Papraď je skvelou voľbou, ak potrebujete využiť tienisté miesta v záhrade. Svojou atmosférou narobí skutočne divy – z prehliadaného kúta je razom obdivovaný priestor.
Paprade vo všeobecnosti potrebujú humóznu vlhšiu pôdu v polotieni a v zime im vyhovuje snehová prikrývka. Väčšina papradí pochádza z lesov, takže sú zvyknuté celoročne rásť v napadanom lístí a surovom humuse. Ten ich chráni pred vysušením a pred mrazom. Pri výsadbe paprade odborníci odporúčajú použiť spôsob, ktorý zabezpečí rastline dostatok humusu. A majú na to jeden trik. Do jamy, kde budete sadiť papraď, treba najprv uložiť organickú hmotu – v tomto prípade drevo. Jama musí byť dostatočne hlboká, pretože na drevo budete dávať ešte vrstva kompostu a napokon aj samotnú rastlinu s celým balom. Šírku jamy určí aj fakt, či sadíte jednu rastlinu alebo skupinu. Pokiaľ ide o drevo, môžete použiť nahnité drevo, alebo aj čerstvé. Vetvy, polená, neošetrené trámy, palivové drevo. Pri čerstvom dreve sa efekt dostaví neskôr, ale o to dlhšie bude trvať.
Vydrží aj suchá
Počas prvých rokov sa rastlina dokonale zakorení a pôda v jej okolí bude stále kvalitnejšia. V prvých rokoch zakoreňovania papraď ocení zálievku aj udržiavanie povrchu pôdy mulčom, pretože korene sa budú nachádzať ešte pomerne plytko. Paprade sa časom zakorenia vo veľkých hĺbkach, vďaka čomu budú sebestačné aj v suchých obdobiach roka. Výborným mulčom je štiepka z listnatých stromov, slama, vetvičky, drevené uhlie alebo pokosená tráva. Dokonca môžete na povrch dať aj veľké kusy dreva, celé hrubé konáre a napodobniť tak prostredie pralesa. Zdokonalíte tým aj estetickú stránku danej časti záhrady. Nikdy však nepoužívajte jedovaté železničné podvaly a iné chemicky ošetrené drevo. Neodporúčame ani umelé mulčovacie textílie, jednoducho nič také, čo sa v záhrade prirodzene nevyskytuje.
Bez starostí
Ak chcete okolie rastlín zbaviť buriny, vložte pod mulč kartón bez farebnej potlače a plastových pások. Kôru alebo štiepku z ihličnanov použite len v prípade, že vysádzate kyslomilné druhy. Treba si však uvedomiť, že ak sa dané miesto nenachádza v blízkosti živých ihličnanov, kyslosť sa z pôdy v priebehu pár rokov zasa stratí. Pôda sa regeneruje a smeruje pri tom vždy k neutrálnemu pH. Paprade tvoria trsy plochých vejárovitých listov, ktoré sú často pozoruhodné aj pri pohľade zblízka. Listy zároveň bývajú v rôznych odtieňoch zelenej, pričom farebnosť sa môže v jednotlivých obdobiach roka meniť. Na listoch sa tak objavuje náznak fialovej, striebristej a dokonca sú aj druhy, ktoré majú listy sfarbené istý čas do oranžova. Môžete si vybrať z mnohých pestovateľsky atraktívnych druhov. Listy menia aj svoj tvar. Na jar pred vyrastením sú schúlené do klbka a pokryté farebne nápadnými šupinkami, neskôr sa postupne rozvíjajú až sa napokon ukážu v plnej nádhere. Listy niektorých druhov zasa zostávajú celoročne zelené, nemenia sa. Typickou vlastnosťou týchto rastlín a najmä niektorých druhov je, že po čase dokážu vytvoriť súvislejšie kolónie. O takýto porast sa potom netreba zvlášť starať a aj bez pozornosti sa každoročne ukáže v plnej nádhere.
Spracované: red
Foto: Shutterstock