Prázdniny, to nie je len radosť pre naše ratolesti, ale aj starosť pre rodičov a starých rodičov, ako ich naplniť čo najzmysluplnejšie a najradostnejšie.
Ak sa aj vy práve v tomto čase zaoberáte rovnakými myšlienkami, tak máme pre vás jedinečný tip. Tie najkrajšie voľné dni môžete spolu s deťmi alebo vnúčatami prežiť na Liptove, jednom z najkrajších miest nielen v rámci Slovenka, no dovolíme si tvrdiť, že aj stredoeurópskeho regiónu.
Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Liptov pripravila pre vás projekt Liptov s deťmi, ktorý vám ponúka množstvo tipov na nádherné zážitky. Stačí si kliknúť na web visitliptov.sk a inšpirovať sa. Informácie sú tiež dostupné v aplikácii Liptov – Nízke Tatry. Zimné prázdniny strávené na zasnežených svahoch, ale aj návštevou množstva kultúrnych či historických miest, ako aj prírodných krás či iných atrakcií, to je skutočne top – čo môžete na Slovensku zažiť.
Liptovský hrad
Je opradený povesťami a legendami. Zahalený do snehu, pôsobí v tomto čase mimoriadne malebným dojmom. Je to náš najvyššie položený hrad. Leží vo výške 993 metrov v Chočských vrchoch, no je dobre dostupný. Stará legenda hovorí o pánoch, ktorí sa usilovali získať hrad do vlastníctva, a keďže sa nemohli dohodnúť na tom, komu má vlastne patriť, tak sa to rozhodli nechať na náhodu. Jeden u nich vystrelil naslepo delovú guľu a tam, kde dopadla, mali nájsť budúceho majiteľa. Delová guľa spadla v obci Sielnica a od tých čias sa Liptovský hrad nazýva aj Sielnickým hradom. Krásna zimná prechádzka k hradu vás odmení rovnako nádherným hradným areálom, kde sa nachádza archeologická expozícia mapujúca históriu hradu.
Kvačianska dolina
Vodné mlyny – Oblazy
Jedinečné horské mlyny nájdete v jednej z najkrajších slovenských dolín, v malebných Chočských vrchoch. Patria k posledným zachovaným pamiatkam svojho druhu, a navyše sa nachádzajú vo svojom pôvodnom prírodnom prostredí, čo im dodáva jedinečné čaro. Postavené sú v hornej časti Kvačianskej doliny, ktorá sa nazýva Oblazy na sútoku potokov Hutianky a Borovianky. Oba mlyny vznikli v prvej polovici 19. storočia a svojou autentickou malebnosťou vám dokážu sprítomniť čas dávno minulý. Poslední majitelia horného mlynu boli od roku 1920 manželia Gejdošovci, ktorí tu žili až do svojej smrti a podľa ktorých je pomenovaný. Dolný mlyn, tzv. brunčiakovský, odkúpil v roku 1931 od obce Veľké Borové František Brunčiak z Kvačian. Sú na ňom dve kolesá, ktoré poháňali nielen mlynské zariadenia, ale aj dobovú pílu, ktorá je dnes zrekonštruovaná do pôvodného stavu. Oba mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosieckou a Kvačianskou dolinou.
Park Mini Slovensko
Návšteva tohto parku je skutočným zážitkom tak pre deti, ako aj pre dospelých. Tým menším navodí predstavu prechádzky rozprávkovým svetom a dospelí si zas môžu oprášiť vedomosti o našej histórii. V parku totiž nájdete miniatúry vybraných slovenských pamiatok. Na jednom mieste sú sústredné hrady, zámky, kostoly, zvonice, ale aj záhradná železnica s piatimi traťami. A čo tu všetko nájdete? Napríklad miniatúru Bojnického zámku, Vlkolínec, hrad Strečno, starobylú radnicu v Levoči, Urbanovu vežu, ktorej originál sa nachádza v Košiciach, rovnako ako kaplnka sv. Michala a mnohé ďalšie, ktoré tu čakajú na vašu návštevu v príjemne upravenom lesoparku v ústí obľúbenej Jánskej doliny.
