Mikrobiológia je základný medicínsky odbor, ktorý zaznamenáva neustály záujem vedcov a lekárov. Aj keď si to neuvedomujeme, integrálnou súčasťou nášho žitia sú baktérie, vírusy, mikroskopické huby či parazity.
Hlavná odborníčka MZ SR pre odbor klinická mikrobiológia doktorka Adriána Liptáková nám prezradila, prečo sa v odbore mikrobiológie doslova našla. Svoje poznatky spolu s kolektívom zhmotnila v knihe Lekárska mikrobiológia.
Náhody neexistujú
V rodine Adriány sú stredoškolskí profesori, no lekársku dráhu zastupuje iba ona. Inšpiráciou jej bola rodinná lekárka, ktorá chodievala navštevovať babičku. „Videla som, ako sa ku starej mame pekne správa, mala krásny ľudský prístup. Doslova pre ňu som sa prihlásila na medicínu,“ objasňuje Adriána svoje študijné začiatky. Po skončení lekárskej fakulty sa čerstvá absolventka zúčastnila viacerých konkurzov, no nápor bol veľmi veľký. Na jedno pracovné miesto sa v tom čase hlásilo aj tridsať medikov. Všeobecné lekárstvo sa nachádzalo v úplne opačnej situácii než v súčasnosti, keď sú pre končiacich študentov všade pootvárané dvere. „Raz som kráčala okolo lekárskej fakulty a vyslovene ma niečo vnútorné zavialo dnu. Zarozprávala som sa s pánom prednostom na ústave mikrobiológie a tam začala moja cesta v tomto zaujímavom odbore.“Jednoducho sa to malo stať takto. Adriána sa stala docentkou už vo veku 38 rokov aj vďaka podpore svojich kolegov a vedeniu fakulty, ktorí ju v jej profesionálnej ceste naplno podporili.







So študentmi sa učíme vzájomne
Mikrobiológia je odbor, ktorý sa vyvíja obrovskou rýchlosťou. „To, čo sme študentov učili pred tridsiatimi rokmi, už dnes neplatí. Najviac ma na učení baví dostávať od študentov otázky, ktoré ma nútia ešte viac premýšľať. Tá inovatívnosť ma nesmierne baví.“ Okrem vlastnej dcéry má Adriána aj knižné dieťa v podobe publikácie Lekárska mikrobiológia, ktorá je prvou slovenskou učebnicou svojho druhu. Na prvom vydaní pracovala dva roky. V súčasnosti vyšlo aj druhé prepracované vydanie, ktoré bolo iniciované aj zo strany študentov: „Do roku 2019 sme na Slovensku nemali ucelenú knihu o tejto téme. Chýbala mne aj študentom. V súčasnosti už existuje aj jazyková bariéra a študentom sa neučí z českých učebníc jednoducho tak, ako kedysi nám.“ Napísať knihu bolo pre Adriánu krásnou novou výzvou. Oslovila všetkých relevantných odborníkov z celého Slovenska a spoločne pripravili unikátnu publikáciu pre lekárov, študentov a aj iných zdravotníckych pracovníkov.
Prepojenie na webový portál
Učebnica spolu s webovou stránkou www.lekarskamikrobiologia.eu poskytuje súhrn najnovších poznatkov lekárskej mikrobiológie. Tieto sa premietnu do vyššej kvality vzdelávacieho procesu študentov lekárskych fakúlt nielen v Bratislave, ale aj na ostatných lekárskych fakultách na Slovensku. Prepojenie učebnice a virtuálneho priestoru umožňuje aktualizáciu a sprístupnenie najnovších poznatkov v mikrobiologickej vede. Webová stránka sa tento rok aktualizuje o audiovizuálne spracovanie jednotlivých kapitol knihy, ktoré si tak môžu študenti vypočuť cestou v autobuse alebo vo vlaku a nemusia mať celú knihu so sebou.
Pandémia vie byť aj nápomocná
Prvé vydanie knihy sa dostalo k čitateľom iba pár týždňov pred vypuknutím pandémie covidu, ktorá výrazne zasiahla náš každodenný život. Kniha sa prakticky behom necelého roka vypredala a kolektív autorov sa opätovne zišiel, aby pripravil nový kvalitný učebný text, ktorý zahrňuje aj inovované kapitoly súvisiace s vplyvom pandémie.
Zdravé rozpoloženie
Adriána vypína hlavu od všetkých pracovných povinností pri rekreačnom športe. Spoločne s dcérou a ich labradorom trávia voľné dni aktívnym oddychom. Ležanie na pláži nie je nič pre nich, radšej spoznávajú prírodné krásy neobvyklých destinácií. „Najviac na mňa zapôsobili Himaláje alebo cestovanie po Južnej Amerike. Snažím sa udržať si psychickú aj fyzickú rovnováhu. Náš psík je taký súkromný terapeut, čas s ním je doslova dar. Výborne reaguje na starých ľudí aj na deti. Chodievam s ním aj do psej škôlky a zároveň kaviarne, kde sú aj iné psíky a je pre mňa radosť naňho hľadieť. Ide z neho krásna energia.“ Spoločne si tak navzájom dobijú baterky.