do konca októbra.
Atraktívny opadavý ker dorastá do výšky okolo 2-3 metrov. Je rozložitý s oblúkovito previsnutými vetvami. Vyznačuje sa široko vajcovitými, zelenými listami, tie sa na jeseň farbia do žltých a oranžových odtieňov. Od mája do júna sa objavuje kvetenstvo drobných, trúbkovitých kvetov, ktoré majú sladko ružovo-biele sfarbenie a nesú príjemnú vôňu. Krásne vynikne ako solitér.
Ako sa vysádza
Je nenáročná na pôdu, odporúča sa pestovať v živnej, mierne vlhkej pôde na plnom slnečnom mieste. V záhradníctvach si ju môžete kúpiť aj so zemným balom. Ak si kúpite ker bez zemného balu, korene treba skrátiť, drevina potom rýchlejšie vytvorí nové korene. Poškodené časti koreňov sa, samozrejme, úplne odstránia. Jama pre rastlinu musí byť dostatočne veľká a pri zahŕňaní treba dbať na to, aby zem bola rovnomerne rozdelená okolo koreňov. Sadíme tak hlboko, aby horné korene boli 2 prsty pod zemou. Po zasypaní sa zem okolo rastlín musí dobre ušliapať, aby sa korene dobre spojili so zemou, vďaka tomu k nim bude mať dobrý prístup podzemná voda. Pôdu okolo rastlín upravíme tak, aby sa voda z dažďa a zo zavlažovania zadržovala v okolí koreňov. Ak drevina dobre zakorení, nepotrebuje na stanovištiach s bežnou intenzitou zrážok žiadne ďalšie zavlažovanie. V piesčitých alebo štrkovitých pôdach je v suchom období potrebná zálievka každé dva týždne.
Rez jej pomáha
Prekolkvíciu je vhodný presvetľovací rez, ktorý zmladzuje krík. Núti rastlinu tvoriť mladé výhonky, čo má priaznivý účinok pre násadu kvetov. Presvetľovacím rezom sa pomocou obojručných nožníc, ručnej pílky alebo nožníc na ruže, odstránia výhonky staršie ako tri roky. Dreviny pripravujú kvetné púčiky už v predchádzajúcom roku, kvitnú teda na dvojročnom dreve, nie na jednoročných výhonoch. Zmladzovací rez sa neskôr prevedie presvetlením starých výhonov, a to po 4. až 5. roku od vysadenia na stanovište.
Skrášli aj balkón
Okrasné kríky môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch na balkóne a terase. Základné pravidlo je, že čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Pre kolkvíciu sa odporúča črepníka od 50 litrov. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny – pomer 1:1. Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Dávajte pozor na okraj črepníka, aby zem nebola až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Pokiaľ by ste chceli zvoliť vhodný spôsob upevnenia kmienku, existuje jednoduché riešenie. Použite 3 bambusové tyče, ktoré sú o niečo vyššie ako rastlina v črepníku, a vytvorte klenbu po kraji črepníka. Na vrchu ich pevne spolu zviažte. Tak vznikne podpera, ktorá nielen dobre vyzerá, ale aj dokonale plní svoj účel. Na hnojenie použite hnojivo určené na okrasné kríky a trvalky. Získate tak zdravý rast, krásne farby a robustnú rastlinu. Dreviny v črepníku potrebujú veľa vody. Obyčajne sa zalievajú raz denne.
Spracovala: vm
Foto: Shutterstock