Život plný krásnych zážitkov a radosti bez akýchkoľvek starostí, môžete mať aj pri menopauze. Menopauza síce je náročnejším obdobím v živote ženy, ale nič nie je nemožné. Len je potrebné myslieť viac na svoj životný štýl a prejavy menopauzy budú hneď o niečo zvládnuteľnejšie.
Menopauza nie je koniec
Starnutie je úplne bežná a prirodzená vec, ale pre mnoho žien predstavuje obávaného strašiaka. Návaly tepla, potenie, nespavosť, dehydratácia, podráždenosť a strata libida sú bohužiaľ nepríjemnými sprievodnými príznakmi menopauzy. Tiež nárast váhy a úplná zmena postavy môže byť jedným z prejavov prechodu. Môže za to úbytok pohlavných hormónov, ktorý nielen môže znižovať práve kvalitu vášho života, ale môže tiež vyústiť do rozvoja mnohých zdravotných komplikácií, a preto je dôležité toto obdobie nepodceňovať a postaviť sa týmto prekážkam čelom!
Nenechajte si vziať sebavedomie
Proces starnutia nemožno obísť, a hlavne to nie je nič, čo by vám malo zobrať sebavedomie. Zdravé sebavedomie je schopnosť uvedomovať si nielen svoje prednosti, ale aj nedostatky. Zo svojich nezdarov sa nezrútiť, povzniesť sa nad ne, ale hlavne proti nim rázne zakročiť. Život po menopauze síce vyžaduje viac úsilia, čo sa týka pohybu, stravy, aby vaše telo zostalo v takej kondícii, v akej ste zvyknutá, ale spokojný a zdravý život za túto snahu rozhodne stojí.
Chudnutie po menopauze nie je mýtus
Nie je žiadnym tajomstvom, že k dokonalej postave sa hlavne prejeme a prespíme. Práve vyvážená strava, ktorá je doplnená o dostatok pohybu a odpočinku je kľúčom k úspechu. Do svojho jedálnička zaraďte veľa ovocia, zeleniny, mäsa, strukovín, zdravých tukov a dostatočné množstvo vody. Čomu sa rozhodne vyhnite, sú drastické a zbytočné diéty, ktoré vás síce na chvíľu môžu prebytočných kíl zbaviť, ale po čase sa zase späť objavia. Dajte si pozor aj na silne korenené jedlá, ktoré zase môžu spôsobovať zvýšenie telesnej teploty a tie zase nadmerné potenie. Rovnako je lepšie vynechávať alkohol, kávu či rôzne sladené nápoje.
Aj pohyb je dôležitý
Príbytok váhy po štyridsiatke môže byť ešte podporený sedavým spôsobom života, a preto je dobré sa zamerať, aby telo malo dostatok pohybu. Hoci sa to môže zdať akokoľvek divné, podiel svalovej hmoty v tele má veľký vplyv na rýchlosť metabolizmu. Svaly totiž spotrebúvajú viac energie ako tuková hmota, a preto je v období po menopauze ideálny silový tréning. S pribúdajúcim vekom svaly ochabujú a pravidelným cvičením tomu zabránite. Silový tréning je ale tiež vhodné striedať s aeróbnym cvičením a jogou, aby bolo telo zvyknuté na akýkoľvek pohyb.
Za nespavosť môže nedostatok hormónov
Odpočívať by ste mali tak, ako si telo povie a rovnako by ste sa mali vyhýbať stresovým situáciám, ktoré nielen negatívne ovplyvňujú naše premýšľanie, ale aj telo. Každé telo je ale iné, preto sa ho naučte počúvať. Niekomu môže postačiť spánok 6 hodín denne, niekto potrebuje aj 9 hodín, aby sa cítil oddýchnutý. A aj to je úplne v poriadku. Pokiaľ vás ale počas menopauzy trápi nespavosť, môže za to nedostatok hormónov estrogén a progesterón, ktoré regulujú hladinu melatonínu alebo hormónu spánku. Na zlepšenie spánkovej hygieny má vplyv práve aj vyvážená strava, pohyb, ale rovnako aj matrac, na ktorom spíte či pyžamo. Pohodlie je pre kvalitný spánok tiež dôležité, a preto sa zamyslite nad obstaraním nového kvalitného matraca.
Dodajte telu potrebné vitamíny
Počas menopauzy okrem ďalšieho dochádza k množstvu hormonálnych zmien, keď telo už prijíma dostatočné množstvo vitamínov, a preto je dobré začať tieto vitamíny suplementovať. Veľmi dôležitý je vitamín D, ktorý pôsobí ako prevencia niekoľkých ochorení, ktoré môžu menopauzu sprevádzať, ako napríklad osteoporóza, diabetes, depresia a výkyvy nálad či obezita. Ďalším vitamínom vhodným na doplnenie počas menopauzy je vápnik, ktorý rovnako ako vitamín D pomáha predchádzať rednutiu kostí.
Pozor na osteoporózu
Nepríjemný spoločník menopauzy je práve osteoporóza, známa aj ako rednutie kostí. Je totiž pomerne zákerná a nemusí sa navonok nijako prejavovať. Stačí, keď urobíte neopatrný pohyb alebo spadnete z malej výšky a oslabené kosti môžu prasknúť. Preto je dôležité myslieť na už spomínanú suplementáciu vápnika a vitamínu D.

Riešenie všetkého v jednom nájdete v lekárňach
Všetko, čo by sme počas obdobia menopauzy mali svojmu telu pravidelne dopĺňať, objavíte vo výživovom doplnku Elli MenoOsteo FORTE. Práve ten ponúka komplex dôležitých látok, ktoré ženám v menopauze a po nej väčšinou chýba. Extrakt z ďateliny lúčnej pomáha udržiavať pokojný a pohodlný prechod. Extrakt zo šišiek chmeľu obyčajného zase napomáha ženám vyrovnať sa s návalmi tepla, potením, nepokojom či podráždenosťou. Okrem týchto látok obsahuje aj vitamíny D3 a K2 a vápnik, ktorý je potrebný pre zdravie kostí.