Veľkonočné sviatky sú na Slovensku jedinečným obdobím, ktoré je bohaté na ľudové tradície a zvyky. Sviatočná atmosféra je dopĺňaná aj tradičnými špecialitami, na ktoré sa každoročne tešíme.
Obdobie Veľkej noci je spojené s postupným otepľovaním a príchodom jari. Čaro mu dodávajú pestré ľudové tradície a zvyky. Rozličné vzory pestrofarebných kraslíc sa striedajú s výskotom dievčat, ktoré sa snažia vyhnúť vedrám s vodou a ohybným korbáčom. Práve vďaka unikátnosti našich tradícií patrí Slovensku jedinečné veľkonočné postavenie.
Zaslúžená hostina
Najznámejšou tradíciou, ktorá rozdeľuje verejnosť na dva tábory je samozrejme „šibačka“. V ľudovom ponímaní symbolizuje akt očisty, ktorý prináša ženám šťastie a plodnosť. Práve vďaka šibačke púta Slovensko každoročne pozornosť celého sveta. Šibači sú častokrát štedro odmenení, a to aj veľkonočnými špecialitami, medzi ktorými nechýbajú tradičné veľkonočné pokrmy.
Tie sú neoddeliteľnou súčasťou slávnostných hodov počas veľkonočnej nedele, ktorá je vyvrcholením 40-dňového pôstu. Pred hostinou prebieha tradičné posväcovanie jedál, ktoré stále patrí medzi obľúbené tradície. Verí sa, že takéto jedlo má magické účinky. Posvätené pokrmy prinášajú hojnosť, šťastie a pre hospodárov aj bohatú úrodu. Dôraz sa kladie na konzumáciu mäsových výrobkov, vajec a mlieka, medzi ktorými nájdeme aj tradičné pečivo, hrudku či syrek.
Obľúbené pečivo
Ťažko si vieme predstaviť sviatky bez veľkonočného barančeka, ktorý vystupuje ako symbol Ježiša, ktorý sa obetoval pre spásu sveta a vyslobodenie od hriechu. V ranných dobách bola na sviatočnom stole bežná pravá jahňacina, ktoré je v dnešnej dobe skôr luxusom. Bezmäsitý a sladký variant je však veľmi obľúbenou a stálou súčasťou sviatkov, o čom svedčí aj jeho prítomnosť v slovenských domácnostiach.
Obľúbené sú aj koláče z kysnutého cesta. Napríklad mazanec, o ktorom poznáme zmienky už z prelomu 13. a 14. storočia. Ešte v 18. storočí bol plnený tvarohom, keďže práve tvaroh sa používal ako obradné jedlo starých Slovanov. Bežné sú aj klasické buchty či tvarožníky, od ktorých si môžeme odvodiť aj kapustníky a lekvárniky.
Chýbať nesmie ani klasická vianočka, ktorá nekraľuje len vianočnému obdobiu. Popri nej nájdeme aj tradičné judáše rozličných tvarov, ktoré si veľmi dobre rozumejú aj s medom či sladkými polevami. Nebojte sa popustiť uzdu fantázii a z kysnutého cesta dokážete vytvoriť aj veľkonočných zajačikov či kuriatka. Pre nenáročných je tu aj možnosť vytvorenia milých kysnutých kraslíc.
Moderne a kvalitne
V modernom pečení nájdeme širokú škálu zákuskov, medzi ktorými vynikajú rezy – grilážové, linecké či punčové. Bohaté zastúpenie majú aj rozličné rolády, ktoré sú často dopĺňané vanilkou či orechmi. Nezabudnite sa inšpirovať aj modernými alternatívami veľkonočného pečenia. Kvásková bábovka, syrové praclíky či zázvorové keksíky dodajú vašim sviatkom novú iskru.