Bývalá Národná kriminálna agentúra a bývalý Úrad špeciálnej prokuratúry podľa nálezu Ústavného súdu SR z februára tohto roku porušili základné právo podnikateľa Jaroslava Haščáka na ochranu súkromia, jeho základné právo vlastniť majetok, ako aj jeho základné právo na súdnu a inú právnu ochranu. Ako informoval Haščákov právny zástupca Martin Škubla, porušenie práv finančníka sa týka príkazu na odňatie viacerých Haščákových vecí vrátane dvoch telefónov z roku 2021. Príkaz bol vydaný v rámci trestného stíhania týkajúceho sa kauzy Gorila.
„Ústavný súd SR v náleze pomenoval viacero dôvodov protiústavnosti príkazu NAKA, súhlasu ÚŠP a súvisiaceho postupu oboch orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedol Škubla s tým, že v čase vydania príkazu orgány činné v trestnom konaní podľa rozhodnutia súdu „nedisponovali žiadnymi konkrétnymi skutočnosťami, ktoré by boli spôsobilé determinovať nevyhnutnosť potreby zaistenia odňatých vecí vo vzťahu k trestnému konaniu Gorila“. Účelom zaistenia vecí tak bola podľa ÚS SR skôr osoba sťažovateľa, než akýkoľvek materiálny súvis odňatých vecí s predmetným trestným konaním.
V náleze ÚS SR je podľa Škublu tiež uvedené, že príkazu NAKA chýbali zákonné náležitosti a že Trestný poriadok ani neumožňoval jeho preventívne vydanie, t. j. vydanie v čase, keď orgány činné v trestnom konaní nemohli s istotou vedieť, že k odňatiu vecí skutočne dôjde. „Vo výsledku tak Ústavný súd SR s ohľadom na závažnosť porušení Trestného poriadku zhodnotil postup orgánov ako procesnú svojvôľu,“ skonštatoval advokát.
Z rozhodnutia ústavného súd podľa Škublu vyplýva, že orgány činné v trestnom konaní sa odňatím vecí Haščákovi dopustil protiústavného lovenia dôkazov (fishing expedition). „A vzhľadom na absenciu akejkoľvek indície o dôkaznom význame týchto vecí pre trestné stíhanie, t. j. vzhľadom na absenciu zákonného dôvodu ich zaistenia, boli tieto veci aj podľa Ústavného súdu SR najskôr zaistené iba preto, že išlo o veci Jaroslava Haščáka,“ dodal Škubla.