Prekrásne blýskavé farebné korunky pre víťazky Svetového pohára v Jasej v zjazdovom lyžovaní sú ako kroje pretavené do krištáľov. O ich tvorbe sme sa porozprávali s ich autorkou – šikovnou šperkárkou Petrou Tóth.
Ako sa vám robili korunky pre víťazky SP Jasná? Čím ste sa inšpirovali, a aká bola vaša vízia, čo korunky vyjadrujú?
Približne pred trištvrte rokom nás oslovili organizátori sveťáku, či by sme vedeli vyrobiť unikátne šperky, určené ako dar pretekárkam. Spolupráca nás veľmi potešila a spoločne sme prišli k myšlienke, že by bolo možno pekné, vytvoriť aj jedinečnú korunku pre víťazku. Idea organizátorov nadchla, a tak sme sa mohli pustiť do práce. Keďže sa preteky konajú na Liptove a aj naša najúspešnejšia lyžiarka je práve z Liptova, tak som celkom logicky pri hľadaní inšpirácie navštívila liptovské dedinky Lipovskú Osadu, Liptovskú Lúžnu a Liptovské Revúce. Pozrela som si ich kroje, z ktorých som povyberala fragmenty, a tie sme pretransformovali do motívov koruniek, šperkov a kabeliek. Zohľadnili sme farebnosť a formu vizuálu Svetového pohára. Je na ňom zobrazená lyžiarka, ktorá je vyskladaná akoby z lámaných farebných krištáľov.
Je náročné prejaviť tému ľudových krojov do šperku? Predsa len sú to tvrdé kamienky, nie mäkké plátno, nite na vyšívanie…
Náš ateliér sa programovo venuje inšpirácii naším ľudovým vzorom a motívom už skoro dvadsať rokov. Pre nás je to niečo absolútne prirodzené a môžem povedať, že robíme všetko preto, aby sme to, čo je u nás krásne a pôvodné, premenili na niečo moderné a nositeľné. Naše produkty posielame do celého sveta a viackrát o nás písali aj najznámejšie svetové časopisy. Až teraz prišlo k tomu, že nás oslovilo svetové podujatie zo Slovenska. Ťažké to tým pádom pre nás nebolo, skôr bolo náročné, si z našich návrhov vybrať, pretože tak, ako je na Slovensku zvykom, aj Liptov má nekonečnú studnicu inšpirácie pre umelca, ktorý vie, ako sa má na vzory pozerať. Napokon, istú tvrdosť sme v korunke chceli zachovať, aby korešpondovala s celkovým vizuálom. Cielene sme preto použili veľké kamene, s výraznými sklenenými odleskami.
Aký materiál a akú techniku používate? Čo bolo najťažšie urobiť – ktorý motív a ktorú ozdobu? Ako dlho trvá výroba jednej korunky?
Korunky sú tri, všetky sú identické – vyrobené z pozlátenej mosadze ako väčšina našich šperkov. Organizátori od nás dostali tri rôzne návrhy a z nich si vybrali. Od toho momentu sme odložili všetku našu naplánovanú výrobu a pustili sme sa prioritne do výroby koruniek. Sú ručne maľované a osadené českým krištáľom. Tie najväčšie a najvýraznejšie kamene sú na mieru vyrábané len pre korunky. Vyrábali sa ťažšie ako bežné šperky pre veľké odlievané plochy, pričom sme museli odlievanie niekoľkokrát opakovať. Len leštenie jednej korunky trvalo vyše mesiaca.
Už ste robili korunky pre víťazky súťaže Miss. V čom budú iné korunke pre „ľadové kráľovné“ – víťazky SP jasná?
V tom, že sú robené na hlavu, ktorá musí mať na sebe zimnú čapicu, čiže je ich priemer o niečo väčší. A snažili sme sa, aby ich farebnosť aj tvar pripomínali ľadovú kráľovnú. Aby bolo na prvý pohľad jasné, že to je zimná korunka a zo Slovenska. Je na nich mnoho odleskov ako z ľadových krištáľov a zásadný rozdiel oproti minulým je ten, že sú inšpirované vzorom z liptovských krojov.
Ako prišlo k tomu, že ste sa stali šperkárkou pre SP Jasná? Oslovili vás organizátori alebo ste sa im ozvali vy?
Za celú moju kariéru vyznávam stratégiu „Rob veci dobre a ľudia si ťa nájdu“ a takto to bolo aj teraz. Nie som vyznávačkou násilného pretláčania sa, lobbingu alebo agresívneho marketingu. Oslovili nás organizátori a som rada, že majú v tíme aj ženy. Pretože, žiaľ, väčšina ostatných kolegov, ak nie všetci, netušili, že fungujeme už takmer dvadsať rokov, a že robíme pre Slovensko.
Čím vás ponuka zaujala? Mimochodom, ste fanúšička športu a osobitne zjazdového lyžovania?
Bolo nám veľkou cťou spolupracovať na takomto podujatí. Slovensko takéto udalosti potrebuje ako soľ. Nielenže máme rodáčku, ktorá patrí medzi svetovú špičku, ale máme aj krásnu krajinu a zjazdovky, ktoré treba svetu ukázať. Turizmus môže byť pre Slovensko časom kľúčový a podujatia tohto typu ho len a len podporia. My sme za nás urobili svoje maximum, aby sme ukázali, že tu máme krásne tradície a zároveň sme moderná krajina, ktorá tieto tradície zveľaďuje. Korunka je toho symbolom. Petru Vlhovú, samozrejme, evidujem a aj jej súperku Mikaelu, no vzhľadom na moju extrémnu časovú vyťaženosť nestíham byť fanúšičkou žiadneho športu. Tohtoročný sveťák v Jasnej si však rozhodne nenechám ujsť.
Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka SLOVENKA
Foto: P. T. , SP Jasná