Skrášľuje mužov aj ženy – pomáha silnému pohlaviu i nám, dámam, keď prídeme o vlasy. Používa moderné metódy a vie si poradiť aj s pokazeným obočím. MUDr. Ján Popovič z Bratislavy nám prezradil, ako sa robí transplantácia vlasov aj chĺpkov v obočí.
Holohlavých mužov, mužov s kútmi, či kruhovitou lysinou na vrchu hlavy je celkom dosť. Vnímate to aj vy lekári?
Áno, musím povedať, že počet mužov s plešatosťou rastie a posúva sa čoraz viac do nižších a nižších vekových skupín. Teda, hovoríme o plešatosti, ktorá je podmienená geneticky. Takejto plešatosti hovoríme androgénna alopécia a pri jej vzniku hrá rozhodujúcu úlohu testosterón. Zároveň však treba povedať, že androgenetická alopecia postihuje aj ženy, ktoré k nám chodia na transplantáciu vlasov. Za androgénnou alopéciou u žien je tiež testosterón. Toto vypadávanie sa začína objavovať v menopauze. Žena prichádza do biologického obdobia, kedy sa ženské pohlavné hormóny syntetizujú menej, ich hladina je nižšia. Do prevahy sa dostáva práve testosterón. Nie je to však u všetkých žien automatické, žena na to musí mať genetickú predispozíciu.

Pre krásu sa trpí, to je známa vec. Je to tak aj v prípade, keď sa implantujú vlasové korienky obsiahnuté v štepoch? Vy to robíte minimálne invazívnou technikou FUE. Povedzte nám o tom viacej.
Transplantácia vlasov je zákrok, ktorý sa robí v lokálnej anestézii. Má dve časti – v prvej sa vlasové cibuľky, respektíve korienky, vyberajú z darcovskej zóny, ktorá je situovaná vzadu na hlave. A v druhej časti zákroku sa extrahované vlasové cibuľky implantujú do požadovaných oblastí, ktoré chceme zahustiť. Transplantácia vlasových cibuliek je v podstate realokácia – premiestnenie vlasových korienkov na iné miesto na hlave. Celkový počet cibuliek na hlave sa nemení, my ich len prerozdelíme. Pokiaľ ide o bolestivosť zákroku, tak je to asi tak, ako keď idete k zubárovi a dostanete lokálnu anestéziu. V okamihu, keď začne pôsobiť anestetikum, je to bezbolestné.

Vlasové jednotky – štepy beriete mužom zo zadnej časti hlavy, teda ide o samodarcovstvo. Znamená to, že muži, čo sú úplne plešatí majú smolu, nemôžu podstúpiť transplantáciu vlasov?
Klient, záujemca o transplantáciu vlasov, môže byť len sám sebe donorom – darcom vlasových cibuliek. Pretože keby sme implantovali cudzie vlasové korienky, aj keby boli od rodičov, súrodencov, alebo od detí, tak sa neujmú. Antigénová štruktúra buniek je totiž u každého človeka jedinečná. Imunitný systém by cudzie bunky okamžite začal ničiť. Preto jediným darcom vlasových cibuliek môžete byť len človek sám. Ale ani holohlaví muži nie sú celkom „mimo hru“. Vlasové cibuľky, tvoriace vlasy, sú v darcovskej zóne rezistentné a preto pretrvávajú celý život. Takto to príroda vymyslela, nechala nám aspoň tam korienky odolné voči vypadávaniu. A práve na tom je založená transplantácia vlasov. Implantujú vlasové cibuľky odolné voči vypadávaniu.
A ako prebieha zahusťovanie vlasov u žien, kedy sa klientka dočká požadovaného efektu?
Je to vlastne tá istá procedúra ako pri transplantácii vlasov u mužov. Musím ale podotknúť, že už žien je rednutie vlasov v dôsledku androgénnej alopécie iné ako u mužov. Ženy, na rozdiel od silného pohlavia, strácajú vlasy difúzne – teda všade po celej hlave. V dôsledku gravitácie je stratu vlasov vidieť najviac v hornej časti skalpu, zatiaľ čo na bokoch a vzadu sa vlasy vzájomne prekrývajú. To je dôvod, prečo sa snažíme zahustiť práve túto oblasť. Po technickej stránke je transplantácia vlasov u žien identická so zákrokom u mužov. Tiež používame minimálne invazívnu techniku. Ženy však nemôžete ostrihať dohola. Ostriháme len potrebnú oblasť darcovskej zóny, ktorá sa potom dá zakryť vrchnými vlasmi. Pri implantácii vlasových korienkov používame špecializovanú metódu DHI – Direct Hair Implantation, pri ktorej sa vlasové korienky implantujú medzi existujúce vlasy. Implantované vlasy sú na celý život. Zákazníci však musia rátať s tým, že implantované vlasy, a to platí aj u implantovaného obočia, po dvoch – troch týždňov obvykle vypadnú. Potom – po dvoch – troch mesiacoch sa implantované vlasové cibuľky reštartujú a začnú generovať nové vlasy. Tento proces ale neprebieha u všetkých vlasových korienkov rovnako rýchlo. Na celkový efekt, kedy už všetky implantované cibuľky tvoria vlasy, čakáme mesiace – aj rok.

V minulosti bolo v móde úzke obočie, ženy si ho dávali vytrhávať skutočne natenko a často. Už niekoľko rokov je trendom husté a prirodzené. Vy v tomto smere viete pomôcť?
Platí, že práve transplantácia je jediný spôsob, ako obočiu vrátiť pôvodnú a zdravú podobu. Obočie je tvorené vláskami alebo chĺpkami, preto tu iná možnosť nie je. V minulosti bolo trendom obočie vytrhať a zlikvidovať. Potom prišlo obdobie, kedy sa obočie tetovalo a neskôr obdobie micro bladingu, kedy sa robila imitácia obočia malinkými čiarkami. Používala sa na to tetovacia technika. V súčasnosti však ženy dávajú veľké peniaze na to, aby obočie uviedli do pôvodného stavu. Transplantácia obočia je v svojej podstate to isté, ako transplantácia vlasov, i keď má svoje špecifiká. Zatiaľ čo pri transplantácii vlasov vyberáme vlasové štepy s čo najväčším počtom korienkov, pri transplantácii obočia postupujeme práve naopak. Aby som to vysvetlil – vlasy nerastú na hlave po jednom, rastú v trsoch – v štepoch. Obvykle v jednom štepe je jeden až päť vlasových cibuliek, priemerne tri. Keď transplantujeme obočie, vyberáme také štepy, kde je čo najmenej vlasových cibuliek, maximálne jedna – dve. Aby obočie bolo krásne, aby ho klientky nemali ako Brežnev. Také štepy sa nachádzajú tesne za ušami.

Na čo sa teda ženy majú pripraviť, čo ich čaká, keď sa rozhodnú pre transplantáciu obočia? A ako sa viete „trafiť“ do toho správneho tvaru obočia? Na to sme my ženy mimoriadne citlivé.
Samotný proces prebieha klasickým spôsobom – klientka dostane lokálna anestéziu, vyberieme štepy a implantujeme do obočia. Oblasť, z ktorej vyberám vlasové cibuľky, musíme najprv ostrihať a potom vyberáme cibuľky. Robíme to randomizovane, náhodne tak, aby neostala „diera“ – teda úplne lysá plocha. Ja to robím tak, že cibuľku okamžite po vybratí implantujem do obočia. Z hľadiska prežívania materiálu je to najlepšie. Keď sa cibuľky vyberú z tkaniva, sú zbavené výživy, a to nie je dobré. Pokiaľ ide o tvar obočia, spravíme je také obočie, aké si klientka želá. Existuje na to asi milión vzorov. Popri hustote je dôležitý aj smer implantovaných chĺpkov. V obočí vyrastajú v tvare, ktorý pripomína rybie šupiny. Preto je veľmi dôležité, ako sa vybraté cibuľky „ukladajú“ na nové miesto.
Jedna bývala známa moderátorka mala problémy s obočím po tetovaní – vraj ho mala úplne poškodené. Je viac žien, ktorým tetovanie poškodí obočie?
Tetovanie, zvlášť ak sa opakuje, môže poškodiť tkanivo, čo potom má negatívny vplyv na prežívanie implantovaných vlasových cibuliek. Každý človek reaguje na tetovanie ináč, každý sme jedinečný. Obvykle k nám chodia ženy práve po tetovaní. Deväť z desiatich malo tetované obočie. Ide aj o prípady, keď si dali robiť tetovanie niekoľkonásobne, alebo si tetovanie dávajú aj opakovane odstraňovať. Ale tetovanie prakticky nikdy neodstránite úplne, je to pigment a ten zasahuje do najnižších štruktúr kože. Preto je ideálne, keď sa transplantácia obočia robí do kože, ktorá nebola tetovaná. Tu by som ženám poradil – nedávajte si tetovať obočie. Neodporúčam s ním robiť experimenty. Ak vám chýbajú chĺpky na obočí, dajte si spraviť transplantáciu obočia.
Viera Mašlejová
Foto: Tomáš Lacko