Slovenský filharmonický zbor je fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Nositeľ Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 získal v septembri 2023 Cenu ministerky kultúry SR. Samostatne sa Slovenský filharmonický zbor predstaví v Koncertnej sieni SF v piatok 23. februára 2024 o 19.00 pod vedením hosťujúceho maďarského zbormajstra Zoltána Kocsisa-Holpera, zbormajstra Kodály Choir Debrecen a umeleckého vedúceho zboru Kórus Spontánusz.
A cappella koncert ponúkne návštevníkom preniknúť do vokálnej tvorby českých a maďarských skladateľov. Svetské diela v prvej polovici programu prechádzajú od folklórnych námetov k spracovaniam poézie básnikov. V druhej polovici dominujú sakrálne diela.
Na úvod piatkového programu zaznejú Štyri slovenské ľudové piesne, Sz. 70 z roku 1916 Bélu Bartóka, cyklus úprav zozbieraných piesní, ktoré skladateľ systematicky zbieral so Zoltánom Kodályom. Piesne pochádzajú z okolia Banskej Bystrice– z Poník, Hiadeľa a Medzibrodu.Nasledovať bude cyklusV prírode, op. 63 Antonína Dvořáka na texty básnika Vítězslava Hálka. Skladateľ ich skomponoval v roku 1882 a v premiére zaznel cyklu až v roku 1889 v Prahe. Ďalším dielom bude Päť piesní op. 104 Johannesa Brahmsa, cyklus, ktorý skladateľ dokončil v roku 1888.Piesňovú časť večera uzavrie cyklus Päť hebrejských ľúbostných piesní od Erica Whitacrea na texty jeho manželky, speváčky Hily Plitmann. K najvýznamnejším osobnostiam maďarskej hudby patrí Zoltán Kodály, ktorého hudobný odkaz obsahuje mnoho zborových diel. V interpretácii Slovenského filharmonického zboruzaznie jeho Miserere.Vystrieda ho Requiem pre miešaný zbor českého skladateľa Zdeňka Lukáša z roku 1992, ktorý vo svojej zborovej tvorbe čerpal z vlastnej dlhoročnej činnosti zbormajstra. Program uzavrú dve diela maďarských skladateľov – Ave Maria Györgya Orbána a Dixit Dominus na text žalmu 110 jeho absolventa Leventa Gyöngyösa.
Náš výnimočný Slovenský filharmonický zbor sa do konca 75. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom Slovenská filharmónia, ale aj samostatne na záverečnom koncerte sezóny pod taktovkou zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa (19. 6. 2024).
ZOLTÁN KOCSIS-HOLPER, maďarský zbormajster, barytonista a učiteľ. Je zbormajstrom Kodály Choir Debrecen, umeleckým vedúcim zboru Kórus Spontánusz a hosťujúcim zbormajstrom Lajos Vass Hungarian Teachers Choir. V minulosti pôsobil ako asistent dirigenta Maďarského národného zboru a bol tiež vedúcim viacerých amatérskych telies ako Vass Lajos Chamber Choir, Zoltán Gárdonyi Choir Sopron či Männergesangverein Franz Liszt v Raidingu. Ako dirigent spolupracoval s Hungarian Radio Choir, Hungarian National Choir, Oradea Philharmonic Choir a orchestrami ako Budafok Dohnányi Orchestra, Capella Savaria a Franz Liszt Symphonic Orchestra v Šoproni. V roku 2015 vyhral 2. cenu a špeciálnu cenu za najlepšie predvedenie diela talianskeho skladateľa na 8. ročníku International Competition for Young Choral Conductors v talianskom Turíne. Kocsis je vedúcim Maďarskej asociácie zborov, orchestrov a folklórnych súborov KÓTA.