Slovensko má mnoho úžasných vedcov a vedkýň, o ktorých verejnosť obyčajne veľa nevie. Nezvykneme sa zamýšľať nad tým, že za objavom zdanlivo jednoduchých vecí, ktoré nám uľahčujú či skvalitňujú život, sú dlhé hodiny práce v laboratóriách, trpezlivé i netrpezlivé čakanie na výsledky, množstvo, často aj neúspešných, pokusov… To všetko je súčasťou života Sloveniek, nominovaných v tejto kategórii.
„Vo vede veľmi rýchlo zistíte, čo všetko ešte neviete a kde máte medzery. S prístupom, že ste majster sveta, veľa nedosiahnete. Pri mojej práci som sa naučila nevzdávať sa a bojovať, byť asertívna, ale aj pokorná.“ Tak hovorí RNDr. VIKTÓRIA ČABANOVÁ, PhD., samostatná vedecká pracovníčka Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i.
Môj život s komármi
Už jej bakalárska práca na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského bola zameraná na parazity, ktoré prenášajú komáre. Od tohto momentu sa jej kariéra začala viac či menej točiť okolo komárov a všetkého, čo môžu na nás prenášať. „Ak študenta práca nadchne a cíti sa dobre, určite začne zvažovať doktorandské štúdium, tak ako ja. Ďalším veľkým míľnikom bola pre mňa stáž v USA, pretože som ju mohla stráviť s prof. Connom, ktorý mi ukázal, aké dôležité je prepájať vedu s každodennou praxou. Tento pohľad si držím dodnes a koncipujem tak aj moje projekty. Zistila som, že takto ma veda najviac baví,“ hovorí mladá vedkyňa, ktorá už ako študentka získala ocenenie za svoju publikačnú prácu a v roku 2023 bola medzi piatimi finalistami ceny pre výnimočných vedcov do 35 rokov (Eset Science Award Outstanding Scientist in Slovakia).
„Nemusíme si klamať, že veda je ľahká a úspechy prichádzajú samy od seba. Stačí sa pozrieť na život úspešných vedcov, aby sme pochopili, aké je to niekedy náročné. O to viac sa však môžeme tešiť z úspechov a ceniť si ich,“ pripomína a vôbec neskrýva radosť z toho, že aj ona so svojimi spolupracovníkmi sa môže pochváliť skvelým úspechom.
Na tom, že sa môže naplno venovať svojej práci, má podľa nej veľkú zásluhu aj jej rodina a partner. „Podporujú ma a pomáhajú mi, zbierajú so mnou komáre, následne ich trpia v mrazničke, pomáhajú konštruovať pasce a rôzne inovácie. Práca je aj mojou hlavnou záľubou, čo tiež akceptujú a ja som šťastná, že to tak je.“ Milovníčka prírody však má okrem komárov rada aj zvieratá, nie je preto prekvapením, že má dva psy, o ktorých tvrdí, že sú rovnako bláznivé ako ona. „Je pre mňa obrovskou výzvou ovládať emócie a konať s chladnou hlavou, priznáva. „Tak, ako sa viem z úspechu tešiť, výskať a skákať pri tom po celom labáku, rovnako intenzívne sa viem aj nahnevať. Vekom vraj prichádza pokoj a nadhľad, tak čakám, kedy to príde.“

„Klinická farmakológia je moderná lekárska veda, ktorá neustále napreduje, predstavuje súčasť precíznej, personalizovanej medicíny a je základom bezpečnej liečby. Vďaka nej môžem pomáhať pacientom zlepšiť ich zdravotný stav a kvalitu života,“ vysvetľuje podstatu svojej práce doc. MUDr. MONIKA LAŠŠÁNOVÁ, PhD., docentka klinickej farmakológie na Lekárskej fakulte UK v Bratislave.
Lieky majú byť „na mieru“
Možno ste o tom nevedeli, ale to, že ste žena, je dôležitým faktorom, ktorý je potrebné brať do úvahy pri každom predpise a užívaní liekov. Špecifiká farmakoterapie žien zohľadňujú fyziologické, hormonálne a reprodukčné rozdiely, ako aj rôzne štádiá života ženy.
Práve špecifiká a bezpečnosť užívania liekov u žien sú hlavným predmetom záujmu a skúmania docentky Laššánovej. Už ako malé dievča chodievala svojmu starému otcovi-veterinárovi „pomáhať“ do jeho ambulancie. Tam sa začala jej celoživotná láska k zvieratám, ale aj fascinácia liekmi, presnejšie povedané – otázkou, ako taký liek „vie“, kde má v organizme pôsobiť, ako odstráni bolesť, zníži horúčku alebo zmierni a vylieči ochorenie. Vyštudovala medicínu v rodnej Bratislave (pri rozhodovaní zavážilo, že „veterina“, s ktorou tiež koketovala, bola až v Košiciach) a po atestácii z internej medicíny a klinickej farmakológie sa začala venovať problematike bezpečnosti liekov. Najmä študijný pobyt v Southamptone vo Veľkej Británii ju nasmeroval na výskum tejto problematiky zameraný na ženy.
„Rada stimulujem mysle našich medikov, podnecujem ich k racionálnej a na faktoch založenej diskusii,“ hovorí o svojej pedagogickej práci na lekárskej fakulte. „Vedecká práca na druhej strane prináša stíšenie, sústredenie, je to iný spôsob práce, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Okrem toho sa venujem aj liekovej politike, pripomienkovaniu liekových zákonov, úzko spolupracujem s výrobcami liekov a príslušnými autoritami. Vďaka tomu je moja práca naozaj širokospektrálna a nikdy sa pri nej nenudím,“ hovorí dáma, ktorá na nudu naozaj nemá čas. Od narodenia syna a dcéry bola viac ako dvadsať rokov aktívna ako dobrovoľníčka v Rodinnom centre Klbko a so ženami, ktoré sa stretli ako mamičky malých detí, sú stále blízke priateľky. Okrem toho, že má svojich dvoch psov, lásku k zvieratám pretavila aj do dobrovoľníckej práce – je členkou výkonnej rady v občianskom združení Psi pre život, ktoré sa venuje výchove a výcviku vodiacich psov pre ľudí s ťažkým zrakovým znevýhodnením.

„Pri vedeckom písaní som sa naučila presne formulovať fakty, kontakt so študentmi ma naučil trpezlivosti a terénne výskumy ma utvrdili v tom, že na Slovensku máme skvelých ľudí rôznych vekových kategórií,“ hodnotí etnologička a historička Mgr. KATARÍNA NÁDASKÁ, PhD., prínos svojej práce pre ňu samotnú.
Skúmaním minulosti lepšie chápeme súčasnosť
Ak patríte k ľuďom, ktorí majú vzťah k našej histórii a ľudovým tradíciám, celkom určite vám meno Kataríny Nádaskej nie je neznáme. Často sa vyjadruje v médiách, kde približuje zvyky a tradície, viažuce sa k rôznym sviatkom, vie zaujímavo rozprávať o ľudovej mágii, o bosorkách a čarovaní, aj o typických slovenských jedlách či afrodiziakach v slovenskej ľudovej kuchyni… O kultúre a histórii Slovenska napísala šesť kníh, je autorkou či spoluautorkou viacerých monografií, autorkou stodvadsiatich vedeckých štúdií a vyše tristo popularizačných článkov. Podieľala sa aj na tvorbe dvanástich etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie. A tušili ste, že Katarína Nádaská poskytuje aj historické poradenstvo pri tvorbe filmov?
Po sociálnej práci študovala Katarína Nádaská históriu, ktorá v tom čase na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského existovala v kombinácii s etnológiou. A hoci si ju pôvodne nevybrala, etnológia ju zaujala. „Tradičná ľudová kultúra nám mizne pred očami, zaniká, preto som sa rozhodla, že sa budem venovať práve tejto oblasti. Je veľmi dôležité, aby sme poznali naše tradície a boli hrdí na našich predkov,“ vyjadrila sa. A pretože študovala veľmi rada, po čase si štúdium rozšírila o prednášky z religionistiky a archívnictva. „Začínala som študovať ešte v období socializmu a štúdium som skončila už v demokratickej krajine,“ spomína. „Mala som šťastie, že som mohla navštevovať aj prednášky na univerzitách vo Viedni, Nemecku, Taliansku a v Krakove.“
Svoje široké vedomosti dnes odovzdáva študentom na viacerých univerzitách u nás i v zahraničí, ale aj laikom na rôznych prednáškach pre verejnosť. Rada chodí na výskum do terénu a potom spracováva množstvo získaných materiálov. „Je to potrebná fáza, keď musíte sedieť a triediť zozbieraný materiál, potom ho prepisovať, aby bol použiteľný ako citácia, napríklad, do štúdie či do knihy. Je to fáza, ktorá si vyžaduje pozornosť a trpezlivosť,“ približuje menej príjemnú súčasť svojej vedeckej práce. Za oddychom chodí najradšej do niektorých slovenských kúpeľov, alebo sa zatvorí vo svojom byte plnom kníh, kde uchováva aj zbierku vzácnych fajok a vychádzkových palíc.

„Moja práca – to je priestor na neustály rozvoj. Nádherne odráža, aký je život: nič nie je nemenné a málokedy sú veci čierne alebo biele. Právna veda je nerozlučne spätá s praxou a evolúciou.“ Takto charakterizuje niektoré aspekty svojej práce prof. JUDr. LÍVIA TRELLOVÁ, PhD., prodekanka Právnickej fakulty UK v Bratislave, ktorá je prvou profesorkou ústavného práva na Slovensku.
Pracujem s vierou v spravodlivosť
„Zdolávať pracovné výzvy tak, ako ich život prináša, sa dá len za veľkej podpory partnera a rodiny. Napriek tomu je niekedy pomerne náročné zladiť rodinný život a prácu. Napríklad po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky si uvedomíte, že musíte zabrať dvakrát viac, aby ste nielen dobehli zameškané, ale aj prekročili svoj tieň. No keďže to robím so zápalom pre ústavné právo, tak sa mi zladiť rodinný život a prácu zväčša darí viac, ako menej. A našťastie, na fakulte máme v tomto smere vytvorenú dobrú klímu,“ podotýka vysokoškolská pedagogička, ktorú podľa vlastných slov poháňa aj jej prirodzená zvedavosť a túžba po poznaní. Nešlo by to však bez veľkej sebadisciplíny, ktorej sa musela naučiť, bez odvahy stanovovať si vysoké ciele, nevzdávať sa a vytrvať.
„Moje profesijné zameranie na ústavné právo sa začalo doktorandským štúdium, kde mi osud tento odbor akosi prihral do cesty a ja som v ňom postupne našla,“ spomína.
Takmer dvadsať rokov vyučuje na Katedre ústavného práva Právnickej fakulty UK a vo vedeckej práci sa zameriava najmä na problematiku ústavnoprávnych aspektov územnej samosprávy. Publikovala články a monografie, v ktorých poukazuje na rastúci význam komunálnych záležitostí, miestnej správy a potrebu reformy v oblasti verejnej správy. Je spoluautorkou všetkých kolektívnych komentárov k Ústave SR, ktoré doposiaľ vyšli. Publikuje doma aj v zahraničí, je aktívnou recenzentkou dvoch anglických vedeckých časopisov, autorsky sa spolupodieľala na viacerých učebniciach, predovšetkým z oblasti ústavného práva.
So svojimi najbližšími a s priateľmi rada prežíva svoj voľný čas. „Spoznávame nové krajiny, cestujeme, športujeme a zbierame spoločné zážitky. Usilujem sa tiež venovať joge a pilatesu pod vedením úžasných žien, ktoré sú pre mňa veľkou inšpiráciou v tom, ako zahrnúť čas pre seba do každodennej rutiny.“ A uznávaná vedecká pracovníčka vie oceniť aj cenu priateľstva: „Čím som staršia, tým som vďačnejšia, že mám v živote niekoľko dobrých priateliek, s ktorými sme si navzájom oporou a vieme sa vzájomne vypočuť, zasmiať, aj si poradiť.“

Hlasovať môžete od 06. februára 2025 16:00 do 04. júna 2025 – 11:00 prostredníctvom SMS na číslo 7400 v tvare SR 1 – 28, kupónmi z týždenníka Slovenka alebo Online na www.slovenkaroka.sk/hlasovanie
Cena SMS je 1 eur s DPH., službu zabezpečuje spoločnosť goodgames, s.r.o.
Príklad hlasovania formou SMS: Ak chcete dať hlas nominantke číslo 1, tak pošlite SMS v tvare SR (medzera) číslo kandidátky na číslo 7400
