Žijeme rýchlo a rýchlo sa chceme aj liečiť. Keď si zlomíme ruku, navštívime lekára a ten nám ju napraví. Keď sa však „zlomí“ duša, alebo sa choroba stane chronickou rýchle riešenie neexistuje. Naša západná medicína začne riešiť symptómy, tá staroveká je však zameraná na hlbšiu príčinu. Prax Tibetskej medicíny má korene vo veľmi dávnych dobách a dôkazom jej úspechu je, že dnes jej benefity využíva stále viac a viac ľudí zo západu.
O tom prečo vám cesta do Nepálu dokáže doslova ozdraviť nielen telo, ale aj ducha prezrádza Eva, ktorej duchovná cesta do Nepálu zmenila život..
Tibetské staroveké liečiteľstvo v Nepále
Vošli sme do malej budovy so záhradou. Je tu ticho. V rade čaká veľmi starý nepálsky pár, mladá matka s dieťaťom a 5 mladých mužov. Sme na rade.
Poradili nám, aby sme po príchode do Káthmandu počkali aspoň 3 dni, kým navštívime miestneho lekára.
„Prečo je to dôležité,“ zaujímala som sa.
Zdravotná sestra odpovedala potichu, pretože cestovanie vyvedie váš systém z rovnováhy. V tibetskej medicíne zmeny spánku, ale aj silné emócie silne ovplyvňujú celý náš systém a môžu ovplyvniť diagnózu. „Dáva to zmysel, súhlasila,“ vraví Eva, ktorá sa na expedíciu do Nepálu prvýkrát vybrala pred siedmymi rokmi.
„Lekár ma požiadal, aby som vstúpila: jemne mi na minútu zatlačil tromi prstami na zápästie. Potom prstom mierne pohol. Šesť oblastí, ktoré zisťujú stav šiestich hlavných orgánov v našom tele. Štrnásť typov zistiteľných rozdielov v pulze,“ rozpráva Eva, podnikateľka zo Slovenska, ktorej Nepál a jeho ozdravujúce účinky zmenil život.
Hoci pobyt v Nepále bol jednoznačne kultúrnym šokom, Eva tvrdí, že to bola cesta , ktorá mala pozitívny vplyv nielen na jej zdravie, ale aj psychiku. Odporúča ju všetkým ženám, ktoré v živote prišli do bodu kedy potrebujú zmenu a nevedia ako ďalej. Tvrdí, že v Nepále zažijete úplne iný prístup, medicínu, ktorá sa na vás pozrie celostne a poradí vám ako vyliečiť nielen bolesti tela, ale aj duše. Do Nepálu chodia ľudia totiž nielen za cestovateľskými zážitkami, ale tiež aby si tu vyriešili svoj „veľký životný problém“, či zbavili sa chronických chorôb.
Nepál vyhľadávajú aby zistili prečo nemôžu nájsť životného partnera, splodiť dieťa, niekto napríklad nezvláda boj s nevyliečiteľnou chorobou. V Nepále sú liečitelia pripravený pomôcť vám so všetkým a budete možno prekvapený čo sa na svojej „ ozdravnej ceste“ dozviete.
Šaman versus západný lekár
Malá miestnosť na vidieckom okraji Káthmandu. Žiadna adresa, domy postavené na poliach. Vôňa kadidla, na stene obrázky svätých učiteľov a bódhisattvov. Na podlahe sochy mýtických zvierat: páv, vodný tiger a slon. Pár bubnov.
Veľmi stará žena s výzorom dedinskej farmárky začala bubnovať. Zavrela oči, dostala sa do stavu podobného tranzu, chvela sa a pritom intonovala nejaké mrmlanie, ktorému nikto nerozumel.
Dom, izba a prostredie vyzerajú veľmi zle. Keby ste nevedeli, že pani je skúsená nepálska šamanka, podľa spôsobu života by ste to nikdy neuhádli.
Po chvíli prestane bubnovať, otvorí oči a usmeje sa tým najkrajším, hrejivým úsmevom starej babičky.
