Prechádzam sa po chodbách gymnázia Einsteinova v bratislavskej Petržalke a do oka mi padnú obrazy našich spisovateľov a básnikov. Na prvý pohľad vidím, že sú iné. Ako sa dozvedám, namaľovala ich tunajšia študentka.
Literatúra to nemusí byť len drilovanie – narodil sa, napísal… Ale učenie sa môže stať aj empatickým spoznávaním a precítením kultúry. Také niečo sa podarilo Lenke Hideghéthyovej. „Z našej školy odchádzala moja slovenčinárka a ja zvyknem – keď sa lúčim s učiteľom, vždy niečo pekné namaľovať na rozlúčku. Niečo, čo by sa tomu pedagógovi páčilo. A pani profesorka, ktorá odchádzala, mala rada Kukučína, tak som jej namaľovala tohto spisovateľa. A ona sa ma potom opýtala, či by som nechcela skúsiť namaľovať Hviezdoslava na Hviezdoslavov Kubín, a to vo väčšom formáte. Tak vznikol obraz Hviezdoslava. Potom mne samej napadlo, že by som mohla vytvoriť takú menšiu sériu – portréty spisovateľov. Tak som namaľovala Jesenského a ďalších predstaviteľov realizmu,“ prezrádza Lenka. Všetky obrazy sú maľované akrylovými farbami, s použitím čiernej, bielej a sivej farby podľa predlohy – historickej fotografie.
„Nechodila som na kurz kreslenia, viedla má moja intuícia. Spravila som si mriežku, náčrt a začala som maľovať. A maľovala som, kým mi moje detailné oko nedovolilo prestať,“ vysvetľuje gymnazistka. V tomto školskom roku maturuje a bude sa hlásiť na učiteľstvo – kombinácia telesná výchova a slovenský jazyk. Maľovanie si chce nechať ako hobby. Vraví, že výtvarné nadanie by prípadne využila na tvorbu učebných pomôcok.
Viera Mašlejová
Foto: Desana Dudášová