Galéria ILUSIA – svet optických klamov
Aj keď počasie nevyjde celkom podľa predstáv, na Liptove sa rozhodne nudiť nebudete. Priamo v meste Liptovský Mikuláš nájdete jedinečnú Ilusiu – fascinujúci svet optických klamov, ktoré podkopú dôveru vo vaše zmysle. Jedine tu si môžete prečítať noviny na vrchole mrakodrapu, bez obáv pohladkať slona, prejsť sa krajinou lega či zatelefonovať si z dna bazéna. Toto a ešte oveľa viac vám ponúka ILUSIA. Umenie optických ilúzií a 3D malieb vyrazí dych každému, bez ohľadu na vek. V tejto galérii nebudete veriť vlastným očiam. Tu doslova platí, že nič nie je také, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Ak túžite zažiť pravú idylickú atmosféru a pohrúžiť sa do života našich predkov, tak určite navštívte Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Patrí k našim najcennejším klenotom a stačí tu pobudnúť pár hodín, aby ste sa dostali do celkom iného, dávno zaniknutého sveta. Táto jedinečná expozícia ľudovej architektúry, ale aj šľachtických sídiel a sakrálnych objektov sa nachádza pod južnými svahmi Západných Tatier. Jej zrod úzko súvisí so zaplavením rozsiahleho územia (západ od Liptovského Mikuláša), pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Z jedenástich zatopených obcí, ktoré navždy zmizli pod hladinou priehrady sem preniesli pôvodné stavby nesmiernej kultúrnej hodnoty, rozobrané na mieste, kde pred stáročiami vznikli. K najväčším klenotom patrí goticko – renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Kaštieľ patrí k najstarším zemianskym stavbám Liptova a určite vás zaujmú pôvodné architektonické detaily či neskoré nástenné maľby, ktoré sem boli prenesené. Zaujímavým objektom je aj jednotriedna škola s bytom učiteľa z Valaskej Dubovej a obchod „koloniál“, v akom nakupovali aj vaši prarodičia. V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice.
Jasná
Liptov sa nám v zimnom období, samozrejme, spája s predstavou dokonalej lyžovačky. Určite vás tento región nesklame, práve naopak, predčí všetky vaše predstavy. V regióne Liptov nájdete viacero lyžiarskych stredísk a medzi nimi aj domovské stredisko Petry Vlhovej Jasná. Už teraz sa tam lyžuje a do novej sezóny vstupovalo stredisko s novou 15-miestnou kabínkovou lanovkou z Bielej púte na Priehybu, vďaka čomu sa lyžiari dostanú oveľa skôr na Chopok a jazdu na lanovkách môžu pohodlne a bezbariérovo absolvovať aj matky s menšími deťmi v kočíkoch. V Jasnej sa lyžuje na severnej a južnej strane Chopka na 50 kilometroch zjazdoviek, z ktorých väčšina je technicky zasnežovaná. Trasy sú vhodné pre náročných aj rekreačných lyžiarov, ale aj pre rodiny s deťmi či začiatočníkov. Práve toto stredisko môže ako jediné hostiť svetové poháre v zjazdovom lyžovaní, na ktorých nechýbala ani fenomenálna Mikaela Shiffrinová či olympijská víťazka v slalome – Slovenska Petra Vlhová. Široká ponuka požičovní lyžiarskeho výstroja, skiservisov, lyžiarskych škôl, gastra na svahu je samozrejmosťou. Nechýba ani bohatý apreski program – večere na vrchole Chopka v panoramatickej reštaurácii Rotunda či Tatranská večera zážitkov v horskej reštaurácii Habarka spojená s workshopom varenia bryndzových halušiek a jazdou ratrakom. Tipy na ďalšie lyžiarske strediská sú dostupné na visitliptov.sk
Gastro zážitky
Počas lyžovačky určite každý vyhladne a pre tento prípad je tu pre vás množstvo reštaurácií, v ktorých si každý gurmán príde na svoje. Či už preferujete domácu kuchyňu alebo si radšej pochutíte na niečom exotickejšom, poprípade uprednostňujete rastlinnú stravu, zaručene si vyberiete.
Koliba Strachanovka
Najväčšia tradičná koliba na Liptove sa nachádzajúca na začiatku Jánskej doliny v Liptovskom Jáne. Zažite spoločne s rodinou a priateľmi fantastické kulinárske dobrodružstvo a užite si pokoj a pohodu v prostredí Nízkych Tatier. Dominantou koliby je Slovenská reštaurácia na prízemí vo folklórnom štýle. V ľudovom duchu a s príjemnou obsluhou v krojoch ponúka typickú slovenskú kuchyňu obohatenú o liptovské špeciality, ale aj svetovú kuchyňu.
Reštaurácia Pizzéria Pávik
Ak dávate prednosť komorným reštauráciám s príjemnou útulnou atmosférou a vynikajúcou kuchyňou, určite navštívte rodinnú reštauráciu Pizzéria Pávik v centre Liptovského Mikuláša, v tichej časti Nábrežie. Je to malá reštaurácia s dokonalou obsluhou, ktorá dbá o to, aby jedlo na vašom tanieri bolo chutné a pripravené výlučne z čerstvých vysoko kvalitných surovín, ktoré potešia nielen vaše chuťové vnemy, ale aj posilnia vaše zdravie.
Objavte vône, chute a čaro Liptova. Je to kúzelný región, ktorý vaše zimné prázdniny zmení na tú najkrajšiu zimnú rozprávku, ktorá si vás podmaní.