Doc. MUDr. Martin Boháč je plastický chirurg so skvelým renomé. Bohaté profesionálne zručnosti získal na Slovensku aj v zahraničí. Doktor vykonáva v rámci Extrémnych premien plastické operácie účastníkov šou po tom, čo extrémne schudnú – ostáva im na tele ovisnutá koža a pod. a plastické operácie sú pre mnohých vykúpením.
V Extrémnych premenách ste už stálicou. Momentálne ide na obrazovky piata séria šou v ktorej súčasťou ste od začiatku. Vedia vás účastníci ešte stále v niečom pozitívne alebo negatívne zaskočiť?
Účastníci extrémnych premien sú úplne rovnakí pacienti ako aj tí, ktorí schudnú mimo televíznych kamier a navštevujú ma. Kožné tukové nadbytky im po masívnom schudnutí zhoršujú kvalitu života a potrebujú pomôcť, to je pre mňa prvoradé. Každý je jedinečná osobnosť, pre mňa sú to ale, odhliadnuc od toho, stále pacienti, ktorým pomáham a nesúdim ich.
Spomínate si ešte na svoje prvé dojmy a očakávania ohľadom práce na tomto projekte? Čo sa odvtedy zmenilo?
Keď sme plánovali prvú časť Extrémnych premien v roku 2016, mal tento projekt na Slovensku premiéru, no vďaka úžasnému chirurgickému a produkčnému tímu sa nám ho podarilo úspešne zrealizovať a stal sa veľmi úspešným. V súčasnosti dokončujeme piatu časť Extrémnych premien, pričom niekoľko súťažiacich bude paradoxne zoperovaných až po ich gala, vzhľadom na ich rozdielny menežment chudnutia a zdravonú bezpečnosť, avšak výsledok na konci uvidíte a stojí za to.
Máme viac skúseností a štúdií, ktoré nás posúvajú ďalej. Ide o veľmi náročné operácie, avšak zlepšujú sa operačné techniky, ktoré sú šetrnejšie pre organizmus pacientov. Skracujú sa operačné časy, lebo pacienti sa sústreďujú do centier, ktoré sa na tento druh zákrokov špecializujú a kde sú dobre zladené operačné tímy. Týmto sa následne aj znižuje počet komplikácií, ktoré sú prirodzenou súčasťou takto náročných výkonov. V súčasnosti sme schopní korigovať niekoľko problémových oblastí už počas jednej operácie- tzv. kombinovanými estetickými výkonmi. Takéto veľké projekty sú pre mňa výzvami, ktoré ma posúvajú ďalej, a to nielen odborne.
Plastické operácie u vás sú pre mnohých vykúpením, keďže im po tom, čo extrémne schudnú ostáva na tele ovisnutá koža. Bol váš výber medicínskeho odboru od začiatku štúdia jasný, alebo ste zvažovali aj inú alternatívu?
Od malička som vedel, že chcem byť lekárom, výber vysokej školy bol preto jednoznačný. Po zahájení štúdia medicíny som postupne začal zbierať vedomosti, v rámci celého jej spektra, a bavilo ma takmer všetko. Na konci druhého ročníka, po skúškovom období, som si počas letných prázdnin vybavil stáž v nemocnici ako sanitár na chirurgickom oddelení. Mal som potrebu zažiť medicínu už aj v praxi. Odvtedy mi chirurgia prirástla k srdcu, aj keď som v priebehu ďalšieho štúdia paralelne ešte zvažoval alergológiu resp. intervenčnú rádiológiu, ako progresívne špecializácie.
Chirurgia však u mňa stále viedla a postupne som analyzoval možnosti špecializácie v tomto odbore. Moje definitívne rozhodnutie padlo po absolvovaní letnej prázdninovej stáže na klinike, ktorá sa zameriavala na plastickú chirurgiu. Úžasný tím ľudí, chirurgický prístup a široký rozsah pôsobenia plastickej chirurgie ma fascinoval. Mal som možnosť ho absorbovať pri písaní diplomovej práce a vo voľnom čase, ktorý som až do konca štúdia medicíny strávil na klinike. Na tejto klinike som následne strávil krásnych 10 rokov, pričom som sa zaobral najmä výskumom v oblasti regeneratívnej medicíny a rekonštrukčnou chirurgiou. Postupom času som nadobudol potrebu osamostatnenia, tak som si v roku 2019 založil vlastnú kliniku.
