Za pocity osamelosti, smútku, úzkostí či strachu sa netreba hanbiť. Na každý problém však existuje riešenie a výnimkou nie je ani vaše duševné zdravie.
Počet ľudí, ktorí každoročne vyhľadajú pomoc psychológa, narastá. Kým v roku 2021 navštívilo odborníka 32 392 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, minulý rok to bolo už 36 150. Z celkového počtu bolo 58 % žien, zhruba štvrtinu všetkých návštev tvorili deti. U poistencov bola najčastejšie diagnostikovaná adaptačná porucha, úzkosti, depresia či porucha poznávania.
Emócie, ako bezmocnosť, beznádej, osamelosť či smútok sa môžu prejavovať aj telesnými ťažkosťami. Môžete pociťovať stratu chuti do jedla, pretrvávajúcu únavu, nespavosť či rôzne bolesti, čo celkové problémy len zhoršuje. Preto ak spozorujete na sebe tieto príznaky, pociťujete celkovú nepohodu alebo nemáte už radosť z obyčajných činností, ktoré vás predtým tešili, je dobré vyhľadať pomoc. Tak ako telesné zdravie, aj to psychické potrebuje našu pozornosť.
Ako sa starať o svoje psychické zdravie?
Pomáhajú prechádzky, venovanie času svojim záľubám či práci v záhradke na čerstvom vzduchu. Snažte sa zostať aktívni primerane svojmu veku. Nemajte strach byť súčasťou komunity a zdieľať svoje myšlienky a pocity s ostatnými. Možno zostanete prekvapení, že často prežívajú podobné veci ako vy sami.Stretávajte sa s priateľmi a buďte oporou jeden druhému, neizolujte sa a snažte sa dopriať si aspoň primeraný pohyb.
Ak je však toho na vás predsa už len priveľa, potrebujete sa poradiť alebo s niekým porozprávať o tom, čo prežívate a radi by ste sa obrátili aj na odborníka, pomocnú ruku podáva aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Od augusta tohto roku rozšírila svoj vernostný program Vernosť+ o nový benefit Psychológ+. Poistenci vďaka nemu majú možnosť poradiť sa s odborníkom, ktorý im bude vždy nablízku.
Poradenstvo z pohodlia domova
Poradenstvo v rámci služby Psychológ+ sa realizuje telefonicky alebo formou video komunikácie a stačí, ak je poistenec registrovaný do vernostného programu Vernosť+ prostredníctvom mobilnej aplikácie VšZP alebo ePobočky. „Poistenec sa môže na konzultáciu objednať kedykoľvek s tým, že termín získa podľa dostupnosti v krátkom čase. Termíny sú zároveň dostupné v pracovných dňoch, po dohode aj počas víkendov,“ spresňuje manažérka komunikácie VšZP Marianna Bublavá. K psychológovi sa tak dostanete oveľa skôr ako zvyčajne, čo znamená aj úspešnejšie riešenie problému v jeho začiatkoch. Poradenstvo sa zároveň deje v bezpečí domova, v termíne, ktorý vám vyhovuje. „Je to veľká pomoc aj pre starších ľudí, seniorov či imobilných ľudí,“ vysvetľuje Bublavá.
„Myšlienky, ktoré máme v hlave, sú často chaotické, negatívne a jednostranné. To, že ich s niekým zdieľame a vyslovíme nahlas, nám dáva možnosť určitého odstupu, získame pohľad na problematiku zo širšej perspektívy,“ hovorí odborníčka, psychologička Lucia Šandrik.
Vyhľadanie odbornej pomoci je najrýchlejšia a najefektívnejšia cesta ako zlepšiť svoj duševný stav, preto z nej netreba mať strach.
Tip pre vás: Poistenec VšZP registrovaný do vernostného programu Vernosť+ môže absolvovať 45 minútovú dôvernú konzultáciu so psychológom v rámci novej služby Psychológ+ za bezkonkurenčnú cenu 30 eur za sedenie. Štandardná cena dosahuje až 48 eur.