Vstúpte s nami do sveta ľadových medveďov. Na to, aby sme vám predstavili pravé benefity, riziká či správny postup otužovania sme oslovili povolaných. Téme sa venujeme s dlhoročným otužilcom Vladimírom Paucom z portálu zdraveotuzovanie.sk.
Otužovanie sa stalo v posledných rokoch veľmi populárnym, nielen u športovcov, ale aj širokej verejnosti. Poďme sa pozrieť na základné informácie o tomto blahodarnom zimnom športe.
Manuál pre začiatočníka
- Začnite dôslednou lekárskou prehliadkou a spoznajte svoje telo.
- Absolvujte predprípravu – je výborné začať studenými sprchami, aj keď pre niektorých ľudí sú nepríjemnejšie ako samotný ponor do studenej vody v prírode. Je to však najčastejšia forma otužovania, ktorou dokážete nabudiť telo každý deň.
- Dýchať treba zhlboka a pomaly.
- Človek je po otužovaní stuhnutý, svaly a šľachy má stiahnuté. Preto je po otužovaní vhodné zahriať sa miernym cvičením.
TIP: Plávanie sa pri otužovaní považuje za plus, je to síce náročnejšie, avšak pridanie pohybovej aktivity do svojho repertoáru prináša ďalšie benefity v zdravom a aktívnom životnom štýle.
Riziká spojené s otužovaním
- Pred otužovaním sa oboznámte so svojím zdravotným stavom. Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom by mali túto aktivitu konzultovať s lekárom a pravidelne sa sledovať.
- Pri otužovaní je dobré neponárať uši do studenej vody, pričom vzniká riziko vzniku syndrómu surferského ucha – riziko poškodenia sluchu.
- Neotužujte sa, ak ste chorý alebo máte už existujúce zdravotné ťažkosti.
- Nemálo častým javom je podcenenie situácie. Ľudia precenia svoje sily a následne hrozí podchladenie či kolaps.
TIP: Pri otužovaní dodržujte základné bezpečnostné pravidlá – choďte vždy s niekým, nie sami, aby ste si dokázali navzájom zavolať pomoc v prípade núdze. Nikdy neplávajte pod ľad ani ďaleko od brehu. Keď plávate, vždy používajte plaveckú bójku.
Najčastejšie zlozvyky pri otužovaní
- Niektorí ľudia sa na jeseň neponoria do vody celí, ale len po pás alebo po prsia a držia ruky nad vodou. Ak by sa ponorili celí, lepšie by sa pripravili na zimu a viac sa v otužovaní posunuli.
- Ľudia chcú často ostať vo vode dlhšie, ako sú pripravení. Skoro každému začiatočníkovi sa naštartuje ego a skúša, koľko vydrží. Mnohí skúsení otužilci si tým tiež prešli, až nakoniec našli svoje optimum.
- V snahe vydržať vo vode dlhšie siahnu mnohí po neoprénových pomôckach. Skresľuje to však vnem tela. Človek tak síce vydrží vo vode dlhšie, avšak prináša to riziko nesprávneho odhadnutia situácie – kedy ísť von. Ruky sú náš najlepší senzor.
- To, že pred/po či pri otužovaní nie je na mieste žiadny alkohol asi netreba pripomínať, tak ako po žiadnom športe. Neguje sa tým prínos samotnej aktivity.
Psychické a fyzické benefity otužovania
Otužovanie je prospešná fyzická aktivita, ktorá človeku prináša celý rad benefitov.
- podporuje celkovú imunitu organizmu
- posilňuje srdcovo-cievny systém, zvyšuje elasticitu ciev
- znižuje náchylnosť k respiračným ochoreniam
- zlepšuje telesnú kondíciu, upevňuje zdravie
- trénuje termoreguláciu tela – okrem lepšieho znášania chladného počasia vie človek vďaka otužovaniu lepšie znášať aj letné horúčavy, nakoľko jeho termoregulačná schopnosť tela dokáže organizmus lepšie schladiť.
- harmonizuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh
- pôsobí protizápalovo
- podporuje lymfatický systém
- znižuje telesný tuk (aktiváciou hnedého tuku), znižuje chuť na jedlo a krvný cukor
- pôsobí na kvalitu spánku
- zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa
- prináša dobrú náladu
TIP: Na dlhodobo priaznivé účinky otužovania je potrebné dodržovať pravidelnosť. Teda neuspokojiť sa po prvom raze s tým, že sme to zvládli, ale nastaviť si pravidelný harmonogram otužovania v intervale aspoň raz týždenne. V ideálnom prípade 2-3 krát do týždňa. Rovnako, ako keď človek pravidelne cvičí niekoľko rokov a vníma výsledky postupne, to isté platí aj pri otužovaní.
Otužovanie a deti
Otužovať môžu začať už aj deti, samozrejme, s mierou a striedmo. Deti do otužovania netreba nútiť, naopak, je potrebné ich priviesť k otužovaniu hravou formou.
Deti sú často otužilejšie ako dospelí. Dospeláci sa totiž nezriedka zakuklia vo svojej komfortnej zóne, kdežto deti tlačí vpred hravosť a zvedavosť. Aj preto sú schopné sa hodiny hrať v studenom potoku alebo behať vonku a guľovať sa bez rukavíc.
Je dôležité spomenúť, že deti do jedného roka nemajú vyvinutú termoreguláciu (respektíve ju majú veľmi slabú), a preto ich neotužujeme. Deti do 3 rokov sú na zmeny teplôt stále citlivé, u nich tiež s otužovaním veľmi obozretne. Všeobecne sa schopnosť termoregulácie tela zlepšuje približne do 15-17 roku života.
TIP: Otužovanie je tímová aktivita. Na Facebooku existuje skupina otužovanie – otužilci a plavci. Ak chce niekto otužovať a hľadá parťáka, stačí keď sa spýta v skupine a určite sa nájde niekto skúsený z jeho okolia. V konečnom dôsledku je otužovanie nie len o dobrých pocitoch, ale aj o dobrých ľudských vzťahoch, ktoré sa vedia pri tejto aktivite utužiť.
Vladímír Pauco je aktívny otužilec, ktorý posúva povedomie o tomto zdraviu prospešnom zimnom športe na webstránke zdraveotuzovanie.sk, ktorej cieľom je informovať záujemcov o rizikách i benefitoch otužovania, ktoré sme si v skratke predstavili aj v článku. Okrem toho sa ľadové medvede na stránke dozvedia, kde sa na Slovensku oplatí zájsť otužovať a koľko stupňov majú aktuálne vody v našich jazerách.