Je obohnaný pletivom a panuje v ňom stavebný ruch. Kaštieľ v Rusovciach sa po rokoch konečne dočkal rekonštrukcie. Keďže tu trénoval SĽUK, krásnu neogotickú budovu pozná celé Slovensko. My sme sa vybrali do Rusoviec, obce ležiacej na skok od Bratislavy, aby sme si pozreli, ako obnova národnej kultúrnej pamiatky prebieha.

„Robíme práce naraz na všetkých podlažiach, od suterénu až po najvyššie poschodie. Kaštieľ má jedno podzemné podlažie a tri nadzemné. Každé podlažie, vrátane suterénu, má 1600 metrov štvorcových,“ hovorí riaditeľ stavby Ing. Štefan Baksa. Na stavbe sa podieľa združenie troch spoločností, a to firmy Hochtief, Hornex a Adifex. Dokončená má byť začiatkom roka 2029.
15 reštaurátorov

Momentálne tu pracuje zhruba sedemdesiat ľudí, ich počet sa bude ešte rozširovať. Pracuje tu pätnásť reštaurátorov z troch reštaurátorských firiem. Rekonštrukciu začali v júli minulý rok. Po prehliadke stavby zistili, že prvé, čo musia zabezpečiť, je statika – najmä podlahy, aby sa v budove dalo bezpečne pohybovať. Ako druhé museli minimalizovať zatekanie do objektu. Strecha na viacerých miestach zatekala a ničila vnútorné prvky, preto urobili dočasné prekrytie strechy. Potom začali demontovať podlahové vrstvy a osekávali všetky omietky.

Zákerná drevomorka
„Už v pôvodnom projekte rekonštrukcie z roku 2017 sa uvádza, že drevené časti interiérov sú vo veľkej miere napadnuté drevomorkou, teda drevokaznou hubou. Vedeli sme o tom, ale museli sme urobiť aktuálnu pasportizáciu skutkového stavu. Lokalizovali sme miesta, kde sa drevomorka nachádza, v akej miere sú zasiahnuté drevené konštrukcie. A potom sme ju začali likvidovať. V súčasnosti sa na to používa mikrovlnné ožarovanie, alebo rôzne nátery na dezinfekciu,“ vysvetľuje inžinier Baksa. Dodáva, že históriu – peripetie rekonštrukcie rusoveckého kaštieľa, dobré pozná. „Posledných dvadsať, tridsať rokov sa stále hovorilo o tom, že by mala začať obnova. Je to teda pre mňa výzva. Dúfam, že to bude pekné dielo, že sa to podarí. Viete, každý deň sa stavbárovi nepošťastí robiť takúto rekonštrukciu,“ dodáva Štefan Baksa.
Namontujú odľahčené stropy

Veľmi náročné podľa neho bude zachovať pôvodné interiérové prvky – na stropoch, obložení stien, zárubniach dverí. Reštaurátori všetky historické prvky demontujú, zafixujú a v dielni ich zrenovujú. Potom sa opäť namontujú na pôvodné miesto. Vďaka tomu sa zachová umelecká hodnota kaštieľa. „Keď sú však pôvodné prvky zdegradované, musia sa nahradiť a vtedy sa vyrobí kópia. Napríklad drevené stropy, ktoré schátrali, sa nahradzujú novými železo-betónovými, ale ide o odľahčené stropy, používame odľahčené tvárnice,“ komentuje riaditeľ stavby.

Pre troch najvyšších funkcionárov
Kaštieľ v Rusovciach je štátnym majetkom a užívať ho bude Úrad vlády SR. Zámerom úradu vlády je pretvorenie kaštieľa na reprezentatívne miesto pre prijímanie a ubytovávanie zahraničných návštev. Konkrétne je určený pre potreby troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu. Títo traja politici tu budú prijímať vzácne návštevy na najvyššej úrovni, alebo organizovať rokovania na najvyššej diplomatickej úrovni. To, aby sa tento účel naplnil, má pod palcom architektka Úradu vlády SR Ing. arch. Ľudmila Saudreau. Skôr, ako sme začali hovoriť o vizuáli, finálnej podobe kaštieľa, vrátila sa do nedávnej histórie.
Neodborný zásah Poliakov

„Rekonštrukčné práce pri obnove na začiatku 90-tych rokov realizovala poľská firma. Vnímam ako veľmi nešťastné riešenie, ako táto firma pristupovala k reštaurátorským prácam. Došlo proste k nešťastným, neodborným zásahom,“ hovorí architektka. Vysvetľuje, že Poliaci neurobili dôkladnú pasportizáciu. Nezaznamenali, ako miestnosti vyzerali, v akom stave boli pamiatkovo hodnotné prvky. „Jednoducho ich demontovali, nevieme, kde skončili. Možno, že ich vyhodil alebo možno niekam odviezli. Ale nevrátili sa už späť. Pri polovici miestností v súčasnosti môžeme len dedukovať, ako asi vyzerali pôvodne,“ vylieva si ťažké srdce na neodborný postup Ing. Arch. Ľudmila Saudreau.
Zázemie pre novinárov

Ako však dodáva, spolu s pamiatkovým úradom a s reštaurátorom, ktorý zastupuje Úrad vlády, našli spôsob, ako vyvodiť analógiu podľa miestností, ktoré boli zachované. Tak mohli na novo dizajnovať miestnosti, kde historické prvky už neboli zachované. V praxi to znamená, že urobia kópie prvkov, ktoré sa zachovali. Okrem rekonštrukcie kaštieľa, zrenovujú aj čeľadník a zároveň tu postavia niekoľko nových stavieb. Tak, aby celý areál plnil svoju funkciu.
„Napríklad pôjde o vstupný pavilón. Bude to úplne nový – moderný objekt. Momentálne pracujeme na redizajne tohto pavilónu, pretože chceme, aby fasáda ladila s historickým kaštieľom. Nový objekt bude slúžiť ako kontrola vstupu a zároveň ako zázemie pre novinárov, keď sem budú chodiť na tlačovky,“ uvádza architektka.

Multifunkčný čeľadník
Ako sme sa ďalej dozvedeli, verejnosti bude slúžiť historický park – mimochodom má rozlohu cez trinásť hektárov, a čeľadník, kde bude sústredená infraštruktúra pre návštevníkov parku a obyvateľov Rusoviec. Bude tu reštaurácia, sobášna sieň, priestory pre expozície a múzea a galérie. Architekti vytvorili aj komunitné priestory pre domácich z obce a aj ubytovacie kapacity. „Ľudia budú môcť prísť do reštaurácie na obed, večeru. Počítame aj s vínnou pivnicou v podzemných klenbových priestoroch, ktoré budú kopírovať pôvodný stav. Bude to veľký objekt,“ vysvetľuje architektka.
Viera Mašlejová
Foto: autorka, vizuály – Úrad vlády SR