Hyperbarická oxygenoterapia (HBOT) je ako cestovanie do vesmíru, ale bez rakiet. Predstavte si, že sa ocitnete v komore s vyšším tlakom a dostanete viac kyslíka, než je bežné. Kyslík môže mať úžasné účinky na vaše telo!
Hyperbarická oxygenoterapia (HBOT) je fascinujúca metóda. Okrem toho, že píše dejiny medicíny už vyše 100 rokov, rozširuje sféru svojho pozitívneho vplyvu: od dekompresnej choroby potápačov, cez stratu sluchu, hojenie rán a regeneráciu mäkkých tkanív, cez liečbu chronického zápalu kostí až po zmierňovanie následkov mŕtvice a posttraumatickej stresovej poruchy! A to spomíname opäť len niektoré sféry nasadenia. Kyslík totiž v HBOT mieri hlboko do bunkovej štruktúry, znižuje zápal a ozdravuje metabolizmus buniek. Kyslíková oxygenoterapia „zabrala“ vo väčšine prípadov fibromyalgie, nepríjemných bolestí migrujúcich po tele, kde dokáže zlepšiť pohodu pacienta odstránením príčiny bolesti. Zdá sa, že tu cesta pozitív HBOT zďaleka nekončí. Izraelský vedec Shai Efrati vo svojich štúdiách ide ešte ďalej a naznačuje, že HBOT môže podporovať regeneráciu poškodeného mozgového tkaniva zvýšením prísunu kyslíka a podporou angiogenézy (tvorby nových krvných ciev). Zlepšením prekrvenia a dodávky živín začína mozog prosperovať. Profesor Efrati tiež vybadal na pacientoch „anti-aging“ účinky HBOT. Zjavne liečba zlepšuje kognitívne funkcie a znižuje starnutie mozgových buniek tým, že zvyšuje prísun kyslíka a podporuje opravu a regeneráciu tkanív. Na Oddelení hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED v piešťanskom ADELI sa koncentrujú podobné unikátne skúsenosti, aké zhromažďuje literatúra. Predovšetkým s tým, ako sa v prostredí vyššieho tlaku spúšťajú v organizme stále udivujúce a pritom vedecky dokázané ozdravné procesy.

Nebudem obeťou Parkinsona
Iveta vychádza z hyperbarickej komory na Oddelení OXYMED. Má za sebou 75 minútovú terapiu (hyperbarickú oxygenoterapiu – HBOT) a v bielom bavlnenom oblečení pôsobí elegantne, dynamicky i oddýchnuto. Začne rozprávať, prečo sa rozhodla s tak závažnou diagnózou, akým Parkinsonova choroba nepochybne je, zabojovať aj sedeniami v komore. Dnes absolvovala už dvadsiatu štvrtú kúru v poradí. „Cítim sa veľmi dobre. Na začiatku som sa naučila, ako dýchať cez dýchaciu masku. Pretože to nie je štandardné dýchanie, ako dýchate prirodzene. Sedenie v komore je celkom príjemný relax,“ hovorí Iveta.
Ako ozdravovanie funguje?
Pri vysokom tlaku sa rozpúšťa väčšie množstvo kyslíka v našich tkanivách. Molekuly kyslíka sa viažu na hemoglobín v krvi. Prenikajú do každého kúta nášho tela. Bunkám sa dostáva neúmerne viac výživy ako pri bežnom tlaku. Kyslík je tiež „palivom“ pre malé energetické továrne v bunkách, mitochondrie. Viac „paliva“ zvyšuje výkon a funkčnosť buniek. Tu sa skrýva aj tajomstvo úspechu kyslíka pri nastavovaní našej imunity. Kyslík je neporaziteľným rytierom v boji proti infekciám. Nedá sa nespomenúť vplyv na nervový systém. Po skončení terapie v komore je telo obnovené, myseľ jasnejšia a naša duša spokojná.
Nový impulz
Akonáhle sa dozvedela svoju diagnózu, začala hľadať informácie na internete. „Dočítala som sa všeobecne známe veci o tom, ako je Parkinsonova choroba závažné progresívne neuro-degeneratívne ochorenie. Že sa nedá vyliečiť, dajú sa len potláčať symptómy. Pacient berie lieky, ktoré musí užívať doživotne, no ich účinnosť klesá a je nutné zvyšovať dávky. Navyše sa pridávajú vedľajšie účinky. Tieto zistenia na mňa pôsobili dosť depresívne,“ uvádza Bratislavčanka. „Nechcela som byť len obeťou okolností, ale aktívnym tvorcom svojej reality a pátrala som po alternatívnych spôsoboch liečby. Natrafila som na hyperbarickú komoru.“ Treba zároveň povedať, že pochopenie pre liečbu v hyperbarickej komore našla aj u svojich lekárov. Na oddelení pre extra pyramidálne ochorenia na Kramároch v Bratislave sa dohodla, že po trojmesačnej liečbe štandardnými liekmi pozastavia naordinovanú liečbu a skúsia dať priestor inému prístupu.