Potom sa spýtala, kto potrebuje pomoc. Všetci sem prišli po pomoc. Jeden muž hľadá svoju milovanú osobu, inému práve diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu. Ďalší ľudia majú problémy v podnikaní a hľadajú spôsoby, ako odblokovať neviditeľné blokády. Niektorí stratili zmysel života a.. Každý má iné problémy. Ako môže táto stará pani pomôcť každému?
„V západnom svete dôverujeme tým, ktorí skončili školu a majú diplom. V starých kultúrach ľudia dôverujú tým, ktorí prinášajú výsledky,“ hovorí Eva, ktorú Napál prekvapil, ale hlavne nadchol.
Pár sa liečiteľky opýta:
– Prečo nemôžeme splodiť dieťa? Lekári nás oboch vyšetrili, s naším zdravím je všetko v poriadku, nemajú žiadnu odpoveď ani nenašli problém. Stará šamanka sa dostane do tranzu a prichádza odpoveď: Niekto z rodu matky muža nosí žiarlivosť. Manželia sú v šoku. Áno, hovoria, doma je v súvislosti s touto otázkou veľký boj. Áno, jeho sestra veľmi žiarli na jeho manželstvo. Odkiaľ šamanka vie takéto podrobnosti? Veď sa s týmto párom stretla prvýkrát v živote len pred niekoľkými minútami. V západnej medicíne by sa vám toto nestalo. „V Nepále sú však Šamani uznávaní vážení liečitelia. A stále viac ich pre ich úspechy vyhľadávajú aj ľudia so západného sveta,“ vysvetľuje Eva.
Nadšená pre vec
Evu cesta do Nepálu ovplyvnila natoľko, že sa rozhodla sprostredkovať ju aj pre iných. Spolu so známou a skúsenou liečiteľkou ponúka každému možnosť zažiť unikátnu atmosféru Nepálu a vyliečiť si tak telo aj dušu. Vraví, že jej expedície nie sú ako klasické turistické expedície, kde navštevujete pamiatky. Sú iné v tom, že sú zamerané práve na duchovné odkazy tejto krásnej krajiny. Expedícia s názvom „Liečivá cesta Nepál“ vám ponúka možnosť zažiť liečenie tela aj ducha na všetkých úrovniach. Čaká Vás nezabudnuteľná cesta plná zážitkov, smiechu, spoznávania novej kultúry a krok do neznáma v spoločnosti skvelých ľudí. Najbližšia cesta sa chystá koncom februára a okrem príjemných 25 stupňov Celzia sľubuje aj to, že Nepál vám ukáže ľudskosť a pokoru obyčajných ľudí. „Odpočiniete si od západného sveta, nabijete sa dobrou energiou a získate úplne nové skúsenosti. Nepál vás zmení na všetkých úrovniach,“ vraví Eva.
Okrem Káthmandu zažijete na expedícii aj nádhernú prírodu národného parku Chitwan, výlety do džungle a v neposlednom rade tiež spomínané nepálske liečiteľstvo. Celou cestou vás sprevádza skúsená liečiteľka T.K. Pomaikai, ktorá je vyškolená v Polynézii na tradičné riešenia psychosomatických a zložitých rodinných problémov. Má tridsaťročnú prax v oblasti zdravých rodinných vzťahov, liečenia tráum a opakujúcich sa vzorcov v súkromnom aj pracovnom živote. V Európe, USA a Polynézii pomohla tisíckam ľudí prinavrátiť zdravie do ich rodinných vzťahov. Práve počas cesty v Nepále vám pomáha vidieť dôležité aspekty vášho života, prehlbuje celú vašu skúsenosť a pomáha vám prekonať rôzne osobné výzvy.
Pobyt trvá dva týždne a cenovo vás vyjde rovnako ako letná dovolenka pri mori. To ako vás však táto expedícia ovplyvní a zmení váš život, sa s klasickou dovolenkou však zďaleka nedá porovnať.