Kauza „medvede“ sa dostala aj na pôdu NR SR. Včera kvôli našej najväčšej šelme mimoriadne zasadali spolu výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Na zasadnutí, ktoré bolo miestami ozaj veľmi búrlivé, poslanci ministra životného prostredia Milana Chrenka vyzvali, aby oslovil Európsku komisiu a požiadal ju o odstrel medveďov.
Treba povedať, že na hlavu ministra sa zniesla vlna kritiky za neriešenie vážneho problému s výskytom medveďa hnedého v obývaných územiach. Poslanci poukazovali na opakované útoky medveďa hnedého na obyvateľstvo a chovy hospodárskych zvierat. „Štát pri hrozbe útoku medveďa koná nedostatočne. Ľudia chcú preto zobrať spravodlivosť do vlastných rúk a medvede strieľať,“ zneli takmer unisono pripomienky mnohých poslancov. „Za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenali v dvesto obciach dovedna 650 hlásení o výskyte medveďa,“ argumentovali.
Výzvy na odstrel
Ďalšie čísla predložili poľovníci a zástupcovia Odborového zväzu drevo, lesy, voda: „Počas práce sa od roku 2022 stretlo s medveďom 727 ľudí – zamestnancov lesného či vodného hospodárstva. Došlo tiež k 44 útokom a trom zraneniam. Na základe vyhodnotenia všetkých podnetov z našich základných organizácií môžeme konštatovať zvýšený výskyt medveďa hnedého aj v lokalitách, kde dosiaľ nebol jeho pohyb zaznamenaný,“ uviedli ďalej odborári. Na zasadnutie výborov prišiel mimoriadne aj predseda parlamentu Boris Kollár a veľmi jasne vyzval ministra životného prostredia na odstrel medveďov. Vecné stanovisko zaujalo k problému s medveďmi ministerstvo pôdohospodárstva SR. „Citlivo vnímame opodstatnené obavy obyvateľov žijúcich a pracujúcich na vidieku v oblastiach s výskytom medveďa hnedého o svoju bezpečnosť. Je v našom záujme podieľať sa na hľadaní účinných riešení ako na národnej, tak aj na medzinárodnej úrovni,“ viedol minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.
Ako to vyriešia?
„Vážnu situáciu si uvedomujeme a budeme sa snažiť riešiť ju čo najrýchlejšie,“ povedal po výbore minister životného prostredia Chrenko. Na severe Slovenska má preto vzniknúť 4. zásahový tím pod záštitou Tatranského národného parku. Štátna ochrana prírody zároveň vyvinie aplikáciu na ohlasovanie jedincov medveďa hnedého. „Medvede nepatria do intravilánov obcí, ak sa konkrétny jedinec opakovanie vracia, je potrebné pristúpiť k adresnej regulácii. Pri jedincoch, ktorí stratili plachosť pred človekom, treba siahnuť po krajnom riešení,“ uviedol minister Chrenko. Doplnil, že potenciál v rámci ochrany ľudí pred medveďmi vidí aj v spolupráci polície a ochranárov. Čo zdôvodnil tým, že policajti sú dobre vycvičení a majú tiež vybavenie na plašenie zvierat.
Koľko ich je: 1 200 alebo až 3 000?
Na základe výsledkov štúdie Karlovej univerzity v Prahe je v súčasnosti na území Slovenska vyše 1 200 medveďov. Sú to čísla, ktoré vychádzajú po analýze exkrementov a srsti. No poľovníci a lesníci tvrdia, že medveďov je na Slovensku oveľa viac – údajne až okolo 3000.
Viera Mašlejová
Foto: SITA