Rastlinné extrakty od pradávna predstavujú veľkých pomocníkov v starostlivosti o pleť. Ako v príbehu o Kleopatre – hovorí sa, že používala ružový olej – pre jeho vôňu, vlastnosti vyživujúce pokožku a účinky na zlepšenie nálady. Verila, že ružový olej jej pomáha udržiavať mladistvý vzhľad a pôvab. A zmyselnosť a luxus používania tohto oleja boli zároveň v súlade s jej imidžom mocnej a zvodnej vládkyne. Esenciálne oleje – prchavé aromatické zložky rastlín – prinášajú ľuďom potešenie a úžitok v oblasti starostlivosti o pleť aj krásy ducha dodnes.
Rozhovor s Mariannou Tauferovou, konzultantkou a poradkyňou v oblasti používania esenciálnych olejov Doterra
Čo je na olejoch také úžasné a prečo ich zaradiť do svojej beauty rutiny?
Niektoré pôsobia na pleť prirodzene vyživujúco, regeneračne, redukujú nedokonalosti pleti a podporujú mladistvý vzhľad (kadidlo, ruža, slamienka, myrha, santalové drevo), iné pomáhajú regulovať tvorbu mazu, zlepšovať vzhľad problematickej pokožky, majú čistiace účinky (čajovník, eukalyptus, citrón, litsea, muškát) alebo miernia podráždenie pokožky (levanduľa, harmanček, cédrové drevo) a chránia ju pred poškodzovaním voľnými radikálmi, čiže predčasným starnutím.
Ako prírodná alternatíva a doplnok v kozmetických produktoch znižujú záťaž tela syntetickými a potenciálne škodlivými látkami, ktoré vstupujú pokožkou do tela. Zároveň vôňa esenciálnych olejov pôsobí podporne na emočné rozpoloženie (podporuje uvoľnenie alebo povzbudenie) a zlepšuje celkovú pohodu. Množstvo rozmanitých vôní, ich kombinácií a účinkov vytvára širokú paletu možností využitia pre rôzne typy pokožky a preferencie používateľa. Esenciálne oleje sú aj dobrým „substrátom“ pre tých, ktorí si radi vytvárajú domáce produkty.
Ktoré oleje sú spoľahlivým a overeným pomocníkom v starostlivosti o pleť?
Pre svoju vôňu, účinky a všestrannosť sú v kozmetike často používané éterické oleje ako borievka, cédrové drevo, čajovník, eukalyptus, grapefruit, harmanček, kadidlo, levanduľa, muškát, myrha, santalové drevo, slamienka. Éterické oleje vďaka svojim malým molekulám a lipofilnému charakteru sa ľahko vstrebávajú do pokožky a ľahko prestupujú vrstvami kože. Kombináciou s podkladovým olejom sa ich prestup cez pokožku a vrstvy kože spomaľuje, čo umožňuje, aby dlhšie pôsobili na mieste aplikácie a prinášali tak pleti želaný efekt.
Správne používanie a využívanie sily éterických olejov je však zároveň znalosť aj umenie. Sú to silné a veľmi účinné rastlinné extrakty, ktoré kedysi patrili len do rúk liečiteľov, šamanov, parfumérov – odborníkov, ktorí rozumeli a rešpektovali ich silu. Preto, aby sme vedeli pre seba vyextrahovať z ich sily čo najviac a pritom bezpečne, musíme sa zaujímať a rozširovať svoje poznanie a pochopenie ich účinkov. A zaujímať sa o kvalitu. Pretože ak si niekto kúpi éterický olej nízkej kvality a použije ho na pokožku môže zažiť nepríjemnú skúsenosť a „obviní“ éterický olej. Takže prosím, vždy dbajte na kvalitu výrobku a overujte si, ako výrobca zabezpečuje kontrolu kvality svojich produktov.
Ako sa nestratiť v spleti návodov a používať oleje správne?
Éterické oleje by začiatočníci nemali aplikovať priamo na pleť, pretože môžu byť príliš koncentrované a spôsobiť podráždenie. Je dôležité ich používať riedené v podkladových rastlinných olejoch, alebo použiť napríklad s bambuckým maslom či pridať do používaných krémov, pleťových vôd a mliek.
Vo všeobecnosti pre riedenie použite 1-2 kvapky esenciálneho oleja na 1 čajovú lyžičku podkladového oleja. Pri citlivej pokožke zrieďte ešte viac – použite 1-2 kvapky do 10 ml alebo polievkovej lyžice (15 ml) podkladového oleja. Vždy je vhodné najskôr vykonať test na malej časti pokožky, aby ste sa uistili, že nedôjde k podráždeniu.
A ak by sme sa chceli pomocou éterických olejov starať aj o naše telo, ako na to?