Stimulácia nervových buniek
Medicínsky dohľad nad hyperbarickou komorou v ADELI Medical Center má Dr. Inna Durda. S takouto stratégiou liečby súhlasila aj ona. V ADELI sa totiž opakovane potvrdzuje, že motivácia pacienta určuje mieru spolupráce s lekárom. Vzájomná dôvera je kľúčom k liečbe, ako aj zmierňovaniu symptómov. Terapeutické ciele pritom vychádzajú z vedeckých poznatkov:
„Hyperbarická komora svojím účinkom stimuluje nervy, nervové bunky, ich spojenie, komunikáciu… Kyslík, ktorý prúdi do organizmu pod tlakom, podporuje schopnosti mozgu vytvárať si prostredie na lepšiu funkčnosť,“ vysvetľuje Dr. Inna Durda. Ako ďalej hovorí skúsená lekárka, hyperbarická kyslíková terapia využíva čistý kyslík v prostredí kontrolovaného tlaku nielen na liečenie, ale celkovú regeneráciu „Krv prenáša viac kyslíka, čo podporuje hojenie štrukturálneho poškodenia na bunkovej úrovni. Liečba je obzvlášť efektívna všade, kde potrebujeme dosiahnuť promptnú regeneráciu tkanív,“ upozorňuje Mudr. Durda, pričom má na mysli „brzdenie“ progresu neurodegeneratívnych ochorení, ale aj intervenciu po zranení športovcov či chirurgických zákrokoch.

Skepsa nehrá rolu
„V odhadoch vplyvu HBOT na moju diagnózu sú neurológovia opatrní,“ – vníma pacientka zodpovedný postoj odborníkov. Na HBOT však nedá dopustiť, tvrdí, že po absolvovaní vstupov do hyperbarickej komory sa cíti veľmi dobre a pozitívne vníma aj to, že sa jej stav nezhoršuje. „Nakoľko bola komora efektívna sa zrejme prejaví až po nejakom čase. Veľa záleží na našom mentálnom nastavení – čo očakávame, ako premýšľame, ako pristupujeme k sebe a k svojim problémom. Chcem mať pocit, že som urobila všetko, čo bolo možné v rámci mojich možností a schopností a preto si návštevy hyperbarickej komory užívam,“ konštatuje Iveta.

4 vedecky podložené spôsoby účinku kyslíka:
1. HBOT obnovuje nervové funkcie prostredníctvom kombinácie zvýšeného prísunu kyslíka a podpory tvorby nových ciev v poškodených častiach nervového systému. Nové cievy zlepšujú dodávku živín krvným obehom. Živiny sú kľúčové pre regeneráciu nervových tkanív.
2. HBOT podporuje neuroplasticitu, čo je schopnosť mozgu a nervového systému vytvárať nové spojenia a reorganizovať sa v reakcii na ochorenie. Zvýšený prísun kyslíka môže podporiť rast a diferenciáciu neurónov. Zvyšuje sa funkčný potenciál nervovej sústavy.
3. Štúdie tiež ukazujú, že HBOT môže mobilizovať kmeňové bunky z kostnej drene a uvoľňovať ich do krvného obehu. Kmeňové bunky môžu potom migrovať do poškodených oblastí, kde sa môžu diferencovať na nové neuróny alebo glie (podporné bunky nervového systému), čím prispievajú k regenerácii nervových tkanív.
4. HBOT znižuje zápal, čím v celom organizme komplexne zmierni poškodenie nervových buniek. Po ústupe zápalu je šanca na lepšiu regeneráciu nervových buniek.
Foto: ADELI, vm