Pochádzate z lekárskej rodiny?
Máme v rodine lekárov, no nie v mojej primárnej rodine. S veľkou vďačnosťou si vždy budem spomínať na moju tetu, ktorá sa venuje geriatrii a na uja, ktorý bol internistom, avšak tento rok nás už opustil v krásnom veku 94 rokov. K nim som chodil po „lekárske pochopenie“. Vždy ich zajímali všetky moje úspechy a keď som potreboval, ochotne mi poradili.
Ako prebieha výber účastníkov na operácie v rámci šou?
Každý z účastníkov má v rámci svojho snaženia váhový cieľ, ktorý by mal splniť. Ten je daný trénerom Marošom Molnárom a mnou a pohybuje sa zhruba pod 35 BMI. Zvyčajne, na dosiahnutie svojho cieľa potrebujú súťažiaci 9 mesiacov, kedy býva aj tzv. 9 mesačné váženie. Pri tom som prítomný aj ja a posudzujem vhodnosť kandidátov na operáciu. Pokiaľ im chudnutie nejde tak, ako je naplánované, ale stihnú nakoniec dosiahnuť svoj cieľ aspoň do gala, vtedy ešte operáciu môžu stále podstúpiť, pokiaľ sú na to vhodní kandidáti.
Aké kritériá musia účastníci spĺňať, aby mohli podstúpiť operácie?
Ide o chirurgický zákrok v celkovej anestézii, čo znamená, že ich zdravotný stav by mal byť natoľko stabilizovaný, aby ho mohli podstúpiť bez väčšieho rizika. Na zhodnotenie zdravotného stavu slúži interné predoperačné vyšetrenie, ako aj ostatné špecifické predoperačné vyšetrenia s ohľadom na plánované korekcie, napr. USG prsníkov, USG brucha, atď. Vekový faktor nie je až tak dôležitý, skôr je dôležitý celkový zdravotný stav a kondícia pacienta. Ide totiž častokrát o kombinované operačné zákroky s dlhším trvaním anestézie a krvnými stratami, ktoré musí organizmus zvládnuť a následne sa aj adekvátne zahojiť, čo je veľmi náročné. Váhovou hranicou je BMI pod 35
Ako sa pripravujú účastníci fyzicky a psychicky na svoje premeny? Zvyknú byť nervózni, plní očakávania?
Celých 12 mesiacov extrémnej premeny je náročných nielen fyzicky, ale aj psychicky, pričom si účastníci siahajú až na dno svojich síl, prekračujúc denne hranice svojej komfortnej zóny. Z ich vyjadrení vnímam, že absolvovanie estetickej korekcie tela, je pre nich pomyselná čerešnička na torte ich „extrémnej premeny“. Ide o operáciu, ktorá im pomôže zbaviť sa trápenia s nadbytočnou kožou a zvýši kvalitu ich života po masívnom schudnutí. Majú veľmi silnú motiváciu tento zákrok prodstúpiť kvôli vytúženému pooperačnému výsledku. Denno – denne sa totiž konfrontujú s ťažkosťami a majú výrazne zmenenú kvalitu života v rôznych aspektoch. U každého je však prirodzený určitý rešpekt –viac či menej pred takýmto náročným zákrokom.
Aké typy operácií sú najčastejšie vykonávané v šou?
Najčastejšie esteticky korigujeme kožné tukové nadbytky v oblastiach, kde dochádza k najväčším zmenám objemu a to sú, v prípade oboch pohlaví,: oblasť prsníkov a brucha. K spomenutým oblastiam sa následne môžu pridať estetické korekcie v rámci kombinovaných výkonov – operácie paží, stehien, chrbta, pozadia či tváre.
Môžete popísať niektoré z najnáročnejších prípadov, s ktorými ste sa stretli?
Paradoxne tvrdým orieškom môže byť pacient, ktorý nemá najnáročnejšiu operáciiu ale skôr pooperačne nespolupracuje. Na bezproblémovú spoluprácu medzi pacientom a lekárom je nutná dôvera. Pokiaľ je dôvera prítomná, ide všetko lahšie aj keď sú napríklad pooperačné komplikácie. Väčšina estetických operačných zákrokov po masívnom schudnutí je tzv. kombinovaná, to znamená že sa bežne podstupujú korekcie viacerých oblastí naraz, čo je veľmi náročné. Postbariatrické operácie (po masívnom schudnutí) sú vo všeobecnosti najtažšie operácie v plastickej chirurgii.
Ako sa vysporiadávate s prípadmi, keď majú účastníci nereálne očakávania? Dá sa im to objasniť a vysvetliť?
Väčšina účastníkov má zväčša reálne očakávania vzhľadom na osvetu a skúsenosti z predchádzajúcich sérií. Vždy sa snažíme maximálne pomôcť a vyjsť v ústrety súťažiacim s ich potrebami, avšak v rámci reálnych možností čo im vysvetľujem a prízvukujem.
Ako sa riešia prípadné psychické problémy, ktoré môžu vzniknúť?
V rámci tímu máme aj klinického psychológa, takže pokiaľ je nutná jeho intervencia je k dispozícii.
Ako sa zmenil život niektorých z nich po absolvovaní operácií?
Asi najznámejší účastník extrémnych premien je Ján Hodoň. Neustále dokazuje svojim konaním význam a posolstvo tejto súťaže a zároveň ďalej šíri aj ako motivátor túto myšlienku naprieč ľuďmi ,ktorých sa problém obezity dotýka.
Ako sa šou zmenila od jej začiatku z vášho pohľadu? Prečo by ste odporučili ľuďom sa do nej prihlásiť?
Čo sa týka už spomínanaých zmien v priebehu sérií, asi najväčšie nastali v menežmente pacientov, ako aj v chirurgických technikách či v samotnej zdravotnej starostlivosti. Morbídna obezita, teda stav ktorým trpia všetci súťažiaci extrémnych premien, skôr či neskôr vyústi do ďalších vážnych ochorení a na konci až do predčasnej smrti, pokiaľ sa nerieši. Preto, pokiaľ má niekto takýto problém a konfrontuje sa s ním, je možné to riešiť či už prostredníctvom relácie Extrémne premeny, ale aj nezávisle s odborníkmi. Stojí to určite za to, lebo zdravie je len jedno.
Chirurgia je náročné povolanie, ako najradšej oddychujete?
Jednoznačným relaxom je pre mňa príroda a šport.
Svoje profesionálne zručnosti ste získali na Slovensku aj v zahraničí. Množstvo lekárov zostalo pracovať tam. Čo vás primälo k tomu, aby ste zotrvali na rodnej hrudi?
Implementácia skúseností a vedomostí zo zahraničia je jedna z najdôležitejších vecí pri permanentnom udržiavaní kvality zdravotnej starostlivosti ‘up to date’ v jednotlivých odboroch. Úroveň je vytváraná jednak národným zdravotným systémom, ale tiež prístupom jednotlivcov, ktorí sú schopní ovplyvňovať veci v praxi. Čiže zdravotná starostlivosť ako celok je tvorená množstvom faktorov, na Slovensku si to už našťastie uvedomujeme. Spoznal som veľa výnimočných relevantných odborníkov v jednotlivých krajinách, ktorí ovplyvnili môj ďalší nielen profesijný život. Ja hovorím, že na Slovensku je „Švajčiarsko“. Sme síce malá krajina, je tu však veľa možností a veľa šikovných ľudí, čo vidím aj v rámci svojich tímov. Všetko sa dá, len treba chcieť. Verím, že kde je vôľa tam je cesta.