Môžete ich jednoducho pridať do telových prípravkov. 1-2 kvapky do dlane ku sprchovému šampónu, do telového mlieka, či pílingu. Najlepšie, keď aj tieto prípravky použijete čo najprírodnejšie. Éterické oleje môžete zvoliť podľa preferencie vône, či účinku, ktorý si chcete dopriať. Citrusy či mäta osviežia, rozprúdia energiu, kvetové oleje ako levanduľa, harmanček, ylang-ylang skôr utíšia a upokoja. Pokožku, aj náladu.
Ak si chcete vyrobiť svoj hydratačný telový olej, skombinujte 30 ml (približne 2 polievkové lyžice) nosného/podkladového oleja (mandľový, jojobový, kokosový) do misky alebo malej nádoby a pridajte 12 kvapiek éterického oleja alebo zmesi olejov. Dobre premiešajte a po sprche alebo kúpeli vmasírujte na požadované partie tela.
Nájdeme medzi éterickými olejmi taký, ktorý pomôže so strašiakom akým je celulitída?
Nič, čo sa týka nášho tela by nemalo byť strašiakom. Máme inak štruktúrovanú pokožku ako muži, no a čo? Ale áno, éterickými olejmi si môžeme pomôcť. Niektoré éterické oleje, ako napríklad olej z rozmarínu, cédrového dreva alebo borievky, môžu podporovať lepšiu cirkuláciu krvi a lymfy. Tým sa zlepšuje odplavovanie toxínov a znižuje zadržiavanie tekutín, čo môže prispieť k redukcii výskytu celulitídy. Citrusové éterické oleje ako grapefruitový alebo citrónový obsahujú látky, ktoré pomáhajú stimulovať odbúravanie tukových buniek a znižovať tvorbu nových tukových zásob. Oleje ako levanduľový alebo pomarančový olej môžu pomôcť zlepšiť elasticitu a pevnosť pokožky, a tak prispieť k hladšiemu vzhľadu.
Keď ich skombinujete s masážou, ktorá sama o sebe zlepšuje cirkuláciu a lymfodrenáž, môžete si zlepšiť vzhľad pokožky a pri pravidelnom používaní docieliť aj jemne zoštíhľujúci efekt. Dôležité je opäť riedenie, aby ste predišli podráždeniu pokožky a opatrnosť pri citrusoch a slniečku.
Láka ma predstava využiť éterické oleje pri sprchovaní a saunovaní? Čo vy na to?
Áno! Používanie éterických olejov pri sprchovaní môže byť jednoduchý a účinný spôsob, ako zlepšiť stav pokožky a užívať si ich aroma výhody. Môžeme ich použiť aj nepriamo – inhalačne – kvapnite pár kvapiek na spodok vane alebo sprchového kúta. Para z horúcej vody uvoľní vôňu oleja, ktorú môžete inhalovať. Pre takéto použitie sa obzvlášť hodia oleje ako eukalyptus alebo mäta – ponúkajú osvieženie a uvoľnenie dýchacích ciest!
Táto kombinácia je tiež výborná do sauny. Či už pridáte 5-10 kvapiek do nádoby s vodou, ktorou polievate horúce kamene, alebo kvapnete pár kvapiek na vlhký uterák, handričku alebo do misky s vodou a umiestnite ich v saune, odkiaľ sa budú postupne odparovať – éterické oleje vám môžu pomôcť zlepšiť dýchanie, uvoľniť napätie a zvýšiť celkovú pohodu, ktorú počas saunovania zažívate.
V starostlivosti o pokožku tela sú obľúbené peelingy. Dokážeme si pripraviť taký, ktorý poteší naše telo aj zmysly?
Áno, dokážeme si pripraviť aj píling s éterickými olejmi pre zmysly a telo potešujúcim účinkom. A je to dokonca jednoduché. Stačí zmiešať prírodné zložky ako cukor alebo soľ s nosným olejom a pridať pár kvapiek obľúbeného éterického oleja. Vytvoríte si tak píling, ktorý ošetruje pokožku a zároveň povzbudí alebo upokojí vašu myseľ. Toto mňa na éterických olejoch baví a fascinuje najviac! Práve táto synergia – ich schopnosť nielen fyzicky revitalizovať pokožku, ale aj harmonizovať myseľ a ducha. Ich vôňa dokáže povzbudiť, upokojiť alebo navodiť pocit pohody a premeniť každodennú starostlivosť o telo na jedinečný rituál!
Zažili ste, že aj ženy menej dokonalého vzhľadu pôsobia nesmierne krásne? Čím to je? Čo je to, čo na nás pôsobí? Čo je zdrojom vyžarovania krásy, keď to nie sú len ideálne pomery čŕt tváre, či bezchybná pleť bez vrások, či plné pery? Aké je vlastne tajomstvo krásy?
