Kosatec záhradný, alebo iris, patrí k obľúbeným druhom. Jeho nádherné kvety zaujmú nezvyčajným tvarom – majú šesť okvetných lístkov, ktoré sú typicky usporiadané. Okrem modrej kvitnú aj na bielo, či žlto.
Kosatec záhradný patrí k najdlhšie pestovaným okrasným rastlinám na európskom kontinente. Tento rod je pomenovaný podľa gréckej bohyne dúhy Iris. Za vlády Karola Veľkého bol kosatec symbolom rímskej ríše. Touto kvetinou sa inšpiroval aj štátny znak Francúzska. Boli obľúbené v minulosti, no veľkej popularite sa tešia aj v dnešnej dobe. Práve preto je ich pestovanie rozšírené takmer po celom svete.

Aj pre začiatočníkov
Ich pestovanie je pomerne jednoduché a hravo ho zvládnu aj začiatočníci. Pokiaľ vám robia problémy náročnejšie druhy rastlín, sú pre vás irisy tým správnym výberom. Kosatce záhradné vyrastajú z podzemkov alebo rhizomov. Niektoré druhy majú aj cibuľky. Vysádzajú sa od apríla do mája. Dajte si pozor na to, aby ste cibuľky nezasadili príliš hlboko. Nemuseli by vám vôbec vykvitnúť. Vysádzajte ich vo vzdialenosti 30 až 60 centimetrov od seba.
Výber stanovišťa
Tieto okrasné rastliny milujú priepustnú, dostatočne výživnú pôdu, ktorá je bez zamokrenia. Pri pestovaní sa vyhnite vysádzaniu kosatcov do ťažkej ílovitej pôdy. V spojení s vysokou vlhkosťou by im totiž mohla zahnívať odnožová časť. Nielen pôda, ale aj správny výber stanovišťa je pri pestovaní irisov dôležitý. Pre záhradné kosatce zvoľte záveterné a slnečné stanovište, ktoré je v ideálnom prípade obrátené na juh. Táto nenáročná rastlina zvládne aj polotieň. Vysaďte ju do trvalkového záhona, niektoré nižšie druhy vám urobia radosť aj v truhlíku. Rozkvitnuté kosatce si môžete tiež narezať a dať do vázy. Stanú sa tak jedinečnou ozdobou vášho domova.
Pozor pri hnojení
Pri pestovaní kosatcov myslite aj na hnojenie, a to najmä na jar. Ideálne je použitie záhradného kompostu, vzniknutého z rozležanej trávy. Vhodné sú aj fosforečné hnojivá, ktoré podporujú kvitnutie. Vyhnite sa naopak dusíkatým hnojivám, pretože kosatcom by mohli začať žltnúť listy. Reagujú na hnojivá s obsahom dusíka aj tak, že veľmi málo kvitnú.

Ako ich presádzať
Keď krásne kosatce odkvitnú, je čas ich popresádzať. Majú bujný rast a môžu vytvoriť až príliš hustý porast. Ak ich popresádzate a preriedite, budú ich kvety bohatšie. Delíme a presádzame ich v júli po odkvitnutí. Husté trsy vyberieme z pôdy, rozdelíme na jednotlivé rastliny a listy skrátime na 8 – 10 cm. Vysádzame plytko, aby vrchná časť podzemka zostala na úrovni povrchu pôdy. Bočné korienky pritom rozkladáme do šírky. Pri suchom počasí treba plytko vysadené rastliny zavlažovať.
Kosatce a zazimovanie
Pestovanie kosatcov je jednoduché aj v tom, že túto odolnú rastlinu môžete nechávať na záhone po celý rok. Na zimné obdobie by ste ju mali ale náležite pripraviť. Na jeseň ostrihajte zelené listy na dĺžku 15 centimetrov. Aby ste ochránili podzemok kosatca pred prípadnými silnými mrazmi, zasypte ho pieskom alebo ďalším materiálom, ktorý nezadržuje vodu. Podzemky môžete zakryť aj čečinou. K tomuto opatreniu pristúpte najmä vtedy, ak sú vaše kosatce prvý rok po výsadbe.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock