Po „troch zamrznutých“ už možno von na záhon vysádzať priesady paradajok. Ak ste si ich nevypestovali zo semienok, zájdite na tržnice a veľa inzerátov nájdete aj na internete.
Pre paradajky je veľmi dôležitý výber stanovišťa. V záhrade im určite patrí TOP miesto – teda najslnečnejšie, pretože paradajky sú teplomilné rastliny. Tiež potrebujú lokalitu s dobrým prúdením vzduchu. Sadenice treba sadiť do prekyprenej, prehnojenej pôdy s dostatkom živín. Paradajky sú náročné na vápnik, fosfor a draslík. Pozor si treba dať na nadbytok dusíka, hlavne pri hnojení maštaľným hnojom. Paradajkám sa najlepšie darí v hlinito-piesočnatých pôdach. Pôda bymala byť neutrálna až mierne kyslá – pH 5,5 – 7,5.
Správna zálievka
Neodporúča sa pestovať paradajky na mieste, kde ste posledné 3 – 4 roky pestovali paradajky, papriky či baklažány. Dôvod je ten, že aj spomínané plodiny ohrozujú rovnaké choroby i škodcovia. Nesaďte ich príliš husto, ideálny spon rastlín je 100 x 50 cm, pri ťahavých 80 krát 40 cm. Pokiaľ ide o zálievku, platí heslo – výdatne, ale menej často. Spodné listy odstraňujeme, keď začnú byť škvrnité alebo žltnú, ale nie skôr, pretože sú pre rastlinu „továrňou“, ktorá produkuje „stavebné“ látky pre rastlinu aj plody. Kolíkové odrody priebežne priväzujeme o kolík a odstraňujeme zálistky. Porast sa tak prevzdušní a slnko prenikne hlbšie medzi rastliny.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock