Patria k najobľúbenejším izbovým kvetom. Bodaj by nie, veď orchidey majú nádherne rôznofarebné kvety a do izby vnesú výnimočný akcent.
Skôr než sa rozhodnete kúpiť si orchideu v kvetináči, mali by ste venovať pozornosť výberu samotnej rastliny. Iste, každého záujme predovšetkým farba týchto kvetov a zvykneme sa rozhodovať podľa nej. No odborníci upozorňujú, že farba nie je tá základná vec, na ktorú by sme sa mali sústrediť pri výbere. Všímajte si predovšetkým listy rastliny, tie by mali byť zelené, lesklé, pevné a bez poškodenia, fľakov a určite bez škodcov. Žltý list v spodnej časti medzi ostatnými zelenými nemusí znamenať ochorenie. Ide iba o to, že je už starý a jednoducho odpadne ako listy stromu na jeseň. Pri kúpe tiež skontrolujte korene a ich výhonky. Mali by byť svieže, zelené a striebristé. Pozrite sa tiež, koľko kvetných pukov má rastlina nasadených. Čím viac, tým dlhšie vám ešte pokvitne.
Doprava orchidey– sú to citlivky
Ak ste si už tú správnu orchideu vybrali, vedzte, že dôležitá je aj preprava domov. Rastlina nesmie byť vystavená veľkému chladu, teplu ani priamemu slnku. Zároveň platí, že dopraviť domov by ste ju mali čo najskôr po zakúpení. Dobrá rada od odborníkov – kupujte radšej staršie rastliny, mladé orchidey sú totiž na pestovanie náročnejšie.
prečítajte si tiež
Vhodné podmienky
Orchidey majú rady teplo, svetlo a vzdušnú vlhkosť. Teplo znamená, že im vyhovujú teploty medzi 22 až 27 stupňov Celzia, v noci okolo 18 stupňov. Tieto podmienky sú pre ne ideálne. Krátkodobé výkyvy teploty prežijú, ale dlhodobo by ich to poškodilo. Škodia im aj letné poludňajšie horúčavy. Pokiaľ ide o svetlo, orchideám sa darí pri oknách na východnej alebo západnej strane. To majú rady, takže ich počas krátkych zimných dní radšej presuňte na južnú stranu, kde je viac svetla. Myslite však na to, že orchidey nemajú rady priame svetlo a priame slnečné lúče im vyslovenie škodia. Pokiaľ ide o vzdušnú vlhkosť, tá by mala dosahovať aspoň 50 percent. Keďže väčšina domácnosti nemá vlhkosť vzduchu ani 40 percent, potrebujú tieto rastliny zvlhčovanie. Dostatočnú vlhkosť vzduchu im zabezpečí poprašovanie z rozprašovača alebo špeciálny obal na kvetináč.
Zemina
Orchidey potrebujú substrát, v ktorom dobre cirkuluje vzduch. Vlhkosť sa v ňom nedrží dlho a koreňom poskytuje dobrú oporu. Na pestovanie orchideí – druhu, ktorý sa u nás najčastejšie predáva – phalaenopsis, je vhodný substrát z rašelinníka a kokosových vlákien. Orchidey presádzame vtedy, keď je ich substrát starý, rozpadáva sa a neumožňuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Presadenie je nutné aj vtedy, keď je rastlina nestabilná v kvetináči a nepomáha jej ani opora a aj vtedy, keď korene vyrastajú z kvetináča. Pozor, neodporúča sa presádzať kvitnúce orchidey. Ak je však problém s rastlinou vážny, v takom prípade obetujte radšej kvitnúce kvety ako celú rastlinu. Vedzte však, že s presádzaním orchidey z obchodu, či záhradníctiev si nemusíte robiť starosti aj niekoľko rokov. Tieto kvety totiž nemajú veľmi rady zmeny.
V čom ich pestovať
Črepník na pestovanie orchideí by mal byť priesvitný, aby sa ku koreňom dostávalo svetlo a mohla prebiehať fotosyntéza. Vyberte skôr menší, vhodnú veľkosť nájdete tak, že korene rastliny sa jemne dotýkajú okrajov kvetináča. Najpraktickejší je umelohmotný, z ktorého rastlinu pri presádzaní v prípade potreby jednoducho vystrihnete. Umelohmotnú nádobu môžete postaviť na misku s kameňmi alebo vložiť do ozdobného obalu na orchidey. Orchideám sa dobre darí v menších kvetináčoch, preto ich netreba presádzať hneď, keď z nich vyrastú.
Polievanie
Tu platí známe heslo menej je viac. Príliš veľa vody orchidey určite zahubí, pretože nebudú môcť dýchať koreňmi. Stačí im pravidelná zálievka raz týždenne a to vtedy, keď substrát celkom preschne. Pri polievaní platí, že po desiatich minútach prebytočnú vodu z podmisky vylejeme. Korene nesmú stáť vo vode, inak budú hniť. Platí tiež, že pri polievaní sa nesmie voda dostať do srdiečka v strede listov, respektíve do listových pazúch.
Špeciálny kvetináč na orchidey
Je smerom dolu zúžený alebo vo vnútri vytvarovaný tak, že črepník s rastlinou nedosahuje na jeho dno. Tam sa môže držať voda, ktorá udržiava vlhkosť bez toho, aby sa korene namáčali. Prípadne postavte orchideu na misku s kamienkami – do nich nalejte vodu tak, aby bola tesne pod povrchom a pravidelne vodu dolievajte. Myslite aj na to, že orchidey majú rady čerstvý vzduch. To zabezpečíte tak, že budete pravidelne vetrať. Vetranie chráni orchidey pred vznikom hubovitých ochorení.
Spracovala vm
Foto: Shuttertock