Spolu s návštevníkmi – deťmi a ich rodičmi, obdivujeme primáty – šimpanzy učenlivé, orangutany sumatrianske s mláďaťom, ktoré prišlo na svet vlani v apríli.
„Orangutany sa o svoje mláďatá starajú deväť rokov. Možno povedať, že samice sú „matkami roka“, svoje mláďa si piplú 24/7,“ uvádza zaujímavosť zo zvieracieho sveta hovorkyňa Zoologickej záhrady Bratislava Alexandra Ritterová. Spoza skla pozorujeme, ako si samica privinie mláďa k sebe. A keď sa jej zdá, že spravilo pre neho ešte nebezpečný krok, jednoducho ho svojou silnou rukou „prihrabne“ k sebe. A asi mu aj „dohovára“ tým ich jazykom, ktorému my ľudia nerozumieme.
On, samec, je tak trochu neviditeľný. Jeho čierna srsť splýva s čiernymi mrežami, len na tvári má dva pásiky zlatožltej srsti. Ide o gibona zlatolíceho. Naopak, jeho „manželku“ – samicu, veľmi dobre vidno, jej srsť po celom tele krásne svieti zlatožltou farbou. „Gibon zlatolíci je veľmi nebezpečný, má dlhé očné zuby, a keď vás uchopí, mohol by vám aj ruku zlomiť,“ vysvetľuje Alexandra Ritterová. Preto, keď zaregistruje návštevníkov, ktorí niečo podávajú opiciam – makakom magotom, ihneď zasiahne.
Prečo sa zvieratá nesmú kŕmiť
A je tu aj ďalší dôvod. „Aj keby ste opici, ktorá cez mreže vystrčila prsty, podali len konárik, narobí to v ich komunite „paseku“. Oni majú svoju hierarchiu, je tam dominantný člen, a keď uvidí, že niekto z členov tlupy dostal „darček“, môže zaútočiť na nižšie postavené zviera. Je to teda nebezpečné. Rozhodne to návštevníci nesmú robiť. Na to ich upozorňujeme a vždy trpezlivo vysvetľujeme.“
A určite nesmiete zvieratám dávať žiadnu potravu, ani jabĺčko, do ktorého ste pred tým zahryzli. Znie to divne, ale zviera by sa mohlo nakaziť, potrápia ho žalúdočné problémy, hnačka, v extrémnych prípadoch by mohlo aj uhynúť. Ošetrovatelia musia volať veterinára, zvieraťu podávať lieky, proste, kurírovať ho, ako človeka. Zvieracia ríša má jednoducho svoje zákonitosti, ktoré treba dodržiavať a my ľudia musíme svet zvierat rešpektovať a chrániť.
Viera Mašlejová
Foto: Desana Dudášová