V tomto čase na jeseň je dobré zadovážiť si lepové pásy proti škodcom. Ako prvé sa odporúča chrániť čerešne, ktoré ohrozujú larvy piadiviek. Neskôr takto chránime jablone proti obaľovačovi jablčnému.
Lepové pásy treba upevniť na stromy pred prvými mrazmi. Mali by ste to stihnúť zhruba do polovice októbra, pretože samičky piadiviek v tomto období vyliezajú po kmeňoch do korún stromov, kde kladú vajíčka. Lepový pás škodcom úplne znemožňuje výstup, stačí ho nalepiť okolo kmeňa. Je to pritom ekologické riešenie, pretože nemusíte použiť chemické postreky. Odmerajte zodpovedajúcu dĺžku pásu podľa obvodu kmeňa. Pridajte 3 cm na prekrytie a odstrihnete. Odstrihnutý kus pásu rozložte, obtočte okolo kmeňa lepovou vrstvou von a na okrajoch zaistite. Ak je stromček pripevnený ku kolíku, treba aj ten obviť lepovým pásom.
Na druhý rok vo februári alebo v prvej polovici marca sa odporúča priložiť na starý lepový pás ešte jeden, aby sa zabránilo v putovaní po kôre stromom aj tým húseniciam, ktoré prezimovali v prasklinám pod starým lepovým pásom.
Chránia aj pred mravcami
Lepové pásy slúžia vo všeobecnosti na odchyt škodlivého hmyzu, ktorý lezie po stromoch v záhradkách a sadoch. Zachytávajú najmä bezkrídle samičky piadiviek, puklice a mravce. Lepový pás chráni ovocné stromy – jadroviny a kôstkoviny pred lezúcim hmyzom. V letnom období chráni stromy pred mravcami – roznášajú totiž vošky, ktoré stromom škodia.
Spracovala vm
Foto: