Marie Curie-Sklodowská bola odvážna žena, čo obstála vo vtedajšom svete mužov. Dá sa povedať, že „vydláždila“ cestu pre ženy – vedkyne. Stala sa prvou ženou – profesorkou na parížskej Sorbonne a dvakrát dostala Nobelovu cenu.
Marie Salomea Sklodowská sa narodila 7. novembra 1867, bola najmladší z piatich detí učiteľského páru Wladyslawa a Bronislawy Sklodowských. Obaja rodičia pochádzali z nižšej poľskej šľachty. V roku 1891 zložila prijímacie skúšky na Fakultu fyziky a chémie na parížsku Sorbonnu. Cez deň študovala a po večeroch doučovala, aby si zarobila na živobytie. V roku 1894 spoznala svojho budúceho manžela Pierra Curie, ktorý bol v tom čase doktorandom, a keď získal doktorát, zobrali sa. Ako svadobný dar dostali bicykle a na medové týždne sa vydali na cestu po Francúzsku. Pierre bol ateista a Marie bola nábožensky vlažná, preto mali len občiansky sobáš. Po troch rokoch sa páru narodila prvá dcéra Irena, no Sklodowská sa napriek tomu rozhodla pre doktorandské štúdium. A dobre zvládala obe úlohy – byť matkou aj vedkyňou. Ako tému svojej práce si vybrala vtedy neatraktívnu oblasť – zistiť, prečo je rádioaktivita niektorých druhov uránovej rudy oveľa vyššia, než to predpokladali výpočty.
Vysvetlila rádioaktivitu
Mladá vedkyňa, už pod menom Marie Curie, začala náročnú prácu – delenie uránovej rudy na jednotlivé chemické zlúčeniny. Hľadala zlúčeninu, ktorá spôsobovala vysokú rádioaktivitu. Neskôr sa k nej pridal aj jej manžel – Pierre Curie. Štyri roky trvajúce výskumy viedli k objaveniu chemického prvku polónium. Názov vybrala Marie Curie podľa svojej poľskej vlasti. Ďalším objaveným prvkom bolo rádium. Vďaka týmto objavom zároveň vysvetlila, prečo dochádza k rádioaktivite. Popísala to, ako efekt pri rozpade atómových jadier. Toto všetko si, samozrejme všimla aj vedecká obec a úspech sa čoskoro dostavil. V roku 1903 ako prvá žena v histórii získala titul doktorky fyziky a v tom istom roku jej udelili prvú Nobelovu cenu – za fyziku.
Prišla o manžela
Nobelova cena Curieovcov náhle preslávila. Sorbonna Pierrovi priznala miesto profesora a súhlasila so založením jeho vlastného laboratória, v ktorom sa Marie stala vedúcou výskumu. V rovnakom čase porodila druhú dcéru Evu. Bohužiaľ, dobre rozbehnutý výskum a rodinné šťastie skalila smrť manžela Pierra, ktorá prišla ako blesk z jasného neba. V apríli 1906 ho prešiel nákladný konský povoz. Marie Curie-Sklodowská tak stratila životného druha i spolupracovníka. Fakultná rada sa rozhodla, že zachová katedru vytvorenú pre Pierra Curie a zverila ju Curie-Sklodowskej. Tak Curie-Sklodowská vyšla z tieňa svojho manžela. Stala sa prvou profesorkou na Sorbonne. Pokračovala ďalej vo výskume a v decembri 1911 dostala svoju druhú Nobelovu cenu, tento raz za chémiu. Marie Curie-Sklowovská zomrela v roku 1934 na leukémiu spôsobenú ionizujúcim žiarením materiálov, s ktorými pracovala počas svojho výskumu.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock