Uplynulo iba pár týždňov po dlhšom vianočnom voľne a zo školskej aplikácie sa ozvalo znovu..sedem dní semestrálnych prázdnin. S mužom sme sa chytili za hlavu, kam to naše energické dieťa tento krát vezmeme. Našťastie manžel pochádza z veľkej a najmä srdečnej rodiny. Rozhodnutie teda padlo pomerne rýchlo, navštívime jeho rodinu vo Švajčiarsku. Konkrétne v dedine Grabs. Jej neskonalou výhodou je vzdialenosť od Rakúska aj Lichtenštajnska presne 15 minút.
Z Bratislavy sme prešli bez problémov celé Rakúsko, napojili sa do Nemecka a opäť zišli do Rakúska, aby sme sa ocitli na rakúsko-švajčiarskych hraniciach. Kúsok pred ich prechodom nám to nedalo a zastavili sme sa v malebnom bavorskom meste Lindau. Vo februári je vyľudnené a tam, kde sme sa v lete tlačili, nie je v tejto zime po turistoch ani chýru ani slychu. Po dlhšej ceste sme si pretiahli kosti, nadýchali sa čerstvého vzduchu prúdiaceho nad Bodanským jazerom a tešili sa na nový štát. Pre mňa to bola prvá návšteva Švajčiarska a dozaista nie posledná.
Zďaleka nie iba hodinky, syry a čokoláda
Pod Švajčiarskom si mnohí predstavia bohatých občanov, krásne svahy a fondue. Nemýlia sa, ale táto unikátna krajina toho ponúka oveľa viac. Už len komótny štýl jazdenia po cestách sa vám dostane pod kožu. Načo sa naháňať, keď môžeme žiť ľahko a spokojne? Taký dojem vo mne zanechala aj obec v ktorej sme strávili krásny týždeň.
Malebná dedinka Grabs v kantóne St. Gallen na východe Švajčiarska, je skrytým klenotom na úpätí majestátneho pohoria Alpstein. Tento pokojný kút krajiny ponúka dokonalé spojenie prírodnej krásy, tradičnej švajčiarskej kultúry a moderného životného štýlu. Obklopená zelenými lúkami a horskými štítmi poskytuje nespočetné možnosti na pešiu turistiku, cyklistiku a v zime aj na bežky. Vydať sa môžete na populárne trasy smerujúce k vrcholu Säntis alebo k jazeru Seealpsee, kde sa odrážajú nádherné alpské scenérie. Na prechádzke po jej uliciach uvidíte typické švajčiarske chalupy s drevenými okenicami, bohato zdobenými kvetinovými aranžmánmi.

Známa je aj miestna vinárska produkcia. A nesmiem obísť ani drevené domčeky pozdĺš cesty s romantickým názvom kontakt bar. Väčšinou stoja mimo hlavných ťahov, poskrývané medzi stromami. A v nich sa nachádzajú dievčatá ochotné splniť pánom ich skryté priania a túžby.
Keď sa niečo volá Schümli-Pfümli, treba to ochutnať!
Prvotný zámer našej cesty bolo lyžovanie. Kedže nám počasie prialo, vybrali sme sa na odporučenie do krásneho strediska Chäserrugg vzdialeného od Grabsu približne 15 minút autom. Ide o obľúbenú lyžiarsku oblasť s perfektne upravenými zjazdovkami a možnosťami freeride lyžovania. Moderné lanovky a zasnežené svahy robia z tejto oblasti ideálne miesto pre lyžiarov a snowboardistov všetkých úrovní.

Na vrchole Chäserruggu sa nachádza ikonická horská chata navrhnutá renomovaným architektonickým ateliérom Herzog & de Meuron. Táto moderná stavba dokonale zapadá do horskej scenérie a ponúka nielen útočisko pred nepriazňou počasia, ale aj vynikajúce gastronomické zážitky. Môžete si tu vychutnať tradičné švajčiarske jedlá ako fondue, raclette či lahodné alpské polievky.

Mňa oslovili kávové variácie s rôznymi likérmi, najviac mi zachutil Schümli-Pfümli. Išlo o kávu so slivkovým likérom a so šlahačkou. Či už sem prídete hľadať dobrodružstvo, prírodnú krásu alebo len chvíle pokoja s úžasným výhľadom na alpskú krajinu, tento vrchol vám ponúkne jedinečný zážitok.

Alt St. Johan
Druhý deň lyžovačky sme sa vybrali do neďalej obce Alt St. Johan, ktorá sa v zime mení na lyžiarsky raj. Spolu so susedným Unterwasser a Wildhaus tvorí lyžiarsku oblasť Toggenburg, ktorá ponúka perfektne upravené zjazdovky, bežkárske trate a možnosti zimnej turistiky. Po dni strávenom na svahu si môžete vychutnať miestne švajčiarske pochúťky v útulných reštauráciách a horských chatách či luxusných hoteloch priamo v dedine.

My sme mali možnosť stráviť veľmi príjemné chvíle u rodáčky zo Zborova, tety Hely, ktorá so svojim slovinským manželom žije v obci už desaťročia. Dodnes si nevie vynachváliť čerstvý vzduch a výhľad na hory. „Každý deň som vďačná za to, že som našla odvahu sem prísť,“ priznala sa nám pri fantastickej domácej štrúdli a švajčiarskom zapečenom syre. Teta Hela chodieva pravidelne skrášľovať kostol, spieva v miestnom chóre a s láskou sa stará o záhradu. V lete ju najčastejšie nájdete doslova behať po okolitých kopcoch zbierať bylinky. Miestna šalvia vraj pomáha na všetko.
Z Alpamare sa ťažko odchádza
Na tretí deň naše zúbožené telá volali po oddychu. Prišiel tip od našich užasných hostiteľov v podobe najväčšieho krytého aquaparku vo Švajčiarsku. Synovi za rozžiarili oči, mne sa v duchu otvárala peňaženka a už sme sedeli v aute smerom na západ. Aquapark sa nachádza v meste Pfäffikon pri brehu krásneho Zürišského jazera.

Je známy svojimi i toboganmi, ktorých je tu až dvanásť. Medzi najobľúbenejšie patrí Tornado, gigantický lievik, ktorý vás vtiahne do víru adrenalínu, a Balla Balla, rýchla šmýkačka s nečakanými zákrutami. Pre tých, ktorí vyhľadávajú ešte väčší adrenalín, je tu Cobra, tobogan s voľným pádom. Tú som si musela odskúšať. Stavila som sa teda sama so sebou a celú cestu si následne nádavala načo som sa na to dala. Telo otrieskané, ale hlava hrdá.

Okrem extrémnych atrakcií ponúka aquapark aj miernejšie možnosti, ako je Rio Mare – relaxačná rieka s miernym prúdom, ktorá vás pohodlne unesie vodným tokom, alebo Alpa-Therme, termálny bazén s teplou vodou, kde si môžete oddýchnuť s výhľadom na okolité hory. Mňa osobne veľmi potešil aj vstup do saunového sveta za veľmi priaznivú cenu – za doplatok iba 6 švajčiarskych frankov.
Vynikajúci obed u šikovnej Slovenky v Rapperswil-Jona
Nasledovala prechádzka po príjemnom mestečku Rapperswil-Jona. Známe aj ako Mesto ruží, je jedným z najmalebnejších miest vo Švajčiarsku. Leží na brehu Zürišského jazera a ponúka návštevníkom jedinečnú kombináciu histórie, prírodných krás a kultúrnych zážitkov. Dominantou mesta je impozantný Rapperswilský zámok, ktorý sa týči nad historickým centrom. Tento stredoveký hrad ponúka nádherný výhľad na jazero a okolité hory.

V jeho priestoroch sídli aj Poľské múzeum, ktoré pripomína históriu poľských emigrantov vo Švajčiarsku. Samotné historické centrum Rapperswilu je plné úzkych uličiek, krásnych námestí a starobylých budov. Návštevníci môžu obdivovať gotický farský kostol sv. Jána, radnicu a množstvo pôvabných kaviarní a obchodíkov.

V meste sa nachádza viac ako 15 000 ružových kríkov rôznych druhov, ktoré kvitnú od jari do jesene a vytvárajú romantickú atmosféru. Neďaleko ružovej záhrady sa nachádza aj botanická záhrada s množstvom exotických rastlín, kde si môžete oddýchnuť v tieni stromov a obdivovať krásy prírody. Vďaka svojej polohe na brehu Zürišského jazera ponúka Rapperswil-Jona široké možnosti vodných športov a rekreácie.

Návštevníci si môžu požičať loďky, paddleboardy alebo sa vydať na výlet loďou po jazere smerom k Zürichu. Populárnou atrakciou je aj drevený most Holzbrücke, ktorý spája Rapperswil s obcou Hurden a ponúka nádherný výhľad na jazero. My sme si dali obed v reštaurácii u príjemnej dámy Martinky, ktorej slovanská šikovnosť bola cítiť aj medzi samými švajčiarskými hosťami a medzinárodným kolektívom. Darmo dámy, vieme sa jednoducho obracať.

U Moniky a Vincka ako doma
Hovorí sa všade dobre, doma najlepšie. V tomto prípade sa nám bude za Grabsom aj cnieť. Spoznali sme tam bližšie fantastických ľudí, ktorých srdcia sú otvorené. Každý človek, ktorý si prešiel emigráciou, vie, čo to znamená. Náročné začiatky, problémy s jazykom, nutná pokora a občasné siahnutie až na dno svojich síl. To všetko si rodina Hvišcovcov odžila a s o to väčšou úctou a rešpektom si užívajú krásy nového domova. Monika a Vincko vychovali štyri dospelé deti a dnes sa tešia zo šiestich vnúčat. Všetci spoločne v Grabse a okolí. Zažiť ich spolu bol vrchol už tak dokonalej dovolenky. Ak tam budete mať cestu, srdečne ich za mňa vyobjímajte.
