Cencúle, chlad vo vzduchu a pocit, že všetko zamrzlo v čase. Poriadne sa zababušte a preskúmajte s nami skvosty rezbárskeho umenia z ľadu vo svete aj na Slovensku.
Iglu dedinka, Kühtai, Rakúsko

Dedina Iglu zastrčená v tirolských horách vo výške 6 562 stôp nad morom je jedinečným zážitkom v jednom z najkrajších regiónov Rakúska. Hotel je otvorený od decembra do apríla a ponúka šesť iglu apartmánov, v ktorých sa ubytuje až 22 hostí. Každý z nich je vybavený teplými kožušinami a krásnymi umeleckými dielami zo snehu a ľadu. Pobyt začína neskoro popoludní koktailmi a sedliackou večerou v dedinskej ľadovej reštaurácii, po ktorej nasleduje túra v snežniciach. Predtým, ako sa turisti ubytujú, navštívia horúcu saunu, v ktorej sa pred spánkom v iglu poriadne zahrejú.
Harbin Ice and Snow Festival, Čína

Ľadoví sochári z celého sveta tu predvádzajú svoje neuveriteľné schopnosti a kreativitu. Každoročne predstavujú niekoľko impozantných ľadových a snehových sôch miliónom návštevníkov, ktorí sa sem hrnú, aby videli naživo masívne ľadové umelecké diela zvečnené v zábavnom parku v severovýchodnej Číne. Nechýbajú ľadové hrady, pagody, obrovskí Budhovia, dokonca ani Veľký čínsky múr doplnený ľadovou šmýkačkou. Mnohé zo sôch sú zvnútra farebne osvetlené a premieňajú tak festival na oslnivú nočnú zábavku. Okrem prepracovaných ľadových sôch a snehových rezbárskych prác festival zahŕňa aj výstavu ľadových lampášov.
Múzeum ľadu Aurora, Aljaška, USA

Múzeum bolo dokončené v januári 2005 z viac ako 1 000 ton ľadu a snehu. Nachádza sa 60 kilometrov severne od Fairbanks na Aljaške, v malebnej rekreačnej oblasti Chena River. Na rozdiel od ostatných spomínaných atrakcií svojho druhu je otvorené 365 dní v roku. Udržiavanie ľadového chladu múzea v letných horúčavách prevádzkovatelia vyriešili patentovaným absorpčným chladičom s geotermálnou technológiu, špeciálne vytvoreným pre tento účel. V galérii múzea môžete obdivovať úžasné ľadové plastiky vyrobené svetovými šampiónmi Stevom a Heather Briceovými, ktorých spojilo nadšenie pre mrazivé umenie. Pri stavbe ľadovej štruktúry Briceovcom pomáhal osemčlenný tím, avšak všetky exponáty v útrobách múzea vznikli pod rukami manželov. Prevládajú tu najmä rozprávkové motívy drakov, kentaurov a bájnych bytostí. Obľúbenou sochou je najmä jazdec na koni.
Icebar Berlin, Nemecko

Nezvyčajná atrakcia Arktický ľadový svet nemá byť len klasickým ľadovým barom, avšak predovšetkým miestom, ktoré privedie deti a dospelých o niečo bližšie k poznaniu života v Arktíde prostredníctvom historickej nemeckej expedície do Arktídy z roku 1868. Keď prieskumné lode narazili na ľad, boli od seba oddelené v hustej polárnej hmle. Cieľom expedície bolo preskúmať prírodu regiónu severného pólu pozdĺž severovýchodného pobrežia Grónska. O veľkom historickom dobrodružstve, ktoré zažila posádka, ktorá prežila celú zimu na ľade s obmedzenými zásobami a v ohrození ľadovými medveďmi až po roztopenie ľadovej kryhy a hrdinský príchod domov, sa dozviete v tomto nezvyčajnom berlínskom ľadovom bare a zároveň si vychutnáte drink pri mrazivých -10 ° stupňoch Celzia.
Tatranský ľadový dóm, Vysoké Tatry, Slovensko

Skutočné ľadové kráľovstvo, aké nám môžu vo svete závidieť. Tatranský ľadový dóm otvára už tradične zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách na Hrebienku. Návšteva tohto jedinečného miesta vás presvedčí, že aj chladná ľadová krása dokáže priniesť výnimočné hrejivé emócie. Spolu s autorom dómu Adamom Bakošom na nezvyčajnej stavbe spolupracovalo 22 sochárov a rezbárov zo Slovenska, Česka i Nemecka, pričom použili až 225 ton ľadu a 1 880 ľadových blokov. Kupola, ktorá tento ľadový skvost ukrýva má priemer 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku 10,5 m. Tí pohodlnejší sa na Hrebienok dostanú pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca a tí vytrvalejší pešo za približne 45 minút nenáročným terénom. V ľadovom prostredí plnom umeleckých sôch si môžu aj túto zimu vychutnať pripravované hudobné koncerty a nevšedný zážitok s neopakovateľnou atmosférou.

Každý ročník je špeciálny, venovaný inej tematike. V tohtoročnom jubilejnom 10. ročníku sa umelci inšpirovali sakrálnou Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Po vstupe do ľadovej kupoly návštevníci uvidia symbolickú Krížovú cestu Via Dolorosa, ktorá predstavuje ulicu v Jeruzaleme a Cestu bolesti, ktorou prešiel Ježiš. Má trinásť zastávok, pričom štrnástu predstavuje samotná hrobka. Symbol mieru zobrazujú kaplnky rôznych svetových náboženstiev a symbol odvahy samotných návštevníkov, pretože prvýkrát vstúpia medzi ľadové múry.