V obci Krajné v okrese Myjava pred tromi týždňami pohrýzol pes osemročné dievčatko do hlavy. Po vážnom napadnutí museli dieťa ošetriť v nemocnici. Nevysvetliteľný útok psa prekvapil celú dedinu.
Kríženec vlčiaka a labradora napadol dieťa bez toho, že by ho k tomu niekto vyprovokoval. Zviera ušlo majiteľovi z koterca a pribehlo k hrajúcim sa deťom na ceste. „Psík sa dostal z pozemku, ktorý je síce oplotený, no pes si našiel medzeru a vybehol von na ulicu, kde boli deti. A došlo k pohryzeniu,“ vysvetľuje JUDr. Ján Konečník, starosta obce Krajné. K incidentu došlo v nedeľu popoludní. Dievčatko ihneď previezli do bratislavskej nemocnice. „Podľa toho, čo viem, má viacero tržných rán. Jednu malú na tvári, všetky ostatné vo vlasovej časti hlavy,“ dodáva starosta. Zaujímalo nás, či sa na trojročného psíka ľudia v dedine doposiaľ sťažovali a či už niekoho v minulosti pohrýzol. „Nie, absolútne nie. Nemal som sťažnosti, ani zmienky o tom, žeby sa túlal po obci. Ten psík sa s deťmi dokonca hral. Psovi však do hlavy nikto nevidí. Bohužiaľ, došlo k nešťastnej udalosti,“ hovorí Ján Konečník. „Rodina pohryzeného dievčatka telefonovala na obecný úrad. Oznámila, že nechce podať žiadne trestné oznámenie, ani inak právne riešiť tuto nepríjemnú udalosť. Majiteľ psa je ich sused a chcú, aby spolu udržiavali dobré susedské vzťahy,“ prezrádza starosta.
Bol zaočkovaný
JUDr. Ján Konečník dobre pozná aj majiteľov psa. Podľa jeho vyjadrení sa o zviera riadne starajú. „Pišta je slobodný, jeho mamka už je dôchodkyňa. Tá psíka občas púšťa a venčí ho. Pes sa však dostal na verejne prístupné miesto. Mimo oploteného pozemku. Je nám strašne ľúto, čo sa stalo. Ja si nepamätám, žeby sa v obci také niečo stalo, žeby pes napadol človeka, a to sme relatívne veľká obec,“ uvádza. Útočiaci pes je momentálne na pozorovaní. Tri týždne ho musia monitorovať. Starosta má informáciu, že zviera bolo riadne zaočkované. Prípady ako tento však na Slovensku nie sú ojedinelé. Na mieste je otázka, čo treba urobiť, aby pohryzených detí alebo dospelých nepribúdalo. Ako docieliť, aby si majitelia psov dali naozaj záležať a koterce a oplotenia dobre zabezpečili. Môže v tomto prípade pomôcť aj polícia? „Polícia nemá v pôsobnosti vykonávanie kontrol podmienok držby a chovu psov. Podmienky chovu a držby zvierat sú určované viacerými právnymi predpismi,“ vyjadrila sa Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR. „V kontexte útokov psov na ľudí sa javí ako potrebné, skôr prostredníctvom zákonodarcu sprísniť postihy za takéto konanie, alebo sprísniť podmienky pohybu psov na verejných priestranstvách. Prípadne, zaviesť limitujúce pravidlá na držbu niektorých plemien psov z dôvodu ich potenciálnej nebezpečnosti pre človeka,“ hovorí Bárdyová, ktorá dodáva, že polícia nevedie evidenciu o útokoch a pohryzení psom.
Smrteľný prípad v Lipanoch
Jeden z najsmutnejších prípadov útokov psov sa stal na Slovensku v roku 2001. Dva vlčiaky v Lipanoch v okrese Sabinov dohrýzli 9-ročného chlapca na smrť. Patrika, ktorý pred nimi utekal, strhli z plotu za nohu a krk. Psy ušli majiteľovi z dvora a dostali sa na ulicu. Boli to strážne psy, ktoré chránili objekty súkromnej firmy.
Viera Mašlejová
Foto: J. K., Shutterstock