Myslím si, že na vonkajšej „kráse“ ženy sa vo veľkom odráža jej vnútorná krása – za ktorou vnímam že je jej vnútorná harmónia, vyrovnanosť, mier, a asi aj určitá miera zdravého vedomia seba, svojej hodnoty, lásky k sebe a životu… Z čoho podľa mňa pramení aj zdravie…. Ktoré sa tiež odráža na povrchu… A aj vnútorná sila, či vitalita sa navonok zrkadlia do krasy. A teda „práca“ na vnútornej pohode a udržiavanie vitality sú vlastne „prácou na kráse“. Starostlivosť o vnútro sa prejavuje navonok….
Ako môžu teda v tomto duchu esenciálne oleje a aromoterapia pomôcť kráse ženy na inej báze ako je starostlivosť o pokožku?
Žena, ktorá možno nespĺňa konvenčné štandardy „dokonalého“ vzhľadu, dokáže vyžarovať takú krásu, ktorá doslova očarí. Je to niečo, čo ide nad rámec fyzického vzhľadu – je to jej energia, charizma a vyžarovanie, ktorými k sebe priťahuje pozornosť.
Keď sa žena cíti dobre, je to viditeľné – v držaní tela, výraze tváre, žiarivosti pokožky a dokonca aj v očiach. Namiesto maskovania vonkajších „nedostatkov“ pravidelná pozornosť venovaná telu a duši pomáha udržiavať zdravie a krásu po dlhšiu dobu.
Pokiaľ ide o esenciálne oleje a aromaterapiu, určite môžu prispieť k tomuto procesu. Aromaterapia totiž pôsobí nielen na fyzické telo, ale aj na emocionálnu a mentálnu rovnováhu. Esenciálne oleje ako levanduľa, bergamot, ruža alebo harmanček môžu pomôcť upokojiť myseľ, uvoľniť napätie a podporiť pocit pokoja, čo sa prejaví na výraze tváre a celkovej pohode. Oleje ako jazmín, ylang-ylang alebo ruža môžu pomáhať naladiť sa na vnútornú ženskú energiu, podporiť pocit sebalásky a emocionálnej rovnováhy.
Môže používanie aromaterapie pomôcť nielen pri fyzickej a emocionálnej pohode, ale aj pri udržiavaní vnútornej harmónie, ktorá je základom krásy?
Esenciálne oleje pôsobia aj prostredníctvom ich vôní na limbický systém v mozgu, ktorý riadi emócie, pamäť a stresovú odpoveď. Tým sa dotýkajú hlbokých vrstiev nášho bytia, čo môže mať dlhodobý pozitívny efekt na vnútornú krásu a vyrovnanosť. Starostlivosť o vnútro sa prejavuje navonok, a preto je aromaterapia cenným nástrojom, ktorý môže byť doplnkom k holistickému prístupu ku kráse.
Vyskúšajte niektorý z tipov na využitie éterických olejov v starostlivosti o pleť:
• Naneste kvapku kadidlového oleja na škvrny, aby ste znížili výskyt nedokonalostí pleti.
• Pre vyrovnanie tvorby kožného mazu a pre skrášlenie pleti pridajte kvapku muškátového oleja do vášho ošetrujúceho prípravku na pleť.
• Pridajte kvapku grapefruitového oleja do prípravku večernej starostlivosti o pleť, pre rozjasnenie a zníženie výskytu škvŕn (určite sa 12 hodín po aplikácii vyhýbajte UV lúčom).
• Použite kvapku slamienkového éterického oleja ako luxusné pleťové sérum pod váš ošetrujúci krém, aby ste znížili výskyt vrások a podporili mladistvý, žiarivý vzhľad pleti.
• Upokojte podráždenie pokožky aplikáciou levanduľového oleja.
• Zredukujte výskyt jemných vrások a podporte regeneráciu pleti pridaním myrhy do vášho hydratačného krému.
• Pri problematickej pleti pridajte kvapku eukalyptu a čajovníka do vašej pleťovej vody pre upokojujúce, ošetrujúce a revitalizačné účinky.
• Skombinujte cédrové drevo s podkladovým olejom a naneste na pokožku po holení, aby ste upokojili prípadné podráždenie.
Marianna Tauferová
Konzultantka a poradkyňa v oblasti používania esenciálnych olejov, ktorá si bez ich účinkov a sily prírody nevie predstaviť svoj život a jeho krásy. Vône sa stali jej srdcovou záležitosťou na prvé ovoňanie a pretože veľmi rýchlo pochopila, aký obrovský liečivý potenciál v sebe skrývajú, začala sa ich štúdiu a používaniu venovať naplno. Okrem toho, že sa zakrátko stala vyhľadávanou odborníčkou na esenciálne oleje, prednáša na rôznych seminároch, zabezpečuje semináre a workshopy. Prevádzkuje FB stránku etera.sk, kde sa pravidelne delí o svoje zážitky a skúsenosti s esenciami a odpovedá na otázky všetkých, ktorý by radi „pričuchli“ k svetu vôní a zdravia.