Na Slovensku bolo v roku 2023 chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených približne 17,6 % obyvateľov, čo predstavuje takmer 943-tisíc ľudí. Toto riziko sa zvyšuje od roku 2020, pričom vlani stúplo o 1,1 percentuálneho bodu na 17,6 %, ukazuje prieskum EU SILC Štatistického úradu SR. Z hľadiska vývoja v čase ukazovatele chudoby na Slovensku do roku 2020 klesali, od roku 2020 v dôsledku pandémie COVID-19 a nárastu cien a inflácie sa však situácia postupne zhoršuje.
Nitriansky a Prešovský kraj zaznamenali najvýraznejší nárast počtu obyvateľov ohrozených chudobou, zatiaľ čo Bratislavský a Trnavský kraj hlásia mierne zlepšenie situácie. Najviac zasiahnutí sú ľudia v Prešovskom kraji, kde chudoba ohrozuje až 27,6 % populácie. Domácnosti s deťmi sú obzvlášť ohrozené, najmä neúplné rodiny. Až 46,4 % osôb žijúcich v takýchto domácnostiach pociťuje chudobu. Spomedzi troch dimenzií chudoby alebo sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených tzv. príjmovou chudobou. Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami, ako je každoročne prepočítaná národná hranica chudoby.
V roku 2023 bola táto hranica 461 eur na mesiac. Pod hranicou príjmovej chudoby v roku 2023 žilo 14,3 % osôb, čo je približne 766-tisíc obyvateľov SR. V porovnaní s rokom 2022 sa ich počet mierne zvýšil o 32-tisíc osôb, respektíve o 0,6 percentuálneho bodu. Medzinárodný deň boja proti chudobe, ktorý sa každoročne pripomína 17. októbra, zdôrazňuje potrebu riešenia týchto problémov prostredníctvom politík a opatrení zameraných na elimináciu chudoby.