Jojo má osem rokov a kopu dobrých nápadov. Ale je to naozaj tak? Alebo sú skôr uletené, divoké, bláznivé?
Výmyselník Jojo by sa celý deň iba hral. Mamička – učiteľka na strednej škole – mu však dáva rôzne úlohy, pretože potrebuje v domácnosti pomôcť. Keď si Jojo nie je celkom istý, zavolá svojmu ocinovi, ktorý na všetko pozná odpoveď. Veď je vedátor, rád mu rozpráva o výskumoch, ktoré považuje za dôležité…aj keď im Jojo nie vždy celkom rozumie.
Jojo rád pomáha a vždy s dobrým úmyslom, ale oveľa radšej si vynaliezavo uľahčuje prácu a pred malou sestrou Olinkou stvára somarinky. A tak veci často dopadnú inak, ako si predstavoval, a mama robí záchranárku. „Bývame v byte na piatom poschodí. V dome síce nemáme výťah, ale zato máme veľmi milých susedov. A tak si žijeme…“ píše v úvode Jojo a potom sa to začína.
Veď posúďte, čo napríklad zažijú:
- Lyžičkový katapult
- Balkónová potopa
- Lietajúce smeti
- Katastrofa v práčke
- Domáci prales
- Skrat v umývačke riadu
Príbehy v knihe vydavateľstva Ikar Jojo, to vážne? deti nielen zabavia, no tiež poučia. Sám Jojo im povie, čo sa práve naučil a čo je pre život dôležité. Aj rodičia nájdu užitočné návody v závere knihy.
Príbehov je 10 a ku každému neuropsychológ Dr. Robert Krause poradí, ako lepšie zvládať situácie pri výchove detí a ako s nimi vhodne komunikovať.
Napríklad k príbehu Bláznenie na dobrú noc Robert Krause hovorí: „Kreativita sa v dnešnej dobe ukazuje ako kľúčová. Práve detské kreatívne nápady nám ponúkajú možnosť nazrieť, ako vyzerá detský svet. Lenže rodičia často zabíjajú kreativitu vetami: „Toto sa takto nerobí. Prečo si to takto urobil?! Toto máš zle!“ Namiesto toho odporúčam, aby ste využívali tzv. „udržiavače“ kreativity.“