Rodák z Považia Peter Kršík je už roky masérom dubajského šejka menom Saeed Bin Maktoum Bin Rashid Al Maktoum. Patrí medzi najbohatších ľudí na svete. Jeho otec bol emirom, vládcom Dubaja a premiérom Spojených arabských emirátov. Peter s manželkou a tromi synmi si život v Dubaji pochvaľuje a priblížil nám, čomu všetkému sa v ňom venuje.
Peter mal odmalička veľmi blízko k futbalu. Na trávniku trávil všetok voľný čas a neskôr sa rozhodol pre štúdium trénerstva futbalu na Vysokej škole telesnej výchovy a športu. Zrazu prišla ponuka zo Saudskej Arábie ísť pracovať ako masér pre mladých futbalistov. Mal 21 rokov, ukončený iba prvý ročník štúdia, ale neváhal a vycestoval.

Arabský jazyk sa učil za pochodu, v práci, keďže mnohí mladíci inú reč neovládali. Pôvodný plán bol zostať jeden rok, niečo si zarobiť a vrátiť sa do školy: „Začali ma prehovárať, že ma potrebujú a prehovorili ma tým najjednoduchším – peniazmi,“ spomína s úsmevom Peter. V Saudskej Arábií napokon zostal 6 rokov. Spoznal sa s českým trénerom Milanom Máčalom, ktorý tam trénoval saudskoarabskú reprezentáciu. Spoločne dostali ponuku z prvoligového futbalového klubu v Dubaji a v roku 2001 tam prvý krát prišiel. A už neodišiel.
Náhla smrť v Austrálii
Výhodou bolo, že Peter prišiel z arabskej krajiny do arabskej a ovládal aj arabčinu: „V Dubaji bolo všetko lepšie.“ Ku svojej aktuálnej práci sa dostal kurióznym spôsobom: „Vo futbalovom klube pre ktorý som pracoval bol doktor, ktorý robil osobného lekára pre bývalého vládcu Dubaja šejka Maktouma. Vodieval ma masírovať rôznych šejkov. Jedného dňa mi povedali, že by som mohol pre spomínaného šejka pracovať, dohodli sme si podmienky a tešil som sa na novú prácu.“

Naposledy ho masíroval na Vianoce v roku 2005. Potom odletela šejkova rodina do Austrálie stráviť Nový rok tam. Po návrate mal Peter začať. „Šejk Maktoum nanešťastie v Austrálii zomrel. Ostal som vo futbalovom klube a po roku som sa dostal k jeho synovi u ktorého pracujem už šestnásty rok.“
Dom-strelnica-dom
Šejk Saeed Bin Maktoum Bin Rashid Al Maktoum u ktorého Peter pracuje sa venuje športovej streľbe na profesionálnej úrovni. Štartoval aj na piatich olympiádach. „Nemasírujem iba jeho, ale aj jeho manažéra, synov, kamarátov a ostatných strelcov z jeho mužstva. Spolu s ďalšími dvomi strelcami sú súčasťou emirátskej reprezentácie. Z môjho pohľadu môj šéf vedie veľmi zvláštny život pretože okrem streľby nemá žiadne iné koníčky ani záľuby. Pozná iba dom, strelnicu a zase dom. Ako človek je ale veľmi milý.“ Peter si prácu pochvaľuje, má veľa voľného času aj pre rodinu, keďže pracuje až poobede.


Vyše 200 národností z celého sveta
„Idete po ulici a netušíte odkiaľ kto pochádza a tým pádom je tu život pekný. Všetci sa navzájom rešpektujú a dodržiavajú pravidlá, to je niečo, čo mi na Slovensku chýba.“ Peter pracuje a pohybuje sa v multikultúrnom prostredí: „Tréner je z Litvy, doktor z Ruska, ďalší kolegovia sú z Nemecka aj z USA aj z Ekvádoru. Šejkovi zamestnanci sú aj z Indie a Pakistanu, tak spolu sme ozaj medzinárodný realizačný tím. V Dubaji sú ľudia z celého sveta a spoločne si v pokoji nažívajú.“

Štvorjazyčné deti
Petrova manželka Petra je Slovenka a rovnako ako on z Považskej Bystrice, ale dali sa dokopy práve na dovolenke v Dubaji. O rok bola svadba a do manželstva sa narodili traja synovia. „Manželka si vždy odskočila odrodiť na Slovensko a s dvojmesačným synom sa potom vrátila. Spravila to tak na tri krát,“ s radosťou hovorí hrdý otec. Chlapci máju 12, 9 a 6 rokov, všetci traja chodia od štyroch rokov do britskej školy. Vyučovanie majú v angličtine, arabčina je povinná vo všetkých školách a vybrali si ešte ďalší cudzí jazyk španielčinu. Doma sa rodina rozpráva iba po slovensky.

Peter si tamojší školský systém nevie vynachváliť: „Dubajský systém je samovzdelávací. Deti si robia všetko v škole. Doma majú minimum povinností. Domácu úlohu dostanú raz týždenne a aj tú si niekedy stihnú spraviť v škole.“ Chlapci sa potatili a všetci sú vášniví futbalisti. Víkendy sú venované zápasom na ktoré spoločne chodieva celá rodina. Petra je oddaná matka, ktorá svojich synov počas týždňa rozváža na tréningy a popritom stíha pracovať aj ako kaderníčka pre Češky a Slovenky žijúce v Dubaji. Chodieva k nim domov a tým sa utužujú aj vzájomné priateľské vzťahy. Voľný čas rodina najradšej trávi v peknom hoteli pri bazéne či na pláži.
Slivovica nesmie chýbať
Na Slovensko sa rodina dostane vždy cez letné prázdniny. „Manželka vždy odlieta začiatkom júla na Slovensko a ja nemám toľko dovolenky, tak prídem vtedy, kedy môžem a naspäť odlietame spolu.“ Neobávala sa Petra inej kultúry pri sťahovaní do arabskej krajiny? „Na lepšie sa ľahko zvyká. Manželka je tu veľmi spokojná a aj deti.“ Arabská kuchyňa je síce vynikajúca, na jedálenskom stole u Kršíkovcov však nesmú chýbať jedlá zo slovenskej a českej kuchyne. „Zo Slovenska si vždy dávame priniesť tatársku omáčku, horčicu, perníkové korenie, horalky a slivovicu.“

Výlety na mieru
Keďže má Peter doobeda v práci voľno, zvykne sprevádzať slovenských a českých turistov po Dubaji. Niekedy ho prekvapí, aké majú ľudia mylné informácie o živote v Dubaji. Aj preto im ho rád ukazuje. „Občas som ukázal Dubaj nejakým známym a kamarátom a postupne sa to rozbehlo. Teraz ma už ľudia kontaktujú samy za účelom sprevádzania. Pošlem záujemcom zoznam, čo sa dá v Dubaji vidieť a zažiť a oni si vyberú, čo by radi absolvovali. Keď chcú behať po autobazároch, robím to, keď túžia po pamiatkach, ideme tam.“ Najkrajším miestom v Dubaji je podľa slovenského maséra komplex Madinah Jumeirat, ktorý by mal vidieť každý návštevník tohto rozprávkového